Lopella eilen sattuneen rekan ja henkilöauton törmäyksen seurauksena kuoli kaksi lasta. Järkyttävä onnettomuus, joka surettaa varmasti kaikkia mutta herää kysymys olisiko tuo kolmen ajoneuvon kolari ja sen seuraukset voitu jotenkin välttää?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015100220454740_uu.shtml
Kaksi lasta kuoli rekkakolarissa....!
35
3847
Vastaukset
- Näsäinen
Ehkä se vanha juttu että renkaita ei saa kääntää valmiiksi vaikka on kääntymässä. Tiedä sitten vaikuttiko tähän onnettomuuteen. Ikävä tapahtuma. Osanotot.
- vag-teidensiat
Ehkä se vanha juttu ettei räplätä älypuhelinta/ ajeta perseessä kiinni.olikohan peräänajanut vag-konserniauto?
- Näsäinen
Ja tienkin se että perään ei ajettaisi. Seurataan liikennettä, ei pelata kännykän kanssa (tekstiviestejä, puheluita) jne.
- KovaSuru
Voimia poikien läheisille!
- Surua
Kiitos!
- Myötätuntoinen
On tämä kohtalon ironiaa miten rekka voikin sattua siihen risteykseen juuri sillä kellon lyömällä? Kumma miten joku saattoi selvitä hengissä moisesta kolarista, kun päälle ajetaan edestä ja takaa, olisiko turvavyö tai turvatyyny pelastanut kuskin luoja sen tietää. Ei ole elämä helppoa kolarista hengissä selvinneillä voimme vain tuntea mitä suurinta myötätuntoa heitä kohtaan.
- woimia
kohtalon toisessa päädyssä> paremmassa joku voittaa eurolotossa ja sitten siellä huonommassa päädyssä voi valitettavasti käydä näin.
99.999% menee siinä keskellä vaihtelevasti
elämä on
- jmännistö
Ottamatta kantaa eiliseen Lopen onnettomuuteen, emme jatkossakaan voi välttyä tällaisilta onnettomuuksilta koska liikenteessä seuranamme kulkee kuitenkin aina inhimilliset tekijät. Lopen tapaus kuitenkin saa taas miettimään että minkä takia lapsi, ja vielä kaksi on tässäkin tapauksessa uhreina. Olisi kuitenkin helpompi hyväksyä jos henkensä menettäneet olisi aina väestömme vanhimpia, oli sitten kysymyksessä mikä tahansa onnettomuus. Voimia kaikille osallisille.
- Keskittyminen
Emme jatkossakaan voi välttyä tällaisilta onnettomuuksilta ?
Kyllä voimme!Kun keskitytään siihen ajamiseen eli jokasen asenteest kiinni!
- hirvittävää
Outoa, että molemmat kaksosista menehtyivät ja äiti säilyi lievillä vammoilla. Sekunneista kiinni, ettei rekka olisi ollut juuri törmäyskurssilla. Jos elämällä on jokin tarkoitus, niin vähän ihmettelen mikä tarkoitus tällä olisi ollut. Kamalaa. Voiko vanhemmat ja peräänajaja selvitä tästä ikinä henkisesti. Toivotan todella paljon voimia.
- älä-syyllistä-viatonta
on tuo näsä viisas paska ei varmaan osaa kääntää pyöriä kumpaankaan suuntaan kun pelkkiä renkaita kääntelee. mutta ihme ettei kukaan ole syyttänyt rekka kuskia heitä kun yleensä syytetään itse murhistakin. tästä onnettomuudesta ei kuitenkaan kukaan selviä vammoitta. voimia heille
- 2710121
Niinhän se on, että valitettavan usein näissä tapauksissa sen peräänajettavan auton pyörät ovat valmiiksi käännettynä. Ei ole peräänajettavan syy ei, lämmittää varmasti ihan yhtä paljon kuin sitä jalankulkijaa joka jää suojatiellä auton alle ja on oikeassa loppuun asti.
