Just-joo! Soneralta tuli kirje, jossa luvataan ummet ja lammet. Tulee 2 euroa lisähintaa per kk sellaisesta palvelusta, jotra ei edes tarjota tällä paikkakunnalla! Kuulema 4G-yhteys pitäisi johonkin nettitikkuun tulla lisää, mutta kun ei paikkakunnalla edes ole 4g-laitteitakaan Soneran verkossa! Minusta kyseessä on aivan selvä huijjaus, jolla asiakkaat pannaan tilaamaan ei-oota! Olettaisin, että jos kerran 4G:tä tyrkytetään, myös sitä olisi tarjolla.
Mutta kun ei ole! Ei asuinpaikkakunnallani, eikä myöskään "mökillä". Siellä ei pelitä kuin 2G ja sekin töykkimällä! Kyselin asiasta paikalliselta "välittäjältä", mutta hän ei osannut vastata. Tuskinpa kukaan muukaan: "hetkine, yhdistän toiseen numeroon..etki..oiseen..umero..etkinen..oisee..numeroo..tuut-tuut-tuut.."
Tyrkytys (==ilmoitus)kirjeessä todetaan vain, että voit heti sanoa irti sopimuksen, jos ei miellytä. Ihmettelen vain, ONKO TÄMÄ "ASIAKASPALVELUA" , vaiko vain "siakaspalvelua"?? Sikaa kun ei ole, niin kai se sitten on siakaspalvelua.
Sonera vain rahastaa: Jos asiakkaita on vaikkapa miljuuna, niin 2 x 1000000 = 2 miljuunaa ja vuodessa 2 x miljuuna x 12kk = 24 miljuunaa eproa olemattomasta. Että sillai...
Taas Sonera huijaa!
2
161
Vastaukset
- Valinnanvaraa_löytyy
Vaihda sellaiselle operaattorille jolta saat juuri ne tarvitsemasi palvelut ilman tarpeettomien pakkosyöttöä.
- sonera-asiajas
Kannattaa muuten tsekata se totuus, että Soneran kk maksu on 11/15 alkaen 2e edullisempi kuin Saunalahden tai Elisan. Eniten itseä ihmetyttää ja olen sen täällä jo sanonutkin miljardi kertaa.... Saunalahdella ainakin on rajaton ( tarkoittanee 5GT/kk) tiedonsiirto pienemmissäkin puhelinliittymissä.... Soneralla on nykyinen paketti 200min 200viestiä ja 1GT tiedonsiirtoa.... menee nimittäin tappiin aika kivasti viikkoa ennen kuin laskutuskausi vaihtuu.... Siltikään en nyt ala operaattoria vaihtamaan. "kotona" puhelin kytkeytyy kuitenkin omaan WiFiin, jossa on 4G yhteys.
Ja mielenkiinnolla odotan tuota saamanikirjeen viestiä, eli leviääkö 4G mobiilidata loppuvuonna myös nykyiselle 3G alueelle vai tuleeko tässä sit liittymän vaihto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1486781MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635903Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884539NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1004466Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1614280Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941660- 4021556
- 821369
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301355Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411131