Eli, haluaisin kysyä onko (ja jos on niin miten) mahdollista päästä puolustusvoimien luutnantiksi ilman että on ammattisotilas? Eli "reserviluutnantiksi" tahtoisin. Ymmärtääkseni ensin pitää tietenkin suorittaa asepalvelus. Sen jälkeen mennään Reserviupseerikouluun (RUK) ja sitten vielä 3-4 vuodeksi Maanpuolustuskorkeakouluun (herranjestas näitä suomalaisia sanoja) eli MPKK:n. Kun on siellä suorittanut sotatieteiden kandidaatin tutkinnon, saa luutnantin arvon. Mutta entä sitten? Onko mahdollista vain jättää armeija luutnantin natsojen kera ja jäädä reserveihin luutnanttina? Miten se onnistuu ja kuinka moni niin tekee?
Reserviluutnantiksi?
Fenve
5242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onnistunee vaikka noinkin, JOS sinut valitaan noihin kouluihin. Ei ehki ihan helppo temppu, enkä usko kenenkään tekevän näin, ainakaan pelkän sotilasarvon saamiseksi.
Reservin luutnantiksi ei vaadita maanpuolustuskorkeakoulun käyntiä. Vaatimus tosiaan on reserviupseerikoulun käynti. Sieltä saat vänrikin arvon, ja "jopa" yksi kertausharjoitus voi nostaa sinut luutnantiksi. Jatkamalla kertausharjoituksissa käyntiä, voit ylentyä majuriksi asti, tietyissä tapauksissa myös everstiluutnantiksi.
Vänrikki - R.U.k:in käyneiden arvo
Luutnatti - Kertausharjoituksilla
Yliluutnatti - Kertausharjoituksilla
Kapteeni - Kertausharjoituksilla
Majuri - Kertuasharjoituksilla
Everstiluutnatti - Kertausharjoituksilla, vaaditaan myös MMPK:n käymistä
Eversti
Prikaatikenraali
Kenraalimajuri
Kenraaliluutnatti
Kenraali
Juu, ei todellakaan tarvitse mennä kadikseen, kertausharjoituksissa nostat sotilasarvoasi juuri tuossa järjestyksessä, mitä edellinen on laittanut. Ja tuo luutnattihan siis ei vaadi kovasti ponnisteluita, jos kerran R.U.K on jo pohjalla. Ja sehän pitää olla käytynä, muuten luutnantiksi voi päästä vain kadiksen (=maanpuolustuskorkeakoulu) kautta
Lutiksi synnytään, ei päästä