Asuntolaina; kuinka suuri ja millä tuloilla?

JustWondering

Hei,

näitä ketjuja nyt on täällä ollutkin, mutta aloitetaas vielä uusi.

Kuinka suuri asuntolaina sinulla on ja kuinka paljon tienaat kuukaudessa (nettona - siis verojen jälkeen)? Lisäkysymyksenä vielä: kuinka suuri omarahoitus sinulla oli lainaa hakiessa? Halutessasi voisit vielä mainita, kuinka suuren osan lainanlyhennys yhtiövastike vie tuloistasi?

Itselläni netto 2000 ja asuntolainaa 115 000 euroa, lyhennys 500 euroa, vastike 90 (jaan vastikkeen puoliksi avopuolisoni kanssa), laina plus vastike vie siis reilu 25 % nettopalkastani.

Kiitos kommenteista.

10

1983

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iloinen-maksaja

      Otin asuntolainaa 142 000 euroa, omarahoitusta oli 100 000 euroa (säästöjä jotka kertyneet vuosien kuluessa). Ostin 50 % asunnosta, toisen puoliskon osti puolisoni jolla oli huomattavasti enemmän omarahoitusta ja joka otti oman asuntolainan jonka maksoi pois alle vuodessa.

      Lainaa lyhennän 1350 euroa kuussa sekä useamman kerran vuodessa ylimääräisiä lyhennyksiä yhteensä noin 8000 euron edestä. Yhtiövastikkeesta osuuteni on 130 euroa (maksan vastikkeesta puolet).

      Eli lainanlyhennykset plus vastike 2146 euroa kuussa keskimäärin, mikä on noin 38 % nettotuloistani (5600 euroa). Vuodenvaihteessa nettopalkka nousee 6100 euroon mutta ryhdyn tekemään isompia ylimääräisiä lyhennyksiä joten suhdeluku pysyy suunnilleen samana.

      Tiedän että monet talousasiantuntijat ovat sitä mieltä että nykyisessä tilanteessa ei kannata maksaa lainoja kuin minimimäärät ja sijoittaa sen sijaan, mutta itse en pysty siihen. En tykkää olla velkaa ja haluan maksaa lainan pois niin nopeasti kuin mahdollista.

      • Mietipä_riskiä

        Jos halpa laina ei kiinnostakaan, niin oletko kiinnittänyt huomiota omaan taseeseesi? Saman nettoarvon voi muodostaa niin monella tavalla eikä pelkkä asunto yksin siellä varojen puolella ole kovinkaan hyvää valuuttaa. Satatuhatta velkaa, asunto ja nolla käteistä ovat käytännössä paljon vaarallisempi tilanne kuin 150000 velkaa, asunto ja 50000 vapaita varoja.

        Älä maksa lainaa liian kiihkeästi niin kauan kuin et kuitenkaan pysty maksamaan sitä kerralla kokonaan. Ne kirotut sijoitukset antavat valinnanvaraa ja aikaa, jos sattuisi vaikka työpaikka katoamaan. Varattoman on heti aloitettava neuvottelut pankin kanssa.


      • Iloinen-maksaja
        Mietipä_riskiä kirjoitti:

        Jos halpa laina ei kiinnostakaan, niin oletko kiinnittänyt huomiota omaan taseeseesi? Saman nettoarvon voi muodostaa niin monella tavalla eikä pelkkä asunto yksin siellä varojen puolella ole kovinkaan hyvää valuuttaa. Satatuhatta velkaa, asunto ja nolla käteistä ovat käytännössä paljon vaarallisempi tilanne kuin 150000 velkaa, asunto ja 50000 vapaita varoja.

        Älä maksa lainaa liian kiihkeästi niin kauan kuin et kuitenkaan pysty maksamaan sitä kerralla kokonaan. Ne kirotut sijoitukset antavat valinnanvaraa ja aikaa, jos sattuisi vaikka työpaikka katoamaan. Varattoman on heti aloitettava neuvottelut pankin kanssa.

        Minulla on koko ajan tilillä noin 11 000 euroa vapaita varoja siltä varalta että tulee jotain yllättäviä isoja menoja. Pidän huolta että summa ei laske alle tuon vaikka teen ylimääräisiä lyhennyksiä lainaan. Mutta sen yli en halua säästöjä pitää, enkä niitä sijoituksiakaan tässä vaiheessa.

        Työpaikka minulla onneksi on niin varma kuin se nyt nykymaailmassa voi olla varma kenelläkään.

        Tarkoitus on maksaa jäljellä oleva laina pois 3,5 vuodessa ja sen jälkeen ryhdyn sijoittamaan joka kuukausi noin 2000 euroa eli sen mikä jää kun ei enää ole lainaa maksettavana.

