Auto -90 luvun 1,6 ruisku, vakiokunnossa, ajettu n 20 000 kilometriä vuodessa. E85 kuluu n 9 litraa satasella, bensaa n 1,5 litraa vähemmän, ajossa ei huomaa että kumpaa tankissa, käynti E85:llä tyhjäkäynnillä ehkä hieman karkeampi.
Nollakeleilla alkaa vieteri venyä käynnistyksessä, pakkasilla lämmitettävä tai vähintään neljännes bensaa joukkoon.
Öljyt vaihdettu kaksi kertaa vuodessa, öljyt jopa kirkaampia kuin bensalla ajettu, tämä mutua.
Bensatankissa oleva suoratin puhdistettu kerran limasta, ilmeisesti tankin suojalakkoja, mitään käyntihäriötä ole n puolentoista vuoden aikana ilmennyt..Ruusun hajua käynnistyksen jälkeen ilmassa.
Vuosi viinalla takana..
3
164
Vastaukset 3
- Tenuatankkiin
Trafilta tuli tarkennuksia viinavirityksiin:
"Muutettaessa bensiinikäyttöinen ajoneuvo käyttämään pääosin etanolista koostuvaa polttoai-netta, päästövaatimusten katsotaan täyttyvän ajoneuvossa, joka on hyväksytty Euro 3 -päästöluokan mukaisten tai lievempien pakokaasupäästövaatimuksen mukaan, jos muunnos-laitteiston valmistaja antaa selvityksen siitä, että asennettu muunnoslaitteisto on todettu toi-mivaksi kyseisessä päästöjen osalta määritellyssä ajoneuvotyypissä. Lisäksi muutetussa ajo-neuvossa tulee olla asennettuna siihen sopiva moottorinlämmitin. Muunnos ei saa myöskään aiheuttaa aiheettomia vikailmoituksia OBD-järjestelmään tai muutoin haitata sen toimintaa. Muunnoslaitteiston valmistajan tai tämän tehtävään valtuuttaman pätevän asentajan tulee tehdä muunnoslaitteiston asennus."
http://www.trafi.fi/tietoa_trafista/ajankohtaista/3552/lisavapauksia_autojen_rakenteen_muuttamiseen - Tarkennuksia
Auto on vakiokuntoinen, muutossarjoille ei ole tarvetta mikäli vikavalo ei syty täydellä kaasulla ajettaessa, jos syttyy niin on vaara että auto käy laihalla silloinkin kun valo ei pala.,
Katsastukseen olen laittanut bensaa tankkiin, lamra 1,3 häkä ylärajoilla
Trafin kanta ilman muutossarjaa olevaan autoon on mielenkiintoinen.- Lisäyksenlisäys
Nopeasti laskien vuositasolla vajaan 1000 euron "säästö" tietysti sillä edllytyksellä ettei alumiininpaloja ala pudota tielle..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 168976
- 86780
- 57761
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72727- 46633
- 60572
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko68560Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35545Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44537- 26531