- ilmkännyäautossa
Laki ja poliisit liian lepsuja kännykkään puhumiseta ajaessa.Välittömästi kortti pois ja
auto valtiolle.Meni pikkasen sivuun aiheesta mutta kuitenki.
Syvä osanotto uhrien omaisille.- Taas.näitä
Räpläsikö peräänajaja kuski kännykkää tai navikaattoria?
- tervakukka
Tabletti tietokonetta oli räplännyt.
- spekulaatioita
Onko aurinko voinut häikäistä peräänajajaa? Muistaakseni ei kyllä paljon paistellut sinä päivänä. Oliko vilkku ajoissa laitettu, oliko turvaväli riittävä? Näitähän voi loputtomiin spekuloida, mutta ei tästä lopputulos mihinkään muutu, valitettavasti.
- Lotteeee
Tunne sattumalta kuolon uhrit. Ovat serkkujeni kavereita! Nimiä en tiedä saanko kertoa! Kyllä taitaa päin ajajat saada tuomion, tuomiota on jo sikseen paljon perään ajajalle, ja rekkakuskille. Kauheaa koko juttu kavereiden ja muummoassa mun serkkujen kannalta, myös vanhempien kannalta. Ties mitä näostä pojista olisi tullut isona. Tuomiota on perään ajajalle ja rekkakuskille mielestäni paljon kun joutuu kantaa tämän taakan ja tietää tappaneensa LAPSIA!!!!!! Eihän rekkakuski tätä tahallaan tehnyt! Saattaa tulla tuomioksi rekkakuskille ja peräänajajalle kuolemantuottamus! Ei sitä tiedä jos sitten kumpaakin syytetään liikenteen vaarantamisesta!
- NIINPÄSIIS
Ja miksiköhän rekkakusi pitäisi tuomita? Hän on täysin syytön ko tapahtumaan. Hän teki työtään ja ajoi kunnolla. Hänkin on luultavasti isä. Mieti sitä. Syyllinen on peräänajaja, ja huhujen mukaan tunnetun henkilön muija. Tainut olla tekstiviestiä räplämässä. Siksi ei asiasta julkisuudessa edes puhuta. Syyllinen on se ämmä!!
- spekulaatioita
Nyt en oikein kyllä ymmärtänyt Lotteeee:n kommenttia, että kuinka rekkakuski saisi syytteen? Ei siinä paljon tehtävissä ole, jos yht´äkkiä auto paukkaisee keulaan. Peräänajaja ilman muuta saa syytteen.
- monta-viisasta
no tulihan se sieltä 2 p,v viiveellä rekka kuskiakin syytetään mitähän hän mahtoi tässä tilanteessa tehdä väärin . mistä noita viisaita oikein sikiää kyllä nämä ovat kamalia asioita muutenkin ja sitten vielä syyllistetään syyttömiäkin
- tiedähäntä
monta-viisasta kirjoitti:
no tulihan se sieltä 2 p,v viiveellä rekka kuskiakin syytetään mitähän hän mahtoi tässä tilanteessa tehdä väärin . mistä noita viisaita oikein sikiää kyllä nämä ovat kamalia asioita muutenkin ja sitten vielä syyllistetään syyttömiäkin
On jopa puhuttu, että peräänajaja olisi ollut sama terveydenhoitaja, jolta lapset juuri olivat tulossa.
- Vakiotapase
monta-viisasta kirjoitti:
no tulihan se sieltä 2 p,v viiveellä rekka kuskiakin syytetään mitähän hän mahtoi tässä tilanteessa tehdä väärin . mistä noita viisaita oikein sikiää kyllä nämä ovat kamalia asioita muutenkin ja sitten vielä syyllistetään syyttömiäkin
Aina kun joku "jää alle" tuppaa rapsuja tulla, vaikkei sille olisi mahtanut mitään ja olisi ajanut itse oikein, muttaku pitäisi olla ennustaja mikä köröttää aina hiljaa.
- Brumböle
Paikkakunnallani kaikki puhuvat risteyksessä puhelimeen ajaessa jos seuraa kuskeja, varsinkin ammattiautoilijat.
