Purkaa alkon monopoli.
Laskea verotusta siten, että koppa nelosta maksaisi pantteineen vajaa 20€
Koppa GIn lonkkua 30€ ja käymisteitse 25€ siiderit 22-23€
Viinit siinä alkaen 5€ pullo.
Vodkat Kossupullo siinä 20€ litran pullo.
Näin ei kukaan matkusta viroon hakemaan pelkkää alkoholia. Nettitiluas ei postikuluineen enää kannata,
Näin pitäisi tehdä.
10
132
Vastaukset
- Kohtuu_kaikessa
Hyvä idea, mutta viinien alkoholiverottomat hinnat ovat luokkaa 8-15€, ainakin siinä hintaluokassa josta itse juomat ostan. Viini jonka alkoholiveroton hinta on 5€, ei ole minulle sopivaa juomaa. Tappiolla ei alkoholia saa myydä.
Esim 10€ perus viinissä on alv 2.4€ ja alkoholiveroa 2.5€, katetta kattamaan kulut noin 1€, eli viinin sisäänostohinta on noin 4€.
Viini joka myytäisiin ilman alkoholiveroa hintaan 5€, olisi viiniä jonka sisäänostohinta olisi noin 3€. Alkon tuotto olisi entistä huonompi, laskenut jo monta vuotaa peräkkäin. Huono yhtälö veronmaksajan kannalta.
Siitä huolimatta kannatan varsinkin mietojen alkoholijuomien verotason selvää leikkausta - noin 50% verosta pois muuttaisi tilanteen täysin. Harva haluaisi tilatta tämän jälkeen mietoja yhtään mistään jos Alkosta saisi samat juomat.- Aldistahain
Saksassa ihan hyviä perusviinejä saa ruokakaupasta alle 3€/litra veroineen ja lasipullossa ei ole panttia.
- höplöpölö
Tiedän saksalaisen kaupan josta saa esim. 12litraa vodkaa kuljetuksineen, hintaan 136,13€. (37,5%), joku pilkunnussija voi alkaa vinkumaan, ettei se ole sitten vodkaa kun prosentit on tuota, mutta lärvi kii. Pitäisi alennukset olla isommat, sillä tuossahan tulee litrahinnaksi 11,34€ ja tilaaminen edelleen kannattaisi jos Suomessa litra olis parikymppiä.
- näinptehdä
Tilatkoon Sakasta ken haluaa. Ei niitä veroja ihan saksan tasolle voi laskea, mutta lähelle Viron hintoja saadaan viinaralli virosta ainakin lasekmaan huomattavasti ja kyllähän niitä verotuloja tulee kevyemmälläkin verolla ja ilman alkoa kun viinaralli loppuu.
- näinptehdä
näinptehdä kirjoitti:
Tilatkoon Sakasta ken haluaa. Ei niitä veroja ihan saksan tasolle voi laskea, mutta lähelle Viron hintoja saadaan viinaralli virosta ainakin lasekmaan huomattavasti ja kyllähän niitä verotuloja tulee kevyemmälläkin verolla ja ilman alkoa kun viinaralli loppuu.
Niin ja siis nykytilanteessahan ei ole mitään järkeä jossa pääkaupuki seudulla asuvan kannattaa lähteä hakemaan YKSI nelos olut tai lonkerolaatikko. päiväristeilyllä halvemmalla kuin suomen alkosta.
- booris
Minä tiedän kanssa tämän saksalaisen kaupan mistä puhut. Ranskalaiset osaavat tehdä hienoa ja halpaa vodkaa :)
Niin, ja sitten alkaisi viinaralli Suomesta Ruotsiin ja Norjaan...
Ja valuisi heidän verorahat tänne...- Umpeenmennyt
Niin pitäisi
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/lypsava-verolehma-saatu-hengilta/rrttMPt9 - onkin
Poistettu.
- nostan
Ylös.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191632
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991468Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36874Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29839Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?37770Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50756Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56708Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37700Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42699Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37663