TT, Aamulehti
Suomessa on liikenteessä yli 17 000 Skodaa, joissa on päästöhuijausohjelma, kertoo Yle.
Ohjelma on edellisen sukupolven Fabioissa, Octavioissa ja Superb-malleissa. Myös Roomster-, Rapid- ja Yeti-mallisissa Skodissa on peukaloituja moottoreita.
Liikenteen turvallisuusviraston Trafin mukaan Suomessa voi olla yli 50 000 päästömanipuloitua autoa.
Suomessa on liikenteessä yli 17 000 Skodaa, joissa on päästöhuijausohjelma, kertoo Yle.
Ohjelma on edellisen sukupolven Fabioissa, Octavioissa ja Superb-malleissa. Myös Roomster-, Rapid- ja Yeti-mallisissa Skodissa on peukaloituja moottoreita.
Liikenteen turvallisuusviraston Trafin mukaan Suomessa voi olla yli 50 000 päästömanipuloitua autoa.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Saiskohan ne lahjoitettavat johonkin kehitysmaahan jotta saataisiin korjattua Tsi ja dsg:t että ei kaikki vag konsernin tuotteet Suomessa pysähdy! Loppuu meinaan huoltomiehinä aika tehdä normi huoltaja puhumattakaan korjauksista.
Mites korjaat kun vw.llä ei ole toimivia laatikoita eikä moottoreita.asinilta osti 1.5 miljoonaa laatikkoa ensi hätään.
Ja missäs autoissa olet nähnyt niitä Aisinin laatikoita? Huhuja on helppo levitellä, mutta totuudessa pysyminen on röllille äärettömän vaikeaa.
Kyllä uutiset kertoi niin.
Laita haku.
VW aisin ja hämmästy.
Tyhmyys tiivistyy, moni ostaa skodan kun toisetkin ostavat. Taksien käytäntöä ei kannata matkia, he saavat aivan eri alennukset kuin me yksityiset. Mehän saamme 10 % tai alle, taksit reippaasti yli.
Näytähän ensiksi edes 5% alennus! Skodan ei tarvitse jatkossakaan alkaa kilpailemaan hinnalla bensaversioiden kanssa ainakaan. Ja nyt puhutaan uudemmista malleista eikä mistään jakoketjuista
ihan hyvin Skodalla menee, kauppa käy ja korjaus vanhoihin diiseleihin tulossa... ei ne muut merkit sen parempia ole, volkkari oli kyllä tyhmä kun jäi kiinni
Tyhmä kun jäi kiinni? Haloo?! Siinäkö vika?
En ihmettele, että skeidakuskeja pidetään tyhminä. Tyhmiä tuntuvat olevan.
Odotellan ihan rauhassa, eiköhän sieltä moni muukin merkki narahda
Skodissa narahduksia joo, muissakin skodissa?
Sitten oli muita merkkejä joissa päästöt olivat jopa paremmat, kun ilmoitetut. Skoda hävetköön!
Montas tuhatta TSI kohtaloa?
Päästöskandaali ei vaikuta skodan venäjävalmistukseen jossa päästörajat ovat väljemmät.
On siis yli 17000 onnetonta tulevaa autonvaihtajaa joilla on melkein pelkkä kulli kourassa kun aletaan puhua vaihdokista ja vaihtohyvityksistä. Sääliksi käy, halpa tulee kalliiks.
Sullahan se kulli on koko ajan kourassa jo ajatuksesta, että muillakin menisi huonosti jonkun auton takia. Vaan ei mene. Voi voi.
Niin, häviäähän autokaupoissa aina. Kuka enemmän, kuka vähemmän. Skodisti nyt häviää enemmän.
huijaripulju,koko skeidatehdas ja organisaatio
täys paksa skoda mulla eioo rahaa sellasee
tulee venäjän laki ja kaikki saa mersun
Skeidalla on aina mennyt huonosti. Se kuuluu sen luonteeseen.
Perinteisesti se on ollut niit että audista saa 5 %..skodasta 10% seatista 15% ja volkkarista nyt päästöhomman jälkeen saa yli 20% ja jopa enemmän.
Aina sillä on mennyt, paitsi jos ei ota huomioon sitä, että joku kantaa pienet rahansa röhkivään pesään. Kun useampi tekee sen, niin raha keräytyy sinne. Sitten valitetaan kun ei ole rahaa. Ostetaan skeida ja valitetaan. Ostaisivat laatua mieluummin ja säästäisivät siinä.
On se vaan niin ruma kulkuväline!