Tarinan loppuosa

Ottaisitko sinä ruman ankanpoikasen vierellesi kulkemaan?
Et. Ottaisit joutsenen.
Päästän irti. Voit kaikessa rauhassa unohtaa minut. Voit etsiä upean joutsenen, rinnallesi.
Ruma ankanpoikanen pärjää yksin.
Se on ollut yksin aina. Sillä on tovereita. Ei se rakkautta tarvitse.
Mistä ei tiedä, ei sitä osaa kaivata.
Tieto lisää tuskaa.
Kaikkia asioita maailmassa ei ole tarkoitettu kaikille.
Rakkaus on runoilijoille, ei rumille ankanpoikasille.
Voimaton päästää irti.


En jaksa pidellä...
Valhehaaveesta.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Olet varmasti soma ankan poikanen.

Äänestä

Kauneus ja komeus on aina katsojan silmässä ;)

Äänestä

kauniin surumielisesti ... kiittäen asian ilmaisemisesta...tuolla tarinalla on monta jakajaa.

Äänestä

En haluaisi joutsenta vierelleni, sellasen elämään ei mahdu kuin hän ja peili josta se voi itseään katsella.. mut tarina vois jatkua ruman ankanpoikasen kanssa.

Äänestä

Täytyypä tunnustaa että en ottais ainakaan joutsenta. Kokisin varmaan alemmuutta enkä uskois todesta vaikka se joutsen muhun tykästyiskin. Mut on luotu ankaksi enkä nyt oo ihan varma kasvaako musta ikinä muuta vaikka miten yrittäisin ja haluisin uskoa kehittyväni. Joutsenuus ja ankkuus taitaa olla meidän jokaisen sisällä ja ihan siitä peilistä kiinni mitä sieltä uskoo näkevänsä milloinkin.

Äänestä

Ja täällä Iines Ankka kaipaa omaa Akuaan...;)

Äänestä

En oikein tiedä miten suhteutan koska ukko minulla on

Ystävänä minulle käy ihminen joka arvostaa minua. Niin kuin miehellekin sanoin sellaisen jota ei tarvi koskaan nähdä, sellainen joka tukee minua henkisesti, en halua rahaa, en lahjotuksia. Haluan vain jutella luottamuksellisesti koskaan lähemmin tuntematta, haluan turvallisen ystävän joka ei hyväksikäytä. Ja tukisi henkisesti ja opettaisi. Haluan vain sellaisen ystävän.
Ehkä sellainen keinoäly kehitetään, koska sellainen sydän veisi vain onneen, parantaisi suorituksia ja vähentäisi masennusta.

Äänestä

Sä et ole tainnut lukea sitä satua, sillä ruma ankanpoikanenhan kasvoi isona joutseneksi ja ne söpöt keltaiset pikkuankat isona harmaiksi sorsiksi....

Äänestä

Joutsen otti jo uuden untuvikon.

Äänestä

Ei kaikki ole ulkonäöstä kiinni. Joku ihminen vaan vetoaa meihin ei sitä pysty aina edes selittämään. Minulle ei olisi väliä, ehkä pullasorsaa en ottaisi mieheksi, jonkunverran liikunnalllisuutta täytyy olla.

Äänestä

ja sen loppuosa.
Rumat ankanpoikaset tietävät sen selkäytimessään asti, ettei kaikki ole kaikille tarkoitettu
Vaakutetaan, jos satutaan nokikkain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


puolet_kuusta kirjoitti:

Ottaisitko sinä ruman ankanpoikasen vierellesi kulkemaan?
Et. Ottaisit joutsenen.
Päästän irti. Voit kaikessa rauhassa unohtaa minut. Voit etsiä upean joutsenen, rinnallesi.
Ruma ankanpoikanen pärjää yksin.
Se on ollut yksin aina. Sillä on tovereita. Ei se rakkautta tarvitse.
Mistä ei tiedä, ei sitä osaa kaivata.
Tieto lisää tuskaa.
Kaikkia asioita maailmassa ei ole tarkoitettu kaikille.
Rakkaus on runoilijoille, ei rumille ankanpoikasille.
Voimaton päästää irti.


En jaksa pidellä...
Valhehaaveesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu