Uskomatonta ! Kyllä näillä pakolaisilla on todella hätä..... ensimmäisenä on tarpeellisinta saada netti ja päästä värjäämään tukkaa !!! Milloin Suomi herää ja rupeaa auttamaan oman maan kansalaisia kurjuudessa, ja Suomessa on ihmisiä joilla ei tosiaankaan ole ykkösprioriteettina saada hiuksiin uutta väriä tai päästä nettiin !!!
Pakolaisille hiusväriä ja nettiyhteys,pöyristyttää
VoiTaivas
5993
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 59
Vanhimmat
vastinetta
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015093020441703_uu.shtml
hehe
Pakoloisilla on hätä: tukka on sekaisin, pitää paeta.
Jep.
Juupa.
huu.
jai.
niin.
jup.
juupat
jaa
juu
lisää monikulttuuria
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015093020441429_uu.shtml
up up
hup up
lisää monikulttuuria
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015093020441218_uu.shtml
Kun katsoo paikallisen väestön vaatetusta ja sitten näiden turvapaikkaa hakevien niin voin olla varma että ristiriitoja tulee. Eriarvoisuus on silmiinpistävä.
"Maahanmuutto ja sopeutuminen
Maahanmuuttaja on henkilö joka pakenee...
Maahanmuuttovirasto maksaa helpottaakseen ja kattaakseen kustannuksia kunnassa...
Kun aikuinen henkilö hakee suojaa Ruotsissa, saa hän asua vastaanottokeskuksessa. Korvaus on 71 kruunua päivältä aikuiselle, 61 kr. päivässä parille, 37-50 kr lapsesta. Usein samaa kieltä puhuvat savat asua yhdessä.
Päiväraha riittäköön ruokaan, vaatteisiin ja kenkiin, sairaanhoitoon ja lääkkeisiin, hammashoitoon, hygieniaan, käyttörahaksi, vapaaaikaan ym.
Jos saavat jäädä, saavat oleskeluluvan.
Haaparannalla on sopimus Maahanmuuttoviraston kanssa, että Haaparanta ottaa vastaan 12 henkilöä, jolle antaa oleskeluluvan. Jokaiselle tehdään suunnitelma eli opetetaan kieltä, sopeutusta ym.
308 kr maksetaan näille 12 henkilölle, jos he osallistuvat aktiviteetteihin. Jos ei osallistu toimintoihin, ei saa rahaa. Lomaa ei ole. Muutoin samat oikeudet kuin kantaruotsalaisilla."
Aikuiselle 71 kr. = 7,52 euroa päivässä
"Päiväraha riittäköön ruokaan, vaatteisiin ja kenkiin, sairaanhoitoon ja lääkkeisiin, hammashoitoon, hygieniaan, käyttörahaksi, vapaaaikaan ym."
Ei ihme että tunkevat Suomeen !!!
Jos lasketaan kuinka paljon vastaanottorahaa voi saada Suomessa vuodessa ja jaetaan se 365, Suomen päiväsumma on 2,87 euroa tuota suurempi eli 10,40e per päivä. Jos vastaanottokeskuksessa tarjotaan ruoka, vastaanottoraha on 3,05e per päivä. Tuskinpa vajaa 3 euroa suuremmalla summalla per päivä on suurta houkutusta, parhaassa tapauksessa rahaa jää huomattavasti vähemmän, jos saa ruuan ja ruoka ei laitosruokana kovin erikoista ole.
Kuukudessa Yksinasuva ja yksinhuoltaja 316,07 euroa (jos ei aterioita) ja 92,64 euroa (jos ateriat)
http://www.migri.fi/turvapaikka_suomesta/vastaanottotoiminta/vastaanottoraha
Päiväraha riittäköön ruokaan, vaatteisiin ja kenkiin, sairaanhoitoon ja lääkkeisiin, hammashoitoon, hygieniaan, käyttörahaksi, vapaaaikaan ym.
Nämä taitaa joku muu maksaa kuin mamut itse (ainakin Lieksassa)
Pas.kaa kouraan ja rintamasuunta takaisin sinne mistä ovat tulleetkin nämä pakolaispellet. Näillä mikään hätä ole , sinne vaan omaan maahansa takaisin puolustamaan omia naisiaan!