        Paitsi ekana vuonna palkitsen itseni onnistuneesta lainanmaksusta ja laitan yhden vuoden lyhennykset erityisen hyvään ulkomaanreissuun. :-)


    • maksettujopois

      "Kuinka suuri asuntolaina sinulla on ja kuinka paljon tienaat kuukaudessa (nettona - siis verojen jälkeen)? "
      lainaa tällähetkellä 0 euroa....tienaan käteen 2400 euroo/kk

      "Lisäkysymyksenä vielä: kuinka suuri omarahoitus sinulla oli lainaa hakiessa? "
      hain 95 te ja omarahaa oli 15 te

      "Halutessasi voisit vielä mainita, kuinka suuren osan lainanlyhennys yhtiövastike vie tuloistasi?"
      lainan lyhennys oli 450 e/kk, mutta maksoin joka kuukausi vähintään 2x enempi
      kyseessä on omakotitalo, joten ei yhtiövastikkeita ja otin lainaa vuonna 2004 ja nyt on toikin maksettu kokonaan pois...tosi kiva olla ilman velkaa....

      • palkka71

        Täysin samaa mieltä olen!Paitsi siinä että se se sinun asuntosi sijaitsee suomessa joka tarkoittaa työttömyyttä sinulle....2400€ palkkaa? Tuonhan saa kotona notkumalla liitonrahoista....menepäs jo töihin.Itsellä kk tulot 4650€ ja istumatyö ....mieti.


    • lainaaonjuu

      No meillä vaimon kanssa velkaa nykyisestä talosta 180,000 euroa. Nettona saamme 5600 euroa/kk hieman lisiä. Juu huima laina mutta talon myyntihinta hyvinä aikoina noin 600,000 euroa.

      • uskomatonta_illuusiota

        Talon myyntihinta 600TH?!Sulla on sitten kaiteet kultaa siellä eikä gyprokkia saa olla enää tohon hintaan missään?Todellinen hinta on siis 180th ei 600th.....tulkaapas jo maanpinnalle kuplaeläjät.Sulla on sitten tuo kämpän oltava jo manhattanilla tohon hintaan..mutta uskon että se on edelleen kurjuus suomessa...ei suomeen kannata ihmiset poloiset enää sijoittaa yhtään mitään,tämä maa on jo romahtanut ja kohta kolisee pohjaan.Itsellä epsanjassa kämppä ja en tosiaan kadu sitä.


      • 7-5

        > Juu huima laina mutta talon myyntihinta hyvinä aikoina noin 600,000 euroa<

        ja nyt kun ei ole hyvät ajat niin pyytää voi mitä haluaa, eri asia, mitä saa.

        hyvä jos saisitte velkanne verran talosta. sitä voisi pitää jo saavutuksena näinä aikoina.


      • lainaaonjuu
        uskomatonta_illuusiota kirjoitti:

        Talon myyntihinta 600TH?!Sulla on sitten kaiteet kultaa siellä eikä gyprokkia saa olla enää tohon hintaan missään?Todellinen hinta on siis 180th ei 600th.....tulkaapas jo maanpinnalle kuplaeläjät.Sulla on sitten tuo kämpän oltava jo manhattanilla tohon hintaan..mutta uskon että se on edelleen kurjuus suomessa...ei suomeen kannata ihmiset poloiset enää sijoittaa yhtään mitään,tämä maa on jo romahtanut ja kohta kolisee pohjaan.Itsellä epsanjassa kämppä ja en tosiaan kadu sitä.

        Hih, ei ole gyprokkitalo vaan 2000-luvulla rakennettu kivi/valkotiilipinnoitettu talo. 215 m5 piharakennus. Tontti vain 670 m2 mutta sijaitsee Espoossa meren lähellä. Nyt ei tosin varmaan 10-15 vuoteen myydä taloa mutta eläkerahat saadaan siitä varmasti jonain päivänä. Kuukausi erä on 1030 euroa jolla saisi korkeintaan kaksion vuokrattua..


    • Brititiiii

      Vaikea vastata lyhyesti. Kokeillaan.

      Vuonna 2005 otin 100.000 € lainan 20 vuodeksi. Oma pesämuna oli 15.000 euroa. Marginaaliksi sain 0,5 ja koroksi 12kk Euribor. Palkkani oli silloin 1 800 € netto. Maksoin vuosia n. 700 € / kk (lyhennys korko). Yksin asuin. Sitten korot alkoi nousemaan. Vähän hikoilutti. 12kk euribor suojeli vähän.

      Jossain vaiheessa 2010-luvulla, kun korot alkoivat laskea ja laskea, vaihdoin 1kk Euriboriin (pankki siihen vielä suostui) ja nostin tasaeräni 900 €:oon. Palkkani on tässä vaiheessa 2 200 € netto. Alhainen korko ja iso lyhennys muuttivat lainani takaisinmaksuaikataulua niin, että 2025 sijasta olenkin maksanut lainani takaisin jo 2017 puolivälissä. Jos kaikki menee hyvin. Asun tyttöystävän kanssa, mutta kumpikin hoitaa omat menonsa, kämppä on mun meno.

      Tällä hetkellä mun asuntolainani korko on 0,383 eli 900 euron lyhennysten päälle tulee n. 60 euroa korkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      48
      3080
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      27
      2884
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2316
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1432
    5. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    6. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1296
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1073
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      979
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      922
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      802
    Aihe