Elikkä siis en tiedä mikä olis mulle hyvä koirarotu. Ollaan noin vuosi mietitty koiraa. Nyt on kova koirakuume!
Koiran tulisi olla lyhytkarvainen.
Suht terve rotu.
Koiran täytyy olla pieni.
Helppohoitoinen.
Koiran täytyy tulla toimeen lasten kanssa, koska perheemme pienin menee ensi vuonna eskariin.
Olisi hyvä jos koira tulisi toimeen myös toisten koirien kanssa.
Koiran täytyy olla aktiivinen, mutta sellanen kuitenkin,että riittää vähän lyhyempikin lenkki.(esim kun oon kipee tai jotain)
Olemme miettineet chihuahuaa ja bostoninterrieriä.
Emme vain tiedä voiko chihu tehdä juoksu-ja pyörä lenkkejä. Emmekä tiedä myöskään onko bostoni kauheen sairas. En halua kauheen sairasta rotua.
Toivon asiallisia vastauksia
mikä koirarotu mulle
5
149
Vastaukset
- pikkukoirat
Lisään vielä, että koiran tulisi olla aika hiljainen ja sillä ei tulisi olla kauheasti mitään saalistusviettiä tai mitään sellasta.
Ap- pikkukoirat
Ainiin ja sanon viä et meillä ei ole ollut ennen koiraa mutta kokemusta on
Ap
- bostoni
Joko te olette ottaneet? Minä suosittelen ehdottomasti bostoninterrieriä!!!!!!!! Saan itse sellaisen noin parin vuoden päästä.
- Etälamautin
Terrieri minullekin tulee mieleen, selkeät rajat ja kunnollinen koulutus niin saatte mitä parhaimman koiran moneksi vuodeksi, ovat yleisesti ottaen todella terveitä ja liikunnallisia, ja rodusta riippuen turkkikaan ei paljoa touhua vaadi. Kun pennusta saakka saa olla lasten kanssa tekemisissä niin ongelmia tuskin tulee.
Esim. Russelit ja borderterrierit ovat todella suosittuja ja mukavan luonteisia mutta noista kyllä löytyy mitä valita. Mopsi vasta kaikki kriteerit))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka363545- 113278
- 1443064
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032635Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv742615- 441435
Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61388Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3971148Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos511067Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6900