Pakkokorjaus käy moottorin kestävyydelle!

Päästöhuijaus

Volkkarin päästöhuijaukseen liittyvä pakkokorjaus lienee EGR-kierrätyksen ohjelman päivitys. Käytännössä moottorin imuilmaan johdetaan rutkasti enemmän savukaasuja, jolloin moottorin palamislämpötila laskee ja typenoksidien määrä vähenee.

Ongelmia syntyy moottorin likaantumisesta (nokeutumisesta), josta on seurauksena moottorin lyhyempi käyttöikä. Lisäksi osakaasulla moottorin teho laskee ja yleensä syntyy erilaista nykimistä ja kaasun epämääräistä vastetta. Pahinta lienee kulutuksen merkittävä lisääntyminen.

Jostain syystä VW auto kokee oikeudekseen poistaa tämän avauksen jollakin keinoin, mutta tässä tämä taas on.

12

611

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työllistävävaikutus

      Autopajat pullistelee jo nyt näitä saksalaisen teknologiaa huipputuotteita ja tulevaisuus näyttää entistä paremmalle.

    • autoautoauto

      "Jostain syystä VW auto kokee oikeudekseen poistaa tämän avauksen jollakin keinoin, mutta tässä tämä taas on."

      Heh heh, vainoharha-valtteri taas vaudissa. Mutta mikä on VW auto, ja miten se poistelee näitä viestejä? Ei meidän folkkari poistele mitään kirjoituksia koskaan.

    • jopeVWseataudiskoda

      http://www.kauppalehti.fi/uutiset/salainen-kirje-paljastui-nain-volkswagen-korvaa-jakoketjuvikoja/e9bus6pM inen kirje paljastui: näin Volkswagen korvaa jakoketjuvikoja

      39 1

      3.10.2015 5:30 | Päivitetty 3.10.2015 9:23

      Auto

      Ruotsalainen autoilijoiden etujärjestö on saanut käsiinsä Volkswagenin ohjeistuksen siitä, miten jakoketjuongelmia korvataan.

      Ruotsalainen autoilijoiden etujärjestö on saanut käsiinsä Volkswagenin ohjeistuksen siitä, miten jakoketjuongelmia korvataan. Kuva: EPA

      Ruotsin autoliitto on saanut käsiinsä paikallisen VW-maahantuojan kirjeen, jossa neuvotaan, miten merkin autojen jakoketjuongelmiin tulisi suhtautua.

      Kauppalehti kertoi viime toukokuussa, että ruotsalainen autoilijoiden etujärjestö Motormännens Riksförbund julkaisi listan autoista, joiden ostamista olisi syytä harkita kahteen kertaan.

      Yhteistä näille Volkswagen-konsernin valmistamille autoille on se, että niistä on rikkoutunut runsaasti jakoketjuja. Ketjun katkeaminen voi aiheuttaa suuren ja kalliin vaurion auton moottoriin.

      Motormännen syytti Ruotsissa tehdasta ja paikallista Volkswagenin maahantuojaa siitä, että jakoketjuongelma on tiedetty jo vuosia, eikä sille ole tehty mitään. Ketjun katkeamisen aiheuttamat vauriot ovat menneet auton omistajan maksettaviksi.

      Antelias ”goodwill”

      Nyt järjestö kertoo saaneensa käsiinsä salaiseksi tarkoitetun sähköpostiviestin, jossa ruotsalainen maahantuoja ohjeistaa, miten jakoketjuvaurioihin suhtaudutaan Ruotsissa.

      Viestissä annetaan ymmärtää, että viat korjataan asiakkaalle maksutta aina auton seitsemään ikävuoteen ja 150 000 kilometriin asti.

      ”Goodwilliä” riittää jopa 250 000 kilometriin asti, jolloin tehdas maksaisi tarvittavat osat kokonaan, työkustannuksista 70 prosenttia kuuteen vuoteen asti, ja 60 prosenttia seitsemään vuoteen asti.

      Viestissä lupaillaan, että mahdollisesti myös työn osuus saataisiin jatkossa korvattua kokonaan.

      Korvaukseen ei vaikuta se, onko auto huollettu muualla kuin merkkihuollossa.

      Jälleenmyyjiä kielletään ehdottomasti kertomasta sitä, että korjaukset maksaa autotehdas:

      ”Asiakkaan silmissä te olette sankareita, jotka tukevat asiakasta, kun ongelmia ilmenee”, sähköpostissa sanotaan.

