Onko niin, että pakolaisia saa tulla Suomeen määrättömästi? ilman mitään rajaa?
Tänä vuonna tulee ilmeisesti 50.000
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1443758198391.html
Onko hallitus tosiaan niin saamaton, että ei saa Suomen houkuttelevuutta vähennettyä reilusti turvapaikanhakijoiden keskuudessa?
Ensi vuonna tulee helposti 100.000 uutta hakijaa, jos suuria kiristyksiä ei tehdä.
Tälläistä määrää pakolaisia ei pystytä kotouttamaan, töitä ei ole näille ja kansa muuttuu enemmän ja enemmän vihamielisiksi pakolaisia kohtaan.
100.000 turvapaikan saanutta pakolaista maksaa Suomelle 1.360.000.000euroa (1.36Mrd euroa)
https://www.suomenuutiset.fi/30-000-turvapaikanhakijaa-tarkoittaa-400-miljoonan-euron-vuotuista-kumuloituvaa-kulua/
Pakolaisia saa tulvia ihan kuin paljon vain?
11
74
Vastaukset
Kun on ehkä päästy lopultakin Kreikan tukemisesta, niin hankittiin sitten uusi ongelma. Maahanmuutto vie tämän maan kohti taloudellista katastrofia. Eikä kyse ole valitettavasti kertamaksusta, vaan pitkälle tulevaisuuteen ulottuvasta äärimmäisen kalliista harrastuksesta. Suomen valtiontaloutta ei saada koskaan tasapainoon. Troikka tulee jossain vaiheessa Suomeen laatimaan saneerausohjelmaa.
- Kotiutunut
Kyllä ovat politikot puhuneet paskaa, kun nämä auttomat selostavat maahanmuuttajien olevan rikkaus, tuskin tällä vuosisadalla kuitenkaan.
Saksa oli ja on vieläkin polvillaan, kun itäinen Saksa liitettiin länteen.
Kuitenkin kieli oli yhteinen ja tavatkin jonkin verran, kotiuttaminen ei ole vieläkään ohi.
Kyllä päättäjät ovat lapsellisia täällä Suomessa. - neitihallitus
Mikä siinä rajojen kiinnilaittamisessa on niin vaikeaa? Ja miksi Orpo ei ole hoitanut hommiaan, että pakolaisille maksettava tuki on laitettava minimiin. Mitä Osaamaton Orpo on tehnyt tämän asian hyväaksi. Nyt nopeata toimintaa.
- Housuun
Kolmenässän tollot ja petsutkin!
- surkeamies
Orpo=Orpo.
- rahaako-nyt-on
Rajat kiinni ja hoida jo tulleet ensin.Pitää pystyä vetää raja johonki ja sen paikka olisi nyt tässä.Olemme koko maailman sosiaalihuolto ja rahaa on .
- hyysärimaksaa
Sipilä, Stubb ja Orpo vastuuseen, jos ei rajaa kiinni, niin maksakoon omassa piirissään, Vartianen myös mukaan maksamaan, Suomella ei ole tähän varaa, kaatuu koko yhteiskunta
- kuolkoot
No ratkaisu on helppo. Maahanmuuttajat työllistyy hyvin tulevaisuuden Suomessa kun alkavat hautausyrittäjiksi. Lääke sairaus ja asumistuet pois köyhiltä eläkeläisiltä niin uusia yrittäjiä tulee suomeen ja suomi nousuun helposti. -
- suojelurahaa
Mafialoisi laumat, ei veroja maksa!
- vainmummiko
Mielestäni pitäisi tehdä kysely, johon vastataan esim.mobiilitunnuksilla. Kysely, halutaanko maahan näitä elintasopakolaisia, vai ei? enkä nyt puhu todellisista hätää kärsivistä...jokainen kyllä vastaus sitoutuisi kustantamaan näiden elämisseen ja kaikkiin "yllättäviin" kustannuksiin...sopiiko? tämä olisi sitä demokratiaa!!!
- hölmösssmiehet
Ottakaa nyt järki käteen ja rajat kiinni. Miksi haluatte katastrofin mikä tästä seuraa? .Ei ole varaa , hölmöläisten väellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2291104Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10815
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 68777