Sipilä sortui jeesusteluun teeveessä

Päämisteri Sipilä paljasti likaiset korttinsa ja laskelmoivan mielensä teeveessä sanomalla, että kätilöiden haastattelu muutti hänen mielipiteensä sunnuntailisien leikkauksesta. Kuulostaa hellyttävältä, mutta tosiasiassa Sipilä tiesi tasan tarkkaan jo kuukausi sitten, ettei sunnuntailisäasia mene tässä maassa läpi. Se oli taktinen ehdotus, jolla varmistettiin selkein ja ilmiselvin leikkaustapa eli kesälomarahoista napsaisu. Näin Sipilä muka antoi periksi naistyöläisten vaatimuksiin teatraalisesti lähes kyynelsilmin alistuen ja yllättäen löysi kuin löysikin nämä kesälomarahat. Ja kas: kukaan ei nyt moiti kesälomarahojen leikkausta. Show is over. Joukossamme on vahva poliittinen peluri.
23<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Poliittinen peluri, mutta vahvuudesta olen aivan erimieltä.

Äänestä

Epätasa-arvoinen päätös. Toiset menettää lähes 25% lomistaan ja toiset eivät yhtään päivää. Me kunnalla sen lisäksi lomarahat. Törkeä Sipilä, törkeä ottaa pienipalkakisilta, joilla lisäloma on palkansijaan myönnetty palkkaneuvotteluissa.

Äänestä

Sipilä ja kumppanit eivät ymmärrä millaista on elää euroja laskien, kun lapsille ei riitä rahaa ruokaa. Lomilla kerätään voimia ja maataan kotona. Nyt ei ole enää niitä voimautumis päiviäkään! Teillä ei ole ymmärrystä elämästä.

Äänestä
  • Vanhasen hallitus vei ihmisiltä työt. Niiltä, joille työtä vielä jäi, Sipilän hallitus vie lomapäivät ja -rahat.

    Muistattehan äänestää kepua ja kokoomusta seuraavissakin vaaleissa...

    Äänestä

  • Kepuhallitusten_satoa kirjoitti:

    Vanhasen hallitus vei ihmisiltä työt. Niiltä, joille työtä vielä jäi, Sipilän hallitus vie lomapäivät ja -rahat.

    Muistattehan äänestää kepua ja kokoomusta seuraavissakin vaaleissa...

    "Muistattehan äänestää kepua ja kokoomusta seuraavissakin vaaleissa..."
    Tuskinpa, mutta etenkään en Soinin puoluetta. Sehän on tuossa mainitsemiesi puolueiden keralla hallituksessa jeesjeespuolueena. Onneksi se hajoaa.

    Äänestä

  • Soini on viisaasti hiljaa, koska kansan viha kohdistuu nyt Sipilään, ja syystä.

    Äänestä

  • 12-7 kirjoitti:

    Soini on viisaasti hiljaa, koska kansan viha kohdistuu nyt Sipilään, ja syystä.

    "kansan"???

    Sinunko

    Äänestä

Miksi vain palkkaan ja työetuihin tulee kiristyksiä? Veroja voitaisiin kerätä näistä huvituksista ja vaikka mistä muusta. Miten yritykset osallistuvat talkoisiin?Kansanedustajat, ministerit? Entiset presidentit, joiden mahtavat eläkkeet me maksamme nyt jopa kolmelle!

Äänestä

Vasta toisen kauden kansanedustajaksi Sipilä osaa poliittisen taktiikan hämmästyttävän hyvin. Hakkaa siinä monet vanhat konkaritkin.

Äänestä

  • Tässä nyt näemme että hutilointi johtaa siihen, että ei synny kuin k-päisiä päätöksiä ja ne joutuu sitten selittelemällä pyörtämään. Onhan se toki niin, että ministerin elkeet puuttuu täysin, yllätysloikkaa syntyy sinne tänne ja propelli hatussa pyörii miten sattuu kokemattomalla ministerillä. Ei voi kuin nauraa koko tyypille ja hallitukselle. Stubbkin joutuu pesaamaan Sipilän pyörteissä, huomenna varmaan selittää yksi, kaksi, kolme...kyllä on teatteria.