Terroristit takaisin ! Perkele !
Miten kehtasivat laittaa lehteen tämän hiusten värjäys jutun? Onko se pakolaisen suurimpia huolia, jos tukan väri on haalennut Euroopan läpi tarpoessa? Jos todella on hätä, ei tämänlainen tule edes mieleen.
Uskovatko Suomen päättäjät ja hyysärimummot ihan oikeasti näiden kollien olevan jotain hädänalaisia? Jos on tuhansia euroja sijoittaa tänne raahautumiseen, eivät he ainakaan köyhiä ole. Jos on saatu velkaa, olettavatko he valitsemansa valtion maksavan velat pois. Tätä käyttivät somalit korttaamalla sossusta lisää ja lisää ja lähettivät rahat sitten jonnekin. Eli valtio rahoitti joko matkat tai sukulaisten elätyksen tai vaikka asehankintoja. Nämähän kielletään ehdottomasti, kun suoranaisia todisteita ei ole.
Nämä nykyiset kehittymättömien maiden asukit eivät ole tyhmiä rahan suhteen, tietävät tasan tarkkaan mistä narusta vetää. Suomessa ollaan niin tyhmiä, hyväuskoisia ja hölmöjä, että vaikka epäiltäisi kuinka, ollaan uskovinaan, eikä varsinkaan sanota mitään.
Niinkuin jossakin todettiin, yhteiskuntarauha ostetaan rahalla. Niin kauan kuin raha virtaa, suurin osa pysyy edes jotenkin aisoissa. Miten käy sitten, kun rahan tulo ehtyy? Suomalainen puristaa nyrkkiä taskussa, mutta Lähi-Idän jantterit ovat toista maata. Nyrkki voi heilahtaa äkkiä ja kovaa.
irma uskoo keräsihän hän rahaakin orpokodille pakistaniin ja kuinka kävi orpokodille ja rahoille, puhf...
Onneksi nyt uutisoidaan , että Somaliasta ja Irakista tulevien turvapaikkahakemukset jäädytetään ja tutkitaan maiden turvallisuus. Toivotaan että suurin osa saa käännytyksen takaisin. Sodan aikanakin karjalaiset evakothan vain siirtyi oman maan sisällä turvallisemmille alueille. Niin täytyy tehdä Irakissa ja Somaliassakin. Ei tartte elätiksi pyrkiä maailman ääriin.
Oman maan sisällä tulisi siirtyä turvalliselle alueelle eikä heti ostaa tikettiä Suomeen.
Elintasopakolaiset siirtyvät tänne, kun kuljetaan kymmenen turvallisen maan läpi...
Ehdottomasti on suora korrelaatio hiusten värjäämisen ja turvattomuuden välillä. Jos tulee sota-alueelta ja on nuori ihminen, ei voi missään tapauksessa värjätä hiuksiaan. Sen saa tehdä vain rauhallisissa oloissa kasvaneet. Se, että on joutunut lähtemään kotimaastaan pitää näkyä aina. Pukeutumisen ja muun ulkoasun pitää viestiä alemmuutta. Normaali nuori ei saa olla missään tapauksessa! Se on äärimmäisen epäkohteliasta meitä kantapeikkoja kohtaan.
Se, että pukeutuminen on kohteliaisuus vanhoissa sivistysmaissa, ei saa näkyä Lieksassa, jossa vaatteilla ei totisesti koreilla. Kaupoissa kaikkea ostamista pitää tarkkailla. Niin on täällä aina tehty ja tullaan tekemään. Raportointi pikana: mieluusti mobiililla jo paikan päältä. Onhan meillä oikeus tietää! Samalla parjataan tulijoiden mobiilit. Tämä on todella keskeistä muistettavaa.
Laiskaksi ja sivistymättömiksi on tuntemattomat ihmiset heti haukuttava. Ainakin viidellä avauksella täällä sivustolla ja kaikille niille kahdelle ihmiselle (äitille ja postinjakajalle) jotka vielä ovat lähipiirissä. Ne jotka eivät välitä parjata tulijoita on myös haukuttava. Nimittelyn laajaasanastoa tulee käyttää aktiivisesti.
