Halla-aho kritisoi rajusti Sipilää!

16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Olisiko persujen jo aika siirtyä oppositioon. Persut hallituksessa ja julkisuudessa maksavat Suomelle miljoonia päivässä.
Suuryritykset eivät halua investoida Suomeen tuollaisten banjonsoittajien ollessa vallassa.
Ymmärrätekö te persuäänestäjät mikä on investointi?

Äänestä
  • Siinä sitä taas levennellään! Huh heijaa. Mitä tekee kaiken aikaa uskonnollisella paatoksella pääministeri itse? Voi, anna mun kaikki kestää, mies tajua Pohjoismaiden pilattuja yhteiskuntia, joide kulut ovat megalomaaniset maahanimettyjen arabi-musujen vuoksi. Pääministeri vaikuttaa niin lapsekkaalta ja sinisilmäiseltä ihan järjestään, että saa hävetä silmät päästä mokoman hyväntekijän lyöttäytymisestä oikein politiikkaan.

    Tuliko Sipilä Suomen valtion päätöshommiin juuri sen vuoksi, että saa suuremmalla kauhalla ammentaa hyväntekeväisyyttä? Eikä miehellä ole avustajia selvittämään taustoja, kenen kanssa pakolaisbusinestä junaillaan? Vaikuttaa suoraan siltä, ettei Sipilä kerta kaikkiaan ymmärrä, onko käynyt Hampurissa (rautatieasemalla ennen junaan menoa), Frankfurtissa (rautatieasemalla), USA:n Detroitissa, Malmössä, Istambulissa, Egyptissä, Thaimaan kaupungeissa, Intiassa? Eikö vieläkään lanttu leikkaa, ketä käytetään hyväksi?

    Miksi veronamaksijen tai edes Elinkeinoelämän pitäisi hyväntekeväisyydestä maksaa näin suurta hintaa, että maahan tuodaan uusi kulttuuri ja