    ”Tässä u-käännöksessä ei painanut niinkään Suomen kilpailukykyongelma vaan kahden hallituspuolueen itsesuojeluvaisto. Keskustaa ja perussuomalaisia hirvitti edessä häämöttävä yhteenotto palkansaajaliikkeen kanssa,

    Hallituksen menoa kauhistuneena seurannut keskustan vanha kaarti päätteli, että pakkolait johtavat pomminvarmasti repivään liittokierrokseen. Samalla puolue rikkoisi peruuttamattomalla tavalla suhteet ammattiliittoihin”.
    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015092820434866_uu.shtml

    Äänestä

  • Hallitsee ja hallitsee, jostain syystä muut haluavat leikkiä tätä piiripienipyörii leikkiä Sipilän kanssa. Tämä maan on mennyt kokonaisuudessaan niin sekopäiseksi, että olisi hyvä se pysäyttää ja katsoa taas millä systeemillä mennään eteenpäin.

    Äänestä

  • Kykyloikkari_hutiloi kirjoitti:

    Tässä nyt näemme että hutilointi johtaa siihen, että ei synny kuin k-päisiä päätöksiä ja ne joutuu sitten selittelemällä pyörtämään. Onhan se toki niin, että ministerin elkeet puuttuu täysin, yllätysloikkaa syntyy sinne tänne ja propelli hatussa pyörii miten sattuu kokemattomalla ministerillä. Ei voi kuin nauraa koko tyypille ja hallitukselle. Stubbkin joutuu pesaamaan Sipilän pyörteissä, huomenna varmaan selittää yksi, kaksi, kolme...kyllä on teatteria.

    ”Tässä u-käännöksessä ei painanut niinkään Suomen kilpailukykyongelma vaan kahden hallituspuolueen itsesuojeluvaisto. Keskustaa ja perussuomalaisia hirvitti edessä häämöttävä yhteenotto palkansaajaliikkeen kanssa,

    Hallituksen menoa kauhistuneena seurannut keskustan vanha kaarti päätteli, että pakkolait johtavat pomminvarmasti repivään liittokierrokseen. Samalla puolue rikkoisi peruuttamattomalla tavalla suhteet ammattiliittoihin”.
    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015092820434866_uu.shtml

    Sipilän taktiikka voi näyttää hutiloinnilta, pyörtämiseltä ja yllätykselliseltä, mutta se perustuu ennalta käsikirjoitettuun prosessikaavioon, jossa on joka vaiheeseen kaksi vaihtoehtoista etenemistietä. Jos yksi tie tukkeutuu, valitaan toinen.

    Mielestäni tämä on vähemmän naurettavaa kuin Kataisen taktiikka, jossa oli vain yksi tie, jolla siinäkin jouduttiin eksyksiin kerta toisensa jälkeen. Joka kerta hallitustoverit alkoivat keskenään riidellä, mistä löydetään tie eteenpäin.

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Sipilän taktiikka voi näyttää hutiloinnilta, pyörtämiseltä ja yllätykselliseltä, mutta se perustuu ennalta käsikirjoitettuun prosessikaavioon, jossa on joka vaiheeseen kaksi vaihtoehtoista etenemistietä. Jos yksi tie tukkeutuu, valitaan toinen.

    Mielestäni tämä on vähemmän naurettavaa kuin Kataisen taktiikka, jossa oli vain yksi tie, jolla siinäkin jouduttiin eksyksiin kerta toisensa jälkeen. Joka kerta hallitustoverit alkoivat keskenään riidellä, mistä löydetään tie eteenpäin.

    Ei, kun näyttää henkilön toimilta, jolla pallo on pahasti hukassa, mutta täytyy leikkiä diktaattoria.

    Äänestä

Vai vahva peluri? Lestahöttö olisi hyvin voinut leikata sunnuntailisät noilta kitiseviltä SAK-narreilta. Ihan tyypillistä, että hän lopulta ei osannut tätäkään tehdä oikein.

