Vaikea ymmärtää?
Aika monelle on vaikea tajuta kuka nämä viulut oikeasti maksaa.
Sinä ja minä maksamme tavalla tai toisella. Kun yhtäältä puolustetaan muka "kaikkien" etua jopa globaalisti, toisaalta vain omaa etua :) herää kysymys, missä kulkee raja.
Ollaan niin suvaitsevaisia kaikelle ja toisaalta pipo on todella kireällä.
Ensisijaisesti meidän pitäisi kehittää tätä Suomi- nimistä isänmaata ja turvata edes meille itsellemme toimeentulo, asuminen yms.
Sinä ja minä vastaamme niin suomen veloista kuin saatavistakin, kuulostaako vaikealta.
Ei minustakaan, mutta yllättäen tähän ymmärttämättömyyteen törmää päivittäin ja mielipiteet ovat hyvin perusteltuja, mutta kovin suppeita samalla järettömän suvaitsevaisia kaikelle.
Missä vika? Se on lähempänä kuin uskotkaan.
Aika monelle on vaikea tajuta kuka nämä viulut oikeasti maksaa.
Sinä ja minä maksamme tavalla tai toisella. Kun yhtäältä puolustetaan muka "kaikkien" etua jopa globaalisti, toisaalta vain omaa etua :) herää kysymys, missä kulkee raja.
Ollaan niin suvaitsevaisia kaikelle ja toisaalta pipo on todella kireällä.
Ensisijaisesti meidän pitäisi kehittää tätä Suomi- nimistä isänmaata ja turvata edes meille itsellemme toimeentulo, asuminen yms.
Sinä ja minä vastaamme niin suomen veloista kuin saatavistakin, kuulostaako vaikealta.
Ei minustakaan, mutta yllättäen tähän ymmärttämättömyyteen törmää päivittäin ja mielipiteet ovat hyvin perusteltuja, mutta kovin suppeita samalla järettömän suvaitsevaisia kaikelle.
Missä vika? Se on lähempänä kuin uskotkaan.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Et kai yritä väittää että vika on äänestäjässä? Minkäs äänestäjä sille mahtaa että ehdokkaiksi hakeutuu pelkkiä roistoja, lieroja ja takinkääntäjiä...
No voipas.
Hakeudu itse ehdokkaaksi. Mikä estää?
Sulla varmaan olisi perusteltu ehdotus tämän maailmanlaajuisen vaikean asian ratkaisuksi, joka vasta nyt hieman koettelee Suomeakin jossain määrin?
Älä turhaan ujostele sen esittämistä...
Sakn johto on laman ja kriisin synnyttäjiä. Uhotaan lakoilla, mikä saa yrittäjät harkitsemaan turvallisempia investointikohteita kuin Suomi. Lakkoiluinto ja sen lietsominen nostaa myös kynnystä palkata työvoimaa. On ilo maksaa liittoon kuulumattomalle hyvää palkkaa.
Saksa on nykyään lakkoilun mallimaa, miksi se vetää?
Kustannuserokin paljon pienempi, kuin on annettu ymmärtää, SSS yrittää -15% EKn suhmuroinnilla vedättää kunnon tiliä ulkolaisille pelureille.
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/suomi-ei-ole-poikkeus---nain-lomarahaa-maksetaan-muissa-maissa/iEk2nnkA
Et kai sinä tosissasi kuvittele että muualla maailmassa ei lakkoilla, muualla sitä vasta lakkoillaankin Suomeen verrattuna!
Suomen päättäjät eivät voi oikeasti olla niin tyhmiä kuin esittävät, he tekevät vahinkoa Suomelle aivan tahallaan ja vastoin parempaa tietoa. Ja suomen kansa on jo niin kyynistynyt päättäjien täysin irti todellisuudesta olevaan menoon ettei enää välitetä, menköön tuhoon koko maa sitten, millään äänestyksillä jne. järjestelmän "sallimilla" keinoilla ei voi vaikuttaa hevonpaskan vertaa mihinkään, joten antaa mennä vaan, veteraanit kuolivat viime sodissa turhaan...
Kansahan teki tilauksen, miksei se saa mitä tilasi?