Lisäksi on syytä tonkia vessat. Niistä saattaa paljastua raportoitavaa. Kuva ois kiva ylläri!Maailman vessat mukaan vertailuun.
Elekeekä unneuttoo muita immeisii. Jos joku on tehny sen häverikin, jotta on tutkinna ylopistossa jottae asian tynkee joka liippovaa muahanmuuttoo eli Lieksoo, niin a`vot! Se tutkii on osotettava huoniksi työssään ja samoten kelevottomaksi immeiseksi. Tieteelliseen tietoon ei sua veota. Minulla ja vaen minulla on näestähii asijoloesta paras ja aenoo oekaa tietämys.
Kymmenen pistettä ja papukaijamerkki ollaapatarkkoina, hienosti argumentoitu!
Valokuitua se pitää olla ja kuukausimaksut sosiaaliluukulta :)
Näihin "pakolaisiin " sopii paremmin kuin hyvin satu keisarin uusista vaatteista: Kun keisari keekoili alasti ilman rihmankiertämää kansa hurrasi, taputti käsiään ja ihaillen kehui hänen uusia, kauniita kalliita vaatteitaan. Sitten yhtäkkiä kuului pikkupojan kirkas ääni, joka sanoi, etteihän keisarilla ole vaatteita ollenkaan! Vasta sitten kansa huomasi, että niinpäs ei muuten olekaan.
Milloinka mahtaa "pikkupoika", tarpeeksi vaikutusvaltainen paljastaa, etteivät nämä jantterit ole pakolaisia ollenkaan, vaan esim. vieraan vallan sotureita tai Irakin eliittiä tms. Siihen saakka Suomessa palvellaan ja palvotaan silmät sokeina, voi olla karmea se päivä, jolloin tämä kaikki paljastuu.
Sillä on luodilla ja pommilla semmonen häjy ominaisuus, että se tappaa niin rikkaan kuin köyhänkin. Todennäköisesti parhaiten koulutetut lähtevät ensimmäisinä. Heillä on usein myös kielitaitoa, jolla selvitä ja paljon menetettävää kun kotimaassa ei pysty elämää rakentamaan koulutusta vastaavasti. Heitä myös vainotaan usein. Myös 90 luvun alussa tulleet somalit olivat hyvin koulutettuja. Monet olivat opiskelleet myös ulkomailla. Nämä henkilöt ovat muuttaneet pois Suomesta kun saivat kansalaisuuden.
Meille on eduksi, että hyvin koulutettujakin on tulijoissa, vaikka se on eriarvoistavaa, ettei heikompiosaiset pääse lähtemään. Siksi niitä pakolaiskeskuksia sinne lähtömaiden lähelle juuri puuhataan, että olisi tasa-arvoisempi mahdollisuus paeta.
Ja se paljastuu melko piankin. Varokoot silloin hyysärit kun eivät voi enää näitten pohjatonta pussia täyttää. Voi pi alkaa rähinät, kun janttereiden turvapaikkahakemukset jäädytetään ja kotiin lähtö koittaa hetimiten, kun selviää, ettei ollut mitään syytä lähteä omasta turvallisia alueita omaavasta isänmaasta.
Hiusväri ja nettiyhteys on tähdellisempää kuin viina jota suomalainen työtön kittaa taikaseinästä ottamillaan rahoilla.
suomalainen työttömän vanhemmat ja isovanhemmat ovat maksaneet voroja tälle maalle
ovatko elintasopakolaisten?
(muuten, vettäkö kävivät viinakaupasta ostamassa :))
wiskipullo kainalossa lähtivät, muuten , miten noitten ikä todennetaan??
Lisää vain näitä 28 eikun 17v nuorukaisia, joiden muisti on kadonnut ja ovat olleet viikon pimeässä kontissa...
Salwanin pako Euroopan läpi (MTV3 & Ilta-Sanomat vs. mitä oikeasti tapahtui
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1441240289905.html
http://raw-reality-uncensored.blogspot.fi/2015/09/mtv-ja-ilta-sanomat-ovat-esitelleet.html?m=0
Jokainen turvapaikkaa hakenut pitää jäljittää samalla tavalla kuin tuossa edellä.
Toimittaja kirjoittaa sen, mitä kerrotaan...Hiusten värjäämisestäkin.