Äänestä

"Ja kas: kukaan ei nyt moiti kesälomarahojen leikkausta. Show is over."
Kumpa useampi suomalainen ymmärtäisi tuon mitä kirjoitat. Mutta ei, kansaa viedään kuin pässiä narussa.
Vuosikymmenet on suomalaisessa politiikassa ollut se tilanne, että kun jostakin asiasto nousee kohua jopa mediassa asti, pitää katse kääntää heti taustalle ja yrittää selvittää mitä oikeasti on tapahtumassa.
Valtaosa kuitenkin menee naruun ja alkaa touhotus siitä mediassa esitetystä asiasta. Aikaa myöten siitä asiasta luovutaan mutta taustalla on tehty muuta, jota ihmiset eivät huomaa kuin vasta viiveellä :-)

Äänestä

Kovasti on hätä vasureilla. Sipilä jyräsi ja ay-liike näytti mitä se on: vatuloitsija mikä ei saa mitään aikaan.

Äänestä

Työntekijöitä kovilla ampuva Matti Vanhanen se kehtaa olla äänessä ja tänään MTV3 aamutelevisiossa. Matti Vanhanen ei olisi taipunut naisten edessä, mutta Juha Sipilä oli kätilön mielipiteiden takia muuttanut mieltään tässä kepupetää-pelissä. Eli hän sittenkin hitusen kuunteli naisen mielipiteitä ja muutti kovaa kepulaisten painostamaa linjaa.

Ei kait kenellekkään liene epäselvää siitä, että Matti Vanhanen on ollut pahimpia painostajia tässä asiassa ja taitaa tuo yrittäjien leivistä Eduskuntaan pompannut Anne Berner olla samaa kovilla ampujien sarjaa. Matti Vanhanenhan tehtaili pääministerinä Sari Sairaanhoitajia varten sen PIKAPAKKOLAIN. Joka tarkoitti sitä, että lakon aikana heidän pitää tehdä töitä. Siksipä hänestä on paljastunut oikea kepulaisten pakkoautomaatti ja tartuttanut tämän inhon muihinkin kepulaisiin. Juha Sipilästä sentään on paljastunut ihminen. Ei tästä taas mihinkään pääse, Matti Vanhanen se tutulla värähtämättömällä teflonnaamalla taas selittelee TV:n katsojien päivän pilaamiseksi.

Eli tätä se on, PAKKOA MEILLE PUKKAA, tästä ei päästä yli eikä ympäri. Tänäänkin Juha Sipilän hallitus tehtailee PAKKOLAKIA maahanmuuttajien asuttamiseksi. Joka päivä meille kantasuomalaisilla ja työn raatajille jotain pakkoa pusketaan, mitähän huomenna?

Äänestä
  • https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1494

    Perustuslakituomioistuin Suomeen

    tämä on tärkein aloite, muitakin hyviä aloitteita on, selailkaa,
    minä olen osallistunut jo aika moneen, se käy samalla vaivalla.

    Nyt tässä Sipilän esityksessä rikotaan taas perustuslakia, siitä oli hyvä kirjoitus tuolla jossain lehdessä, yritän googlettaa jos vaikka löytyisi,
    ensimmäisen sairauspäivän palkattomuus on perustuslain vastainen,
    sitäpaitsi se on järjetön,
    jos ihminen menee sairaana töihin hän levittää tautia muihin ja sairastuu itsekin pahemmin,
    ja miten ne työt sujuu sairaalta ihmiseltä,
    ripulissa istutaan vessassa ja oksennetaan, samoin flunssa vaikuttaa
    työkykyä alentavasti ja tartuttaa kaikki muutkin,
    eipä äkkiseltään tule mieleen mitään sairautta joka paranisi työssä nopeammin kuin levossa.
    ______________________________
    http://www.talouselama.fi/uutiset/asiantuntija palkaton sairauspaiva on perustuslain vastainen jo vuonna 2000/a2325310


    Lehdon mukaan jos työntekijä ei saa palkkaa eikä sairauspäivärahaa, ei perustuslain suojaama perustoimeentulo toteudu.
    _____________________________________________________
    Perustuslakivaliokunta ei taaskaan ole puuttunut tähän, puhumattakaan oikeusasiamiehestä,
    miksei ne hoida hommiaan?