Eikö asianhoitajat tee mitä lupasi.
Teollisuus on ajettu alas, pakolaistulva.... Mistä rahat?
Niinpä tulette vielä näkemään melkoisen syöksyn Suomessa!
Ei taida kauaa riittää soliraadisuutta näille mamuille?
Suomi tulee ajautumaan kaaokseen!
Kannattaa olla tässäkin realisti ja jättää taistelut tuulimyllyjä vastaan sille kuuluisalle Don Quiotelle.
Nyt kun pakolaiset ja maahanmuuttajat yleensäkin ovat maassamme ja lisääkin on tulossa, niin olisiko järkevää ottaa heistä hyödyt eikä rutista ja vaikeuttaa typerillä tempuilla heidän integroitumistaan yhteiskuntaan samalla nostaen vain kustannuksia.
Se on lienee kaikille selvää, että Suomi on pulassa pelkästään meidän kantasuomalaisten vääristyneen ikäjakauman vuoksi jo lähitulevaisuudessa ja jo nytkin. Eläkeikäisiä on yksinkertaisesti liian suuri osuus kantasuomalaisista. Tätä ei kantasuomalaisten omin voimin saada kääntymään kymmeniin vuosiin, tuskin satakaan vuotta siihen riittäisi.
Nyt meille on tullut nuoria ihmisiä, joiden saaminen osaksi suomalaista yhteiskuntaa vaatii aluksi panostusta, mutta selvästi vähemmän kuin jos sama määrä tulisi normaalisti syntymisen kautta. Jokainen syntynyt suomalainen vaatii keskimäärin reilun 200.000 euron panostuksen ja parisenkymmentä vuotta ennenkuin on perehdytetty ja valmis yhteiskuntaan. Useimmat paljon enemmänkin.
Aivan varmasti näistä uussuomalaisista selvitään tuota halvemmalla ja nopeammin. Se on suurelta osin meistä suomalaisista kiinni ja panostuksestamme ja halustamme.
Suomityötön ja pakolainen on sikäli samalla viivalla että kumpikin tarvitsee koulutusta päästäkseen työelämään kiinni. Miksi vain pakolaisia koulutetaan periaatteella yhteiskunta maksaa viulut mutta suomityöttömälle ei suoda minkäänlaisia apuja kouluttautumiseen? Meillähän olisi omastakin takaa 500.000 henkeä koulutuksen kautta mahdollista sijoittaa työelämään, miksi näin ei tehdä?
Lisään vielä että pakolaisia väitetään tuotavan työperäisin perustein paikkaamaan työvoimapulaa vaikka he tarvitsevat koulutusta ja kotouttamispalveluja, kielen opetusta jne. vaikka suomityöttömiä olisi mahdollista saada työelämään kiinni paikkaamaan työvoimapulaa pelkällä koulutuksella, kotouttamisia ja kielenopetuksai ei tarvita.
Työperäinen maahanmuutto on yksi Suomen historian suurimpia huijauksia!!
No enpä ole kuullutkaan, että pakolaisia tuodaan Suomeen työperäisin perustein. Mistähän tuonkin tiedon ole löytänyt?
Yleinen käsitys kyllä on, että pakolaiset lähtevät pakoon maansa olosuhteita, sotaa yleensä. Eikä niitä nytkään kukaan ole Suomeen tuonut, vaan kyllä Torniossakin, kuten muuallakin, on ihan ominpäin tulleita ja ihmissalakuljettajien tuomina.
Olipa miten tahansa, niin et kai tosissasi usko pakolaisilla voivan olla suomen kieli hallussaan tänne tullessaan tai muu tietämys miten Suomessa eletään? Useimmat eivät ole edes kuulleetkaan Suomesta muutakuin korkeintaan tuttujensa tarinoimana.
Perehdytetäänhän syntyperäisiä suomalaisiakin noin parisenkymmentä vuotta ennenkuin ovat valmiina työelämään.
Mietihän vähän mitä kirjoitat... Edes hetki
Miten niin suomalaiselle ei ole tarjolla ilmaista koulutusta? Sitähän on vaikka kuinka paljon ympäri Suomea. Koulutus ei maksa käytännössä juuri mitään ja opiskeluun saa opintorahaa ja edullista opintolainaakin. Nämä ovat työttömällekin tarjolla. Työttömälle on näiden lisäksi vielä muitakin mahdollisuuksia työvoimaviranomaisten puolesta.
Jokaisella suomalaisella on lisäksi takanaan todella vankka 'kotouttamisputki' ja annettu erittäin hyvät valmiudet opiskella ammatti itselleen. Suomen kieltä/ruotsin kieltä on jokainen opiskellut koko ikänsä syntymästä alkaen ja koko peruskouluaikansakin ja jokaisessa toisen asteen koulutuksessa. Muitakin kieliä on jokainen opiskellut nykyisin. Melkoinen 'kotouttamispaketti' on meille jokaiselle tarjottu.
Mitähän mahdoitkaan tarkoittaa? Vai etkö jaksanut ajatella ennenkuin kirjoitit? Kannattaisi
Mietipä itse millaisia ne pakolaiset todella ovat, elintasopakolaisia jotka kitisevät ruoastakin.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1443525827754.html
Riisi ei ole noiden kermaperseiden mielestä syömäkelpoista... mitäs läksivät, voivat painua sinne mistä tulivatkin minun puolesta!
Mihin me laitamme nämä 300 000 omaa työtöntä 100 000 tempputyölistettyä?
Epäilen, että näistä muslimimiehistä on työhön, jo nyt kiukuttelevat kaikesta mitä heille annetaan, ja naisethan heidän kulttuurissa ei tee työtä.
Suomalaiset ei työllisty, koska heillä on niin suuret palkkatoiveet heti valmistuttuaan ja hyvät liitot takana. Lisäksi työnantaja joutuu maksamaan sille ison osan tekemättömästä työstä kuten arkipyhät muut sunnuntaikorvaukset.
Kun työllistät työntekijä niin palkan lisäksi sivukulut ovat toinen mokoma.
Ennemmin myy "eioota ", koska työntekijä maksaa niin paljon.
Sama varmaan näille uussuomalaisille pitää maksaa , koska ammattiliitot niin määrää.
Niin, eikö olekin kurjaa, kun pakolaistenkin joukossa on tyytymättömiä eikä vain nöyriä ja pelokkaita ihmisia, jotka eivät uskalla suutaan aukaista?
Onneksi me suomalaiset emme valita mistään emmekä koskaan.
No nämä valitukset ruoasta eikä valitukset pakolaisten valituksista eivät liity siihen, mitä edellä kirjoitin....
Tässä olisi Suomelle iso potentiaali hyödynnettäväksi vääristyneen ikäjakauman aiheuttamiin ongelmiin ja valtaviin kustannuksiin melkoisen edullisesti ja nopeasti vaihtoehtoisiin ratkaisuihin verrattuna.
Porukka on nyt täällä ja pysyy ja uusiakin on tulossa, sille emme voi mitään. Se on meistä itsestämme kiinni hyödynnetäänkö sitä ja kuinka tehokkaasti. Voimme toki kiukutella ja valittaa näistä ja tehdä heidän kotoutumisensa mahdollisemman hankalaksi ja kalliiksi. Nekin kustannukset me maksanne. Ja sen muut seuraukset ovat melkoisesti vakavampia kuin loukkaantuminen siitä, etteivät muutamat pitäneet meidän jokaisen rakastamastamme herkullisesta perinneruoastamme ohrarisotosta.
Niinsanottu ilmainen koulutus on vain puolitotuus, kaikki elinkustannukset juoksevat opiskelun aikanakin täysimääräisesti mutta niitä ei millään opintotuilla pysty maksamaan. Lisäksi opiskelumateriaalit, koulumatkat, työharjoittelumatkat, ym.
Puhun nyt siis aikuiskoulutuksesta enkä mistään kotona asuvasta teinistä jolle opintotuki varmaan näyttäytyy isona rahana äidin ja isin antaman viikkorahan jälkeen.
Tuontisuomalaisille sen sijaan maksetaan asumiset, toimeentulotuet, kotoutumisrahat, opiskelut, matkat, materiaalit, ruoat, ym. mitään kyselemättä.