Lieksalaiset taitaa olla tämmöisiä :)
https://www.youtube.com/watch?v=0I8QRmiTTIU
Nyt hyysärit äkkiä keräys pystyyn että partavauvat saavat lisää hiusväriä.... voi vit.tu soikoon näitä hyysäripas.koja.....
Miksei näitä voisi karkoitta jos ilmainen ruoka ja sunto ei kelpaa? Olisivat pysytelleet siellä irakissa parempien ruokien ja asuntojen luona!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015093020444675_uu.shtml
Nämä nuoret ja salskeat turvapaikkaturistit vaativat parasta ruokatarjoilua ja vähintään hotellitasoista majoitusta..On he vaan niin laatutietoista porukkaa eivätkä siis kurjia peloissaan maastaan lähteneitä "kerjäläisiä"..Varmaan heille kuuluu luxuspalvelu ja pöytiin tarjoilu..Niin Lieksan KRISTILLINEN opisto järjästäköön heille tämän kaiken hyvän, jotta nuorilla herroilla olisi hyvä, autuas ja turvallinen olo.....
Kuka olisi "vanhan markka Suomen" aikaan uskonut, että jossain vaiheessa Suomi valloitetaan muslimien toimesta ja oma hallintomme pakottaa meidät kustantamaan noiden maahantunkeutujien täyshoito?
Elämme todella epäisänmaallista ja kansakunnan tulevaisuuden kannalta järkyttävää aikaa.
Kuvitelkaa: kaikki alunperin vain pääsääntöisesti suomalaisille kuuluneet ja maksamistamme veroista kustannetut etuisuudet ja terveys yms. palvelut tuosta vaan ja Kela lupaa vielä takuueläkkeetkin omissa uskonsodissaan traumatisoituneille!
Kaiken muslimien liikehdinnän takanahan on tuo uskonnollinen höyrypäisyys, ottavat yhteen uskonasioista.
Vai niin. Ei sitten yhtään ole öljystä, eikä strategisesta sijainnista Irakissa kyse. Eipä tietenkään.
nosto
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201510040065759_uu.shtml
Pakolaiset riehuuuuu
hehe
En ota kantaa pakolaisasiaan, kun on ihmettelemistä omissakin porukoissa. Useamman vuoden ajan olen ihmetellyt työmatkallani, mistä täydet roskapussit ilmestyvät tien varsiin. Selvisi sekin, että ovat ihan oman maan porukkaa. Heitetään roskikset tien viereen ja talvellakin niitä töröttää lumipenkalla. Miksi? Eikö ole omaa roskista? Voisi en sitten viedä roskapisteisiin, joita kyllä löytyy. Samoin on kauppojen edessä roskiksien vieressä suuret määrät karkkipapereita ja muutakin roskaa. On vissiin fiiniä heittää roskat maahan ihan roskiksen viereen. Nössöt käyttää roskista. Sitä vaan, että ensin oma pesä puhtaaksi ja sitten aletaan arvostelemaan muita.
Niin että lieksaan voi tulla tyttöjä ahdistelemaan, koska roskia maassa. Voi pyhä Sylvi.
Höpöhöpöhöpö ja vielä kerran höpö. Kirjoitin vain miten sottaista porukkaa on meidän kulmilla ja tosi kaukana Lieksasta ja yhtään pakolaista ei meidän kylillä ole näkynyt. Raiskauksista yms. en kirjoittanut, joten eipä vääristellä asiaa.
Maahanmuuttaja,pakolaiset ja kantaväestö työttömät pakolliseen työntekoon toimeentulotuki pitää olla vastikkeellinen.miksi polkupyörät nettiyhteys hiusvärit Jne.kustannetaan verorahoilla Suomessa annetaan helposti ilmainen raha tekemättä työtä mitään.polkupyörä pitää hankkia työllään
Sipilä puolittaa sen pyörän kuitenkin.
joo
Pakolaisille paskaa kouraan , värjätkööt sillä karvansa, saatanan muslimiraiskaajat !
Ostaako hyysärisetäti karvakäsille hiusväriä joululahjaksi ?
Pakkohan se on yrittää värjätä ettei etsintäkuulutus heti bongaisi? Parasta olisi kaikki ajaa kaljuksi!