      Sähköpostiviesti on lähetetty jo viime keväänä, joten korvauksiin on saattanut tulla muutoksia. Motormännen julkaisi kirjeen nettisivullaan syyskuussa.

      Suomessa Volkswagenin maahantuoja VV-Auto Group kertoi Ylelle viime toukokuussa, että Saksasta tulleen ohjeen mukaan "Volkswagen-liikkeillä on käytössä huomattavat vastaantulot takuun jälkeisiin korjauskustannuksiin."

      Kohu keväällä

      Ruotsissa viesti on lähetetty pian sen jälkeen, kun Ruotsin autoilijoiden etujärjestö Motormännens Riksförbund julkaisi kohutun listan niistä automerkeistä ja malleista, joissa mahdollisesti voi olla 1,2- tai 1,4-litrainen TSI-moottori, joita jakoketjuongelma koskee. Autojen mallivuodet ovat 2006–2014.

      Motormännenin listalla olevat autot ovat:

      Volkswagen: Polo, Golf, Beetle, Jetta, Tiguan, Touran, Passat

      Audi: A1, A3 (moottoriperheen mallinimi on Audilla TFSI)

      Skoda: Fabia, Yeti, Rapid, Superb, Octavia

      Jakoketju

      Jakoketju tai jakohihna kulkee auton moottorin kampiakselin, nokka-akselin, kiristäjän ja apulaitteiden ympäri. Apulaitteita voivat olla esimerkiksi vesipumppu tai öljypumppu.

      Jakoketju pyörittää nokka-akselia puolella kierrosnopeudella kampiakselin kierrosnopeudesta.

      Jos jakoketju katkeaa, mäntä ja venttiili voivat törmätä, jolloin moottoriin voi tulla niin laajoja vaurioita, että koko moottori joudutaan vaihtamaan.

      (Teknisten tietojen lähde: Autowiki)

      Artikkeliin liittyvät

      10.5. 12:05

    • Dasshitt

      Autokaupoissa nauretaan aivan avoimesti kaikille folkkarin merkeille. Kiersin juuri autokauppoja ja folkkarin sekoilut olivat ykköspuheenaihe jokaisessa autoliikkeessä.

      • Olet_niin_säälittävä

        Juu, kyllä polkupyöriä myyvissä liikkeissä asia on akuutti


      • gfgdfsdfsdfgsg
        Olet_niin_säälittävä kirjoitti:

        Juu, kyllä polkupyöriä myyvissä liikkeissä asia on akuutti

        Yritäppä lukea vielä kerran, Marko hyvä!


      • tottakin.väliin

        Minäkin kävin useammassa eri liikkeessä eikä yhdessäkään mainittu koko asiasta.


      • Smalltalk
        tottakin.väliin kirjoitti:

        Minäkin kävin useammassa eri liikkeessä eikä yhdessäkään mainittu koko asiasta.

        Keskustelitko myyjien kanssa?


    • hjkjkhjg

      TDI muodostuu suureksi ongelmaksi omistajilleen ja Volkswagenille.

      Omistajat eivät vielä ole ilmeisesti perehtyneet siihen, millä mekanismilla typen oksideihin voidaan vaikuttaa ja johon tullaan lähiviikkoina puuttumaan.

    • SvenErik

      TDI-omistajien kannattaa vaatia perusteellinen selvitys siitä, mitä pakkokorjauksessa autolle tehdään ja mitä vaikutuksia sillä on moottorin toimintaan.

      • gsgsdfgsdfgsgs

        Moottoreita ei niin vain voi päivittää. Muutos yhdessä keskeisessä parametrissa aiheuttaa monenlaista muutostarvetta moottorin konstruktioissa. Se taas maksaa. TDI saattaa upottaa koko konsernin.


    • agsagsags

      "Pahinta lienee kulutuksen merkittävä lisääntyminen."
      EGR-venttilin toimivuus laskee polttoaineenkulutusta, sillä se vähentää pumppaushäviöitä ja parantaa hyötysuhdetta osakaasulla millä yleensä ajetaan. Mikäli venttiiliä ei olisi tai se menisi tukkoon, niin kulutus voi silloin nousta merkittävästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      50
      969
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      953
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      805
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      756
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      113
      728
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      653
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      646
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      22
      576
    11. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    12. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      37
      545
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      538
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      496
    17. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      495
    18. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    19. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      488
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      467
    Aihe