En saanut ostolupaa, enkä edes hallussapitolupaa.
Tarkoittaako tämä nyt sitä, että en ole kelvollinen
puolustamaan maatani aseelisesti.
Hain pyssylupaa.
21
1285
Vastaukset
- Uud.Jp
Armeijassa ei aselupia kirjoitella, jokaiselle annetaan henk.koht ase.
Itselläni oli kerran vähän aikaa varuskaapissani kolme asetta, rynkky, tarkka ampuja kivääri ja kevyt kk.Eri esimiehet määräsivät minut harjoituksissa useampaan
tehtävään, minä en kieltäytynyt ottamasta tehtäviä ja aseita vastaan.(armeijassa ei saa kieltäytyä )
Käskivät myöhemmin palauttamaan ylimääräiset. - Eienäänole
Muotia puolustaa omaa maataan vaan lähteä helvetiin sieltä ja karkuun äkkiä johonkin sotalapseksi. Nykyään pitää vain jättää lapset, naiset, vanhukset sekä sairaat sodan jalkoihin ja kaikki 20-35 vuotiaat miehet lähtevät vain vittuun kotimaastaan.
- Anonyymi
Niitä tuli 5-vuotta sitten Torniosta tänne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niitä tuli 5-vuotta sitten Torniosta tänne.
Seitsemän vuotta sitten.
Petteri Orpon ja Juha Sipilän pyynnöstä ja Timo Soinin katsellessa muualle.
- hihhuliperkele
Nyt minä haluaisin suureen ilmavoimien harjoitukseen.
Olen laihtunut ja osaan jälleen äkseerata. Mutta se
pyssylupa. Olen minäkin ampunut jopa sten konepistoolilla
sotaväessä, mutta että siviilissä ei...... - ktviesti
Luovutin omaehtoisesti oman lupani ja kiväärini viranomaisille. Tuntui parhaalta ratkaisulta.
- Jaampumaansillä
Sotilaana olet velvollinen kantamaan asetta!
- hihhuliperkele
Siis minä en saa pyssylupaa, vaikka selkeä vieraanvallan
invaasio on käynnissä. Herätkää nyt maanpuolustusjoukot.
Kentsu panssarimersulla joukkoja katselemaan.- Anonyymi
Aikoinaan tuttu ei saanut lupaa Helsingistä (oli jo yli kuusi erilaista asetta) - ja haki eri kaupungista lupaa - ja sai. Perusteena oli aseharrastus ja ampujaseuran selvitys.
- lbhvc
Nyt jos käy niin että EU:ssa päättävät että Suomenkin ressuilta kerätään puoliautomaattikiväärit pois niin silloin osa ressuista lopettaa koko touhun ja loput jotka jää ostavat itselleen pulttilukkoinen tarkkuuskiväärin ja päälle jumalaton kiikari ja näin syntyy Suomeen reserviläisten suuri tarkka-ampuja prikaati. Onneksi on jo pulttilukkoinen tarkka-ampujakivääri.
Kuinkahan jos ressu-aseet kerätään pois niin kuka maksaa viulut, maksaako EU omasta pussistaan aseiden käyvän hinnan aseiden omistajille? - jahtiukko
Ei niitä pa-aseita kukaan lunasta,ne on vaan luovutettava. Jos laki muuttuu niin ne aseet ovat silloin laittomia, ja laittoman aseen hallussapidosta seuraa rangaistus!
- lintuvaihirvi
Suorita metsästyskortti,niin silloin saat aseluvan,jos ei ole rikosrekisterissä laitonta tai itseään kohdistuvaa uhkaa......
- ednibuye
Voi olla että ei riitä metsästyskortin suorittaminen jos hakee ressu-asetta.
- Pystykorvamies
Kyllä noissa nykyisissä metsästysaseissa on ihan hyvin sissitoimintaan sopivia malleja. Ovat tarkkoja ja tehokkaita. Noi sarjatuliaseet ovat tuollasia hyökkäykseen enemmän sopivia. Puolustussotaan riittää tehokas metsästyskivääri. Muista panokset myös.
- jahtiukko
Hyviä aseita nuo metsästyskiväärit, kyllä. Ja onhan varmaan vielä petroolipulloja ja koivuhalkojakin jäljellä, puolustussotaan. Mutta hitto jos taivaalta alkaakin satamaan rypälepommeja, siinäpä vasta pulma! Ja vaikka ohjuksia!
- nfr4i4
No, se on lämpimässä mukava tuollaisia kuvitella, se on hieman eri juttu jos vihulainen rynnii päin ja joka vihulainen suoltaa automaatilla lyijyä kohti niin siinä se jo pelkkä aseiden jumalaton rätinä antaa oman mausteensa siihen kuinka pärjää, itse kun siinä yrität ladata pulttilukolla minkä kerkiät ja ja kun saat muutaman lyijymurkulan lähtemään niin patruunat loppuu makasiinista tai lippaasta ja eikun suojaan ja lataamaan lisää patruunoita ja vihulainen on jo silloin kimpussasi.
Kyllä se automaatti tai vaikkapa puoliautomaatti on se paree, tähdättyjä laukauksia puoliautomaattisesti täydellä 30 patruunan lippaalla pistää jo vihulaisenkin miettimään että piru nehän ampuu tosissaan vastaan..mutta pitkän matkan ammuntaan soveltuva kivääri, olipa se sitten vaikka sakon tai tikan kivääri hyvällä kiikarilla soveltuisi sissi-toimintaan, kaukaa muutama laukaus mieheen ja sen jälkeen nopea poistuminen paikalta.
Eli jos vihulainen on kolonnineen paikallistettu niin sissit kivääreineen paikalle, muutama laukaus ja poistuminen, johonkin paikaan jätetyt moottoripyörät ja niillä sitten vielä kauemmas ja nopeasti. Ehkä tällainen toiminta jossain tapauksessa toimisi. - Anonyymi
ase on siviilissä; siihen tarvitaan vastavasti hyväksyttävä syy, siis urheilu, metsästys ja siihen relevantti ase, ja vuosi kaksi harrastuneisuutta, ja jatkossakin, jos haluaa pitääkin sen.
- Anonyymi
Mikä on pyssylupa?Minulla on vai aseenkantolupia!
- Anonyymi
Onko sulla ampumalupa?
Aseenkantoluvalla saat vaan kantaa asetta, tarviit ampumaluvan ja sitä ennen aseen latausluvan. - Anonyymi
Mulla ei ole pyssylupaa eikä aseen kantolupaakaan ja silti mulla on aseita.
Mulla on hallussapito lupa.
- Anonyymi
Ei kuule niitä asiat tarvitse itse hankkia, jos syttyy sota niin armeija antaa sulle pyssyn ja patruunat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie943432Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta23332Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää502353Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten762301Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut832257Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392078Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt291843HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364101834Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1161772Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin401595