Onkohan nuo minkälaisia... no varmaan ihan hyviä autoja :) Mutta onko jotain parempaa kilpailijoihinsa nähden ? Hintaakin näkyy kertyvän jos ei ihan hinnat alkaen mallia halua. Aika vähän näkyy liikenteessä ainakin täällä p-pohjanmaan kylillä.
A sarjalaiset bensa- manuaalit
mersuvaiei
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miksi manuaali?
Manuaali makuasia, itse haluan itse päättää millä mennään. On siitä mesen automaatista ainakin sanottu että empii valinnoissa ym. Lieneekö uusin automaatti jo moitteeton... Tuskin bemarin ja audin tasoa ?
Yksi mahdollinen syy A-sarjan vähäiselle myynnille on samalle akselivälille ja tekniikalle valmistettu B-sarja.
Yksi mahdollinen syy lienee sekin, että Mersun mielletään historiallisesti olevan takavetoinen.
Etuvetoiset A- ja B-sarja painivat sarjassa, jossa on paljon hinnaltaan edullisempaa kilpailua. Mersulta odotetaan kalliimman hinnan vastapainoksi vieläkin enemmän, eikä se ole aivan helppoa!
Arkisemman oloisten A- ja B-sarjojen ohella on sitten olemassa esteetikkoja puhutteleva, yksilöllisemmältä ja pikkuylelliseltä vaikuttava (ja nätti!) CLA-sarja, etuvetoinen sekin. Perustasolla lähes kohtuuhintaiselta vaikuttava, mutta tehokkaampien moottorivaihtoehtojen ja paremman varustelun myötä äkkiä hintoihinsa nouseva!
Mersut on ollut pitkään tapana ostaa automaattivaihteisina, syystäkin! Noiden edullisempien A-, B- ja CLA-sarjojen automaatti on tavallaan VW:n luotettavuudeltaan kritisoitua DSG-vaihteistoa vastaava DCT eli suoravetoinen kaksoiskytkentäautomaatti. Siitä on ollut minulle tutuimmassa julkisuudessa puhetta vähän, joten lienee ainakin luotettavuudeltaan kohtalaisen onnistunutta tekniikkaa? Omakohtaista käyttökokemusta ei ole – C-sarjalaiseni automaatti toimii momentinmuuntimeen eli hydrodynaamiseen turbiinikytkimeen perustuen.
Minun näkövinkkelistäni katsottuna M-B:n A-sarja on nykyisellään kelpo auto luokassaan – kalliimpi kuin lähimmät kilpailijansa, mutta ehkä lisähinnalleen myös jonkinlaista katetta tarjoava. Isommalla rahalla saadaan totutusti enemmän ominaisuuksia, eikä M-B:n uskoisi laskevan käsistään sutta ja sekundaa. Kukin päätelköön itse, onko eroa riittävästi.