- einomp
Miten puhelimeen ajaessa kaikki voi muka puhua risteyksessä? minä en oo ainaka puhunu ikinä enkä ajanu kertaaka puhelimeen.
- unto366
ketä menehtyi nimiä tiskiin.
- stereo
Tuska kova perään ajaneella lääkärillä, rekkakuskilla ja ENNENKAIKKEA perheellä jotka menetti nämä kaksospojat. Voimia heille kaikille! Meidän jokaisen päivät on etukäteen luettu.
- Surusilmänen
Kyllä ahdisti tänään kävellessä kaksosten haudan ohi. Sitä surun määrää ei voi kuin vain kuvitella, mitä läheiset joutuvat kokemaan tällä hetkellä. Paljon oli kynttilöitä ja harmitti kun itsellä ei ollut ylimääräisiä kynttilöitä poikien muistoksi sytyttää. Kyllä itsekin alan epäilemään, että jo syntymän hetkellä on määrätty päivämme. ei tätä voi muuten käsittää mitenkään.
- Sitten
Voimia ja jaksamista kaikille osapuolille. Elämän on jatkuttava surusta ja suunnattomasta tuskasta huolimatta.
- zsc
Olisi mukavaa jo ette kävisi tällaisia asioita Täällä läpi. Tunnen pojat todella hyvin. Tilanne oli surullinen mutta ei täällä tarvitse ketään alkaa syyttelemään! !
- ziczakkii
Sinunkin vatipään piti sitten nostaa tämä keskustelu framille, että oikein päästään taas mässäilemään, kuka teki minkäkin ajovirheen ja millaista mössöä siitä sitten syntyi.
- Surujuttu
Kun kävin autokoulun vuonna 1968. Niin silloin painostettiin, kun käännyt vasemmalle. Varmista, että renkaasi ovat suorassa. Sekä vilkun käyttöä. Olen jo vuosia huomannut, että näitä ei vissiinkään enään opeteta autokoulussa!!!!!!!!#
- oooooooooooooooo
Perjantaina tulee käräjöoikeuden tuomio. Onnettomuuden aiheuttanutta 50-vuotiasta koululääkäriä syytetään törkeästä kuolemantuottamuksesta.
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005184611.html
"Kaksospojat olivat juuri ennen kolaria käyneet vanhempiensa kanssa viidennen luokan terveystarkastuksessa, jonka teki kolarin aiheuttanut lääkäri.
Tämä lähti koulun pihalta ajamaan perheen auton perässä. Nopeutta oli sallitut 80 kilometriä tunnissa, tie kuiva ja näkyvyys hyvä, mutta jotakin tapahtui eikä koululääkäri tajunnut ajoissa, että edellä ajanut oli pistänyt vilkun päälle ja pysähtynyt kääntymään risteyksestä vasemmalle."- LimettiMehu
Kyllä lääkäri jää aina vastaanoton jälkeen sanelemaan/ kirjaamaan. Ei ole millään voinut ehtiä normaalinopeudella ihan poikien perheen auton perään!!
- LimettiMehu
No joo.. Oli miten oli. Surullista kuitenkin kaikille osapuolille. Annetaan nyt hiljaisuuden laskea tämän asian ylle...
- ajojyrä
Tapaus jota eii olisi pitänyt sattua koskaan.
Otettiinko huumetesti? Lääkäreillä on huumeiden käyttö yleistä. Käyttäjät puollustavat milloin milläkin. Esim reaktioaika nopeutuu yms. Mielestäni liikenteessä on yhtä vaarallista kuin viina.
Oikeuden päätöksen jäädessä voimaan on tapaus Sasi toistunut. Siinä on ratkaissut lompakko ja yhteiskunnallinen asema. Duunarin ollessa samassa tilanteessa olisi tullut pyttyä. Pikkaisen silmää liikenteeseen niin tilanne olisi toinen.
Lohduttavia sanoja ei ole, mutta voimia tulevaisuuteen. Otan osaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1225968Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/745282059Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk261366Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111263Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861123Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481015- 64991
- 65931
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll59915Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.24914