Suomityöttömälle sen sijaan ei haluttaisi maksaa kuin opintotuki ja tölväistään vaan että suomessa koulutus on ilmaista, mitä valitat. Ei auta sanoa vuokraisännälle että mitä valitat kun en pysty maksamaan vuokraa opintotuella vaikka opiskelu on ilmaista...
Suomi on täysin pakon alla ottamaan kansainvaeltajia maahan. Syyllinen on USA ja Nato tuhotessaan kaikki vahvat johtajat Irakissa, Libyassa ja nyt samaa yrittää myös Syyriassa. Siellä taistelevat nyt kaikki puljut toisiaan vastaan, kun ennen Hussein ja Gaddaff nyt tapahtuu. Seuraava syyllinen on EU, minkä ansiosata rajat on auki eikä itsenäinen valtio voi määrätä mistään omista eduistaan.
Tässä syy tähän vallattomaan menoon , jonka päättymiselle ei näy loppua ja joudumme lannistumaan ja alistumaan sivistymättömien ja yhteiskunnallisesti järjestäytymättömin erilaisten ihmisten vaatimuksille.
Mikään ei estä nopeuttamasta käsittelyä...
Ennenkuin jatkat valittamista pakolaisten erinomaisista eduista ja valtavista tuista, niin otapa asioista selvää. Se helpottaa noiden iänikuisten kestokaupunkilegendojen asettamista oikeaan asentoon. Noista en jaksa alkaa tyhjänpäiväistä väittelyä, koska et muuta asennettasi yhtään minun kirjoitusteni ansiosta. Ei siis maksa vaivaa...
Kuitenkin edelleen olen sitä mieltä, että tässä meillä on oiva tilaisuus parantaa Suomen ikäpyramidia ja sen tuomia haittoja ja kustannuksia. Sitä ei kannattaisi pilata eikä jättää mahdollisuutta käyttämättä, koska se vasta kalliiksi tulee.
Hohhoijaa taas...
Välillä turhauttaa noiden kaupunkilegendojen lukeminen... Taidat ihan uskoakin niihin?
Kuinkahan moni todellisuudessa olisi halukas vaihtamaan osaansa näiden pakolaisten olosuhteisiin Suomessa?
Asua pakolaiskeskusten lattioilla olevilla patjoilla usean muun kanssa samassa huoneessa, usein vielä tuntemattomien. Koko omaisuus patjan vieressä, ai niin ja vielä se älypuhelinkin... Saada muutama kymppi käyttörahaa kuukaudessa. Ja vielä laitosruokaa päivittäen. Tulevaisuudesta ei ole mitään tietoa.
Mikään ei muuten estä aikuisiakin hakeutumasta mihin tahansa koulutukseen kykyjensä ja ominaisuuksiensa mukaisesti. Kyllä pakolaisten tasoiset tuet on varmasti saatavilla samoin ehdoin. Aikuisilla suomalaisilla on lähes aina jo valmiina perustiedot ja -taidot sekä pakolaisiin nähden melkoisesti paremmat materiaalinenkin lähtötaso. Kotouttamista ja valmistautumista suomalaiseen yhteiskuntaa on verorahoilla saatu vuosikymmenet. Lähtökohdat opiskeluun pakolaisiin nähden ovat siis huikeasti paremmat.
Eiköhän ole melkoisen lapsellista kadehtia pakolaisten olosuhteita ja 'helppoa' elämää Suomessa? Mitäpä arvelet ihan oikeasti?
No tästä on turha jatkaa väittelyä. Ei lukkoonlyötyä ennakkoasennetta pysty tosiasioilla helposti, jos ollenkaan, muuttamaan. Ja tätä en varmasti lähde yrittämäänkään. Sekin olisi turhaa tuulimyllyjen kanssa taistelua, tuulimyllyjä kun Suomessa näköjään riittää kun lukee näitäkin kirjoituksia....
Kansa maksaa tavalla tai toisella. Mitä tulee Suomeen suomalaisilla hyvin paljon etuja joita ei ole muilla kansoilla, tuskin moni asian näkee oikealla tavalla.
Suomi on hellitty paviaani pohjolassa ei ole muita (suomalaiset).