Purkaa alkon monopoli.
Laskea verotusta siten, että koppa nelosta maksaisi pantteineen vajaa 20€
Koppa GIn lonkkua 30€ ja käymisteitse 25€ siiderit 22-23€
Viinit siinä alkaen 5€ pullo.
Vodkat Kossupullo siinä 20€ litran pullo.
Näin ei kukaan matkusta viroon hakemaan pelkkää alkoholia. Nettitiluas ei postikuluineen enää kannata,
Näin pitäisi tehdä.
10
86
Vastaukset
- Kohtuu_kaikessa
Hyvä idea, mutta viinien alkoholiverottomat hinnat ovat luokkaa 8-15€, ainakin siinä hintaluokassa josta itse juomat ostan. Viini jonka alkoholiveroton hinta on 5€, ei ole minulle sopivaa juomaa. Tappiolla ei alkoholia saa myydä.
Esim 10€ perus viinissä on alv 2.4€ ja alkoholiveroa 2.5€, katetta kattamaan kulut noin 1€, eli viinin sisäänostohinta on noin 4€.
Viini joka myytäisiin ilman alkoholiveroa hintaan 5€, olisi viiniä jonka sisäänostohinta olisi noin 3€. Alkon tuotto olisi entistä huonompi, laskenut jo monta vuotaa peräkkäin. Huono yhtälö veronmaksajan kannalta.
Siitä huolimatta kannatan varsinkin mietojen alkoholijuomien verotason selvää leikkausta - noin 50% verosta pois muuttaisi tilanteen täysin. Harva haluaisi tilatta tämän jälkeen mietoja yhtään mistään jos Alkosta saisi samat juomat.- Aldistahain
Saksassa ihan hyviä perusviinejä saa ruokakaupasta alle 3€/litra veroineen ja lasipullossa ei ole panttia.
- höplöpölö
Tiedän saksalaisen kaupan josta saa esim. 12litraa vodkaa kuljetuksineen, hintaan 136,13€. (37,5%), joku pilkunnussija voi alkaa vinkumaan, ettei se ole sitten vodkaa kun prosentit on tuota, mutta lärvi kii. Pitäisi alennukset olla isommat, sillä tuossahan tulee litrahinnaksi 11,34€ ja tilaaminen edelleen kannattaisi jos Suomessa litra olis parikymppiä.
- näinptehdä
Tilatkoon Sakasta ken haluaa. Ei niitä veroja ihan saksan tasolle voi laskea, mutta lähelle Viron hintoja saadaan viinaralli virosta ainakin lasekmaan huomattavasti ja kyllähän niitä verotuloja tulee kevyemmälläkin verolla ja ilman alkoa kun viinaralli loppuu.
- näinptehdä
näinptehdä kirjoitti:
Tilatkoon Sakasta ken haluaa. Ei niitä veroja ihan saksan tasolle voi laskea, mutta lähelle Viron hintoja saadaan viinaralli virosta ainakin lasekmaan huomattavasti ja kyllähän niitä verotuloja tulee kevyemmälläkin verolla ja ilman alkoa kun viinaralli loppuu.
Niin ja siis nykytilanteessahan ei ole mitään järkeä jossa pääkaupuki seudulla asuvan kannattaa lähteä hakemaan YKSI nelos olut tai lonkerolaatikko. päiväristeilyllä halvemmalla kuin suomen alkosta.
- booris
Minä tiedän kanssa tämän saksalaisen kaupan mistä puhut. Ranskalaiset osaavat tehdä hienoa ja halpaa vodkaa :)
- Bussissa
Niin, ja sitten alkaisi viinaralli Suomesta Ruotsiin ja Norjaan...
Ja valuisi heidän verorahat tänne... - Umpeenmennyt
Niin pitäisi
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/lypsava-verolehma-saatu-hengilta/rrttMPt9 - onkin
Poistettu.
- nostan
Ylös.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ässät feikki ero
Stefanhan se siellä Sonjan ja Sofian juhannus kuvien taustalla. Kaksi tyhmää naista ja vielä tyhmempi mies. Oliko tämä ero vain epätoivoinen yritys sa1042375Miksi vanhat äijät
Luulee, että nuori nainen haluaisi niiden homeista munaa? Saati että joku nuori nainen pitäisi heistä muuten? Voi reppanat. Jos sulla on paljon rahaa,1361346En haluaisi uskoa että miehet ajattelee vain munallaan,
mutta taas sain olla väärässä. Eli.. törmäsin männäviikolla puolituttuun mieheen työmatkalla. Hän kertoi, että viettäisi juhannusta minun kotikaupun3171326Ärsyttävimpiä ihmistyyppejä
Itselleni yksi ärsyttävimmistä ihmistyypeistä on takertujat. Sellaiset, joille on kohtelias, ei tuomitse heitä niin kuin monet muut tuomitsee jne. Ärs1911143Somalisulhanen syö Sara Siepin suosiota
Ei kelvannut Sara Sieppi enää kummankaan iltapäivälehden juhannustytöksi. muutenkin tykkäysmäärät näyttävät laskeneen ja ilmeisesti myös Saran seuraa651063Nyt päästän sinusta irti nainen. Minun olisi pitänyt tajuta tämä jo paljon aikaisemmin.
Et ole kenenkään oma. Hyvästi jää.58920Kuulispas se oikea
henkilö mun anteeksipyynnön tään. Tajuis, että tämä aloitus oli just multa, pystyis ymmärtää mua edes jollainlailla. Turhaa sanojen helinää tääkin, lu33858Juhannuksen pilaaminen ruohonleikkurilla
Vois naapuriki ajatella onko pakko juhannusaattona leikata nurmikkoa samaan aikaan kun muut naapurit köllöttelee pihalla ja pelaavat krokettia ja naut77816Eri ikäiset parit
Tämän ajankohtaisen lapsia ahdisteleva setä-keskustelun innoittamana aloitan vähän laajemman ikäkeskustelun. Oma kantani on, että kunhan kumpikin on112793Yhden viestin päässä
Voisit juuri tälläkin hetkellä olla tässä vieressäni. Silittelisin ja paijaisin sinut puhki.43785