Näin pitäisi tehdä.

hinnatlähelleviroa

Purkaa alkon monopoli.

Laskea verotusta siten, että koppa nelosta maksaisi pantteineen vajaa 20€
Koppa GIn lonkkua 30€ ja käymisteitse 25€ siiderit 22-23€

Viinit siinä alkaen 5€ pullo.

Vodkat Kossupullo siinä 20€ litran pullo.

Näin ei kukaan matkusta viroon hakemaan pelkkää alkoholia. Nettitiluas ei postikuluineen enää kannata,

10

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohtuu_kaikessa

      Hyvä idea, mutta viinien alkoholiverottomat hinnat ovat luokkaa 8-15€, ainakin siinä hintaluokassa josta itse juomat ostan. Viini jonka alkoholiveroton hinta on 5€, ei ole minulle sopivaa juomaa. Tappiolla ei alkoholia saa myydä.

      Esim 10€ perus viinissä on alv 2.4€ ja alkoholiveroa 2.5€, katetta kattamaan kulut noin 1€, eli viinin sisäänostohinta on noin 4€.

      Viini joka myytäisiin ilman alkoholiveroa hintaan 5€, olisi viiniä jonka sisäänostohinta olisi noin 3€. Alkon tuotto olisi entistä huonompi, laskenut jo monta vuotaa peräkkäin. Huono yhtälö veronmaksajan kannalta.

      Siitä huolimatta kannatan varsinkin mietojen alkoholijuomien verotason selvää leikkausta - noin 50% verosta pois muuttaisi tilanteen täysin. Harva haluaisi tilatta tämän jälkeen mietoja yhtään mistään jos Alkosta saisi samat juomat.

      • Aldistahain

        Saksassa ihan hyviä perusviinejä saa ruokakaupasta alle 3€/litra veroineen ja lasipullossa ei ole panttia.


    • höplöpölö

      Tiedän saksalaisen kaupan josta saa esim. 12litraa vodkaa kuljetuksineen, hintaan 136,13€. (37,5%), joku pilkunnussija voi alkaa vinkumaan, ettei se ole sitten vodkaa kun prosentit on tuota, mutta lärvi kii. Pitäisi alennukset olla isommat, sillä tuossahan tulee litrahinnaksi 11,34€ ja tilaaminen edelleen kannattaisi jos Suomessa litra olis parikymppiä.

      • näinptehdä

        Tilatkoon Sakasta ken haluaa. Ei niitä veroja ihan saksan tasolle voi laskea, mutta lähelle Viron hintoja saadaan viinaralli virosta ainakin lasekmaan huomattavasti ja kyllähän niitä verotuloja tulee kevyemmälläkin verolla ja ilman alkoa kun viinaralli loppuu.


      • näinptehdä
        näinptehdä kirjoitti:

        Tilatkoon Sakasta ken haluaa. Ei niitä veroja ihan saksan tasolle voi laskea, mutta lähelle Viron hintoja saadaan viinaralli virosta ainakin lasekmaan huomattavasti ja kyllähän niitä verotuloja tulee kevyemmälläkin verolla ja ilman alkoa kun viinaralli loppuu.

        Niin ja siis nykytilanteessahan ei ole mitään järkeä jossa pääkaupuki seudulla asuvan kannattaa lähteä hakemaan YKSI nelos olut tai lonkerolaatikko. päiväristeilyllä halvemmalla kuin suomen alkosta.


      • booris

        Minä tiedän kanssa tämän saksalaisen kaupan mistä puhut. Ranskalaiset osaavat tehdä hienoa ja halpaa vodkaa :)


    • Niin, ja sitten alkaisi viinaralli Suomesta Ruotsiin ja Norjaan...

      Ja valuisi heidän verorahat tänne...

    • onkin

      Poistettu.

    • nostan

      Ylös.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3015
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      119
      1806
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1729
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      66
      1359
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe