Olin masentunut kauan nuorepana, kunnes meinasin kuolla oikeasti.
Tämä järisyttävä kokemus poisti masennuksen 30 vuotta sitten ja olen joka päivästä onnellinen. Masennus on asennekysymys ja se häviää, jos meinaa kuolla oikeasti tai on muu sellainen paskat housuun säikäyttävä kokemus.
Masennus on merkki siitä, että ihmisellä on asiat liian hyvin, kun kaikki aika ei mene työntekoon, perheeseen ja leivän etsimiseen vaan jää aikaa käpertyä itseensä.
Masennus häviää, kun huomaa että elämää on muuallakin kuin kotona ja hyviä asioita tapahtuu ympärillä.
Koko maailma ei pyöri oman navan ympärillä. Kun alkaa ottaa huomioon toiset ihmiset ja heidän tunteensa elämä saa sisältöä piankin.
Tämä järisyttävä kokemus poisti masennuksen 30 vuotta sitten ja olen joka päivästä onnellinen. Masennus on asennekysymys ja se häviää, jos meinaa kuolla oikeasti tai on muu sellainen paskat housuun säikäyttävä kokemus.
Masennus on merkki siitä, että ihmisellä on asiat liian hyvin, kun kaikki aika ei mene työntekoon, perheeseen ja leivän etsimiseen vaan jää aikaa käpertyä itseensä.
Masennus häviää, kun huomaa että elämää on muuallakin kuin kotona ja hyviä asioita tapahtuu ympärillä.
Koko maailma ei pyöri oman navan ympärillä. Kun alkaa ottaa huomioon toiset ihmiset ja heidän tunteensa elämä saa sisältöä piankin.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tärkeää ei ole se mitä elämä ion antanut minulle, vaan se mitä minä olen antanut elämälle...
Saatanan pässit.
Sinun elämäsi on perseessä.
Jaa? Kuulostat melkein puhekykyiseltä.
Totta kirjoitat.
Masennus, ahdistus,riippuvuudet ja työttömyys ovat asenneongelmia
"Masennus, ahdistus,riippuvuudet .."
Samoin kuin esimerkiksi työpaikkakiusaaminen. Aivan selvä asenneongelma. Kyllä kiusattunakin voi elää, kun asennoituu oikein, vai mitä?
Saattaa tietysti sairastua erilaisiin stressisairauksiin, mutta sekin on asenneongelma, eikö totta.
Elämä ylipäätänsäkin on asennekysymys. Jos menee huonosti, se on oma vika. Näin kun ajattelee, niin ei tarvitse ottaa huomioon toisten ihmisten vaikeuksia eikä kukaan pääse hallitsemaan myötätunnon kautta.
Päinvastoin kun ottaa muut ihmiset huomioon ja heidän vaikeutensa,
omat eivät tunnu niin suurilta.
Masennus,ahdistus jne. Ovat itsekeskeisen ja itsekkään ihmisen ongelma. Sellaisia myös kiusataan työpaikoilla tai oikeastaan yritetään herättää ottamaan muut huomioon
Kun joutuu kokemaan kovia lapsuudessa ja traumatisoituu, silloin aikuistuttuaan ihmisen voimavaroista kuluu 90% siihen että hän pysyy kasassa. Psykoosikin on tällaiselle ihmiselle joskus ''turvallisempi'' olotila kuin eläminen tilassa jossa ahdistus tuntuu jo kestämättömältä. Se on kahdesta pahasta pienempi, pakopaikka.
Kun siis ihminen kipuilee ja yrittää rämpiä päivästä toiseen, hän on käpertynyt itseensä kun ei muutakaan voi. Voi kai niin siis sanoa että se on ''itsekästä''. Hänellä ei ole voimia lähteä harrastuksiin, tekemään vapaaehtoistyötä, kävelyttämään vanhuksia... Ei, koska hän ei jaksa mennä edes suihkuun.
Et kai ole psykiatrinen hoitoalan yrittäjä?! Jos, niin julistatko tuota sanomaasi heille että ''olette itsekeskeisiä''? Arkikielessä itsekeskeisyys ja narsismi merkitsevät eri asioita kuin psykiatriassa.
Ap, tuo nuoruudessasi tapahtunut episodi ei todellakaan oikeuta sinua tuomitsemaan masentuneita itsekkäiksi oman navan ympärillä pyörijöiksi. Vai voisitko mennä sellaisen masennuspotilaan, joka ei pääse sängystä ylös ja joka on itsemurhan partaalla, julistamaan että sinulla on vaan asiat liian hyvin ja olet vaan käpertynyt itsesi ympärille?
Minun läheisiäni jotka sairastivat masennusta, on kaksi tappanut itsensä, toinen ajoi rekkaa päin, toinen otti yliannoksen lääkkeitä. Kummatkin nelikymppäisiä, perheellisiä. Niin että sen puoleen ei olisi ollut aikaa ''pyöriä oman navan ympärillä''.
Tämänkään vuoksi en siedä yhtään tuollaista ylimielistä roskapuhetta.
Vai pitäisikö antaa anteeksi koska te ette tiedä mistä te puhutte?
eikö olekkin kamalaa että jotkut puhuu paskaa ja toiset vielä uskoo sitä... niinku esim. "traumatisoituu lapsuudessa, niin koko elämä on pilalla" tai ainakin saa olla koko elämänsä loisena....
Menes nyt kuule paatti vaikka johonkin pyöreään huoneeseen latelemaan lisää noita syvällisiä perseilyjäsi elämästä, josta et tiedä mitään.
Yrittäjyys on myös asenneongelma, johon näyttää joskus yhdistyvän lähes psykoottista egoistisuutta. Perusporvarillisesti moralisoivan kaksinaamaisuuden lisäksi.
"Et kai ole psykiatrinen hoitoalan yrittäjä?! Jos, niin julistatko tuota sanomaasi heille että 'olette itsekeskeisiä'? "
Hän on kasvienhoitoalan yrittäjä. Ko. palveluita käytetään ihmisiin, jotka on ensin vegetarisoitu ilmattoman suorittamisen oravanpyörissä.
Mutta voiko masennuksen edes selättää lääkkeillä? Se on paljon epävarmempaa.