Verbatim poltto

polttaminen

Ostin Verbatim DataLife BD-R 10 levyn paketin. Lukee vielä Printable/Imprimable ja Hadr Coat. Missään ei lue DVD. Luulin ostaneeni DVD levyjä. DVD laitteeni ei tunnista levyä! Eikö DVD laitteellani voi käyttää levyjä? Ostin verkkokauppa.com. Muilla levyillä onnistuu.

9

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • polttaminen

      Tarkoitus tehdä win 7 näennäistiedosto eli tallentaa koko levy.

      • polttaminen_historiaa

        Ne on Blu-ray-levyjä... BD = Blu-ray Disk. Ei auta muuta kuin hommata oikeita levyjä.

        Osta sitten mieluummin kaksikerroslevyjä ( https://www.verkkokauppa.com/fi/product/20037/nfkv/Verbatim-DVD-R-Double-Layer-8X-8-5-GB-5-kpl-Jewel-Case-paket ), niin mahtuu parhaassa tapauksessa yhdelle levylle näennäistiedosto. Jos ei mahdu, niin parempi käyttää ulkoista kovalevyä. Tai muistitikkukin on parempi, kuin DVD-levyjen kanssa puuhastelu.

        Blu-ray-asemaakaan ei kannata data-käyttöön hommata. On aika ajanut ohi.


      • VatuloijaR
        polttaminen_historiaa kirjoitti:

        Ne on Blu-ray-levyjä... BD = Blu-ray Disk. Ei auta muuta kuin hommata oikeita levyjä.

        Osta sitten mieluummin kaksikerroslevyjä ( https://www.verkkokauppa.com/fi/product/20037/nfkv/Verbatim-DVD-R-Double-Layer-8X-8-5-GB-5-kpl-Jewel-Case-paket ), niin mahtuu parhaassa tapauksessa yhdelle levylle näennäistiedosto. Jos ei mahdu, niin parempi käyttää ulkoista kovalevyä. Tai muistitikkukin on parempi, kuin DVD-levyjen kanssa puuhastelu.

        Blu-ray-asemaakaan ei kannata data-käyttöön hommata. On aika ajanut ohi.

        No mikäs sitten jollei blu-ray -asemaa, 1,44MB diskettiasema? ;)


      • polttaminen_historiaa
        VatuloijaR kirjoitti:

        No mikäs sitten jollei blu-ray -asemaa, 1,44MB diskettiasema? ;)

        No se DVD-ASEMA!! Jonka tämä tietotekniikassa opastettu henkilö siis jo omistaa.

        Ei olisi minulle yllätys, vaikka DVD-asemia myytäisiin vielä 20 vuoden päästä yleisesti, mutta Blu-ray-asema on erikseen tilattava ja maksaa 5 kertaa enemmän.

        Kun CD-levyjen kotipoltto tuli mahdolliseksi, niin tavallinen tietokoneen kovalevyn koko oli luokkaa 10 Gt. Yhtä kovalevyä siis vastasi suunnilleen 10 kpl levypakkaus. Kun DVD-levyille pystyi kirjoittamaan, niin kannettavan tietokoneen kovalevyä vastasi edelleen 10 levyn paketti, nyt vaan DVD:nä CD:n sijaan. Sittemmin noin 10 vuoden aikana tyypillinen 2,5-tuumaisen kovalevyn koko on noussut 10-kertaiseksi eli on 1-2 teratavua jo. Blu-ray olisi ihan kelvollinen DVD-levyn seuraaja, jos tila olisi kasvanut samassa suhteessa. Hyppäys DVD:stä BD-levyihin on tällä hetkellä vain 8,5 -> 25 gigaan, eli ei ihan 3-kertainen edes. Nykyään kovalevyä vastaisi siis jo "kauppakassillinen" tai iso hyllyllinen muovikiekkoja, kun ei kaksikerroslevyjäkään ole juuri myynnissä näkynyt.

        DVD -R(W) on kyllä edelleen käyttökelpoinen, kunhan sitä hyödyntää järkevästi. Asemat maksaa n. 20 e sisäisenä ja 30 e ulkoisena. Blu-ray-asemat taitaa maksaa juuri sen verran enemmän, että erotuksella ostaa sen kovalevyn.

        Itse saattaisin hyvinkin arkistoida esim. valokuvia ja videoita Blu-raylle, jos sille mahtuisi esim. 100 Gt edes. Vaikka niitä vielä saattaa tulla, niin veikkaan viimeistenkin kuluttajien hylänneen 12 cm lätyt siihen mennessä. Uuteen Ultra HD Blu-ray standardiin kuuluu 100 Gt kolmikerroslevyt, mutta tavallisemmin käytetään ilmeisesti 66 Gt kaksikerroslevyjä.


    • optinen_kuollut_ja_turha
      • Pientätarjoat

      • polttaminen_historiaa

        Kovalevyjen hinta on itse asiassa erinäisten luonnonvoimien ansiosta suhteellisen korkealla tasolla. Jo viime vuosikymmenellä hinnat oli ihan samaa suuruusluokkaa kuin nyt.

        Ostin cdonissa tarjouksessa olevan Toshiban 1 TB kovalevyn 50 eurolla Expertiltä. Siellä olisi ollut myös 4 teran levy satasella, mutta omaan tarpeeseen ylikokoisia on ihan turhaa ostaa.


      • optinen_kuollut_ja_turha
        Pientätarjoat kirjoitti:

        Ostin jo vuosi sitten 3 Tt ja nyt saa jo tavarataloista 4 Tt limppuja.
        Verkkokaupassa suurin 16 Tt, tosin saatavuus tökkii.
        https://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/8560d/USB-3-0-16TB

        2TB levyt ovat kapasiteetiltaan suurimpia ulkoisia levyjä, mitä saa mukavan kompaktissa paketissa (mahtuu kämmenelle, vain yksi kaapeli jonka kautta kulkee data ja levyn tarvitsema virta).

        Valtaosalle porukkaa jo 1TB on sen verran suuri kapasiteetti, että se riittää about eliniäksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2534
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2326
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      66
      2313
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      21
      2016
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1759
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1539
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1378
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      16
      1261
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1103
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      947
    Aihe