    Äänestä

  • Kaikki lait ovat pakkoja, rikkomisesta tulee rangaistus. Etkö raukka tuon vertaa ymmärtänyt? hyvin on punikki propaganda tehonnut

    Äänestä

  • palkkajuoksee kirjoitti:

    https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1494

    Perustuslakituomioistuin Suomeen

    tämä on tärkein aloite, muitakin hyviä aloitteita on, selailkaa,
    minä olen osallistunut jo aika moneen, se käy samalla vaivalla.

    Nyt tässä Sipilän esityksessä rikotaan taas perustuslakia, siitä oli hyvä kirjoitus tuolla jossain lehdessä, yritän googlettaa jos vaikka löytyisi,
    ensimmäisen sairauspäivän palkattomuus on perustuslain vastainen,
    sitäpaitsi se on järjetön,
    jos ihminen menee sairaana töihin hän levittää tautia muihin ja sairastuu itsekin pahemmin,
    ja miten ne työt sujuu sairaalta ihmiseltä,
    ripulissa istutaan vessassa ja oksennetaan, samoin flunssa vaikuttaa
    työkykyä alentavasti ja tartuttaa kaikki muutkin,
    eipä äkkiseltään tule mieleen mitään sairautta joka paranisi työssä nopeammin kuin levossa.
    ______________________________
    http://www.talouselama.fi/uutiset/asiantuntija palkaton sairauspaiva on perustuslain vastainen jo vuonna 2000/a2325310


    Lehdon mukaan jos työntekijä ei saa palkkaa eikä sairauspäivärahaa, ei perustuslain suojaama perustoimeentulo toteudu.
    _____________________________________________________
    Perustuslakivaliokunta ei taaskaan ole puuttunut tähän, puhumattakaan oikeusasiamiehestä,
    miksei ne hoida hommiaan?

    Jos työhistorian katkaisee palkaton päivä, niin silloin se vaikuttaa ko. kuukauden lomaetuuteen ja näin ollen se vähäntää myös lomapäivien määrää ja samalla se vaikuttaa lomarahan määrään.

    Kyse on siis paljon useamman päivän palkasta kuin yhdestä.

    Jos sairauksia sattuu pitkin vuotta useampia, niin tietenkin ne vaikuttavat kyseisten kuukausien lomakertymään vähentävästi.

    Näistä seikoista ei ole puhuttu eikä kirjoitettu. Palkaton päivä on työnantajan salainen juoni työntekijän kustannusten vähentämiseksi. Se vain merkitsee useiden päivien palkkaan vuoden kuluessa.

    Äänestä

Sipilän poliittinen alamäki alkoi tästä tv-haastattelusta.

Äänestä

Ei niitä lomarahojakaan leikata.Kyllä Sipilä kumppanenineen ruotuun laitetaan.Se saatanan kukkopoika kavereineen löytää ensi syksynä herätyksen.Kirjaimellisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Könttä-Aatu kirjoitti:

Päämisteri Sipilä paljasti likaiset korttinsa ja laskelmoivan mielensä teeveessä sanomalla, että kätilöiden haastattelu muutti hänen mielipiteensä sunnuntailisien leikkauksesta. Kuulostaa hellyttävältä, mutta tosiasiassa Sipilä tiesi tasan tarkkaan jo kuukausi sitten, ettei sunnuntailisäasia mene tässä maassa läpi. Se oli taktinen ehdotus, jolla varmistettiin selkein ja ilmiselvin leikkaustapa eli kesälomarahoista napsaisu. Näin Sipilä muka antoi periksi naistyöläisten vaatimuksiin teatraalisesti lähes kyynelsilmin alistuen ja yllättäen löysi kuin löysikin nämä kesälomarahat. Ja kas: kukaan ei nyt moiti kesälomarahojen leikkausta. Show is over. Joukossamme on vahva poliittinen peluri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu