Veroista rautalankamallia?

Skattivatti

Ihmeellistä, ettei netistä löydy mistään selkeää esitystä veroista, siis sellaista rautalankamallia. Löytyy toki jonkinlaista tietoa, mutta täysin irrallista. Palasia puuttuu, ja löytyneidenkin palasten yhdistäminen on vaikeaa.
Osaisiko joku avata seuraavan taulukon sisällön ymmärrettävästi? http://www.veronmaksajat.fi/luvut/Laskelmat/Palkansaajan-veroprosentit/
Miksi verokortissa on perusveroprosentti 7 ja tuloraja vuodessa 15 000, vaikka jos olen oikein ymmärtänyt jo ennen 15 000:tta tulisi maksaa enemmän kuin 7% veroja? Onko marginaalivero ja verokortin lisäprosentti sama asia? Ilmeisesti ei, vaikka jostain luin, että lisäprosentti on marginaaliveroprosentti.

3

245

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Prokuristi

      Tuossa taulukossa on vain tulovero otettu huomioon, sen lisäksi maksuun menee kunnallisvero (periaatteessa tasavero ja vaihtelee kunnittain) sekä kirkollisvero. Ennakkoveroprosentti pyritään laskemaan kaikki nämä sekä verovelvollisen odotettavissa olevat vähennykset ja todennäköinen vuositulo huomioon ottaen. Osuu kohdalleen tavallisesti kohtuu hyvin normalille palkansaajalle.

      Lisäveroprosentti on osapuileen vuositulorajan kohdalla oleva marginaalivero*, mutta ei ihan täsmälleen. Se ei osu kohdalleen yhtä hyvin, koska tuloylitys voi olla suurikin. Loput verot saa sitten maksaa jälkikäteen (saa ilmaista vippiä valtiolta).

      Kaiken kaikkiaan Suomessa on, ihan oikeasti, yksi maailman parhaiten toimivia verojärjestelmiä, samoin kuin sitä pyörittävä tietokoneohjelmisto. Lähes kaikki pidätysmuutokset ja ilmoitukset voi tehdä netissä eikä edes kuitteja tarvitse enää esittää kuin pyydettäessä. Monissa maissa pitää kaikki verot maksaa vuoden lopussa könttänä paperille tehdyn ilmoituksen mukana, shekkinä…

      *) tämmöistä veroahan ei ole lakiterminä olemassakaan, mutta käsitteenä tarkoittaa verosumman kokonaiskasvua, kun nouseva veroprosentti kohdistuu myös jo tienattuun ja verotettuun aikaisempaan tuloon.

      • Skattivatti

        Siis jos tuon taulukon mukaan 15 000 vuodessa tienaavan tulisi maksaa pelkästään tuloveroa 13% ja siihen päälle vielä kunnallis- ja kirkollisverot, niin miksi verokortissa 15 000 asti perusprosentti on vain 7? Sitäpaitsi eikö tuossa taulukossa ole mukana kunnallis-, kirkollis- ja ylevero?


    • Viiluttaa

      Jos verotus muutetaan liian läpinäkyväksi köyhä alaluokka alkaa kysellä, että mites tää oikein menee ja ketkä on viime kädessä maksumiehet! Ei SSS-hallitus sitä voi tehdä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3131
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3077
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2427
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      2112
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1780
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      84
      1387
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1122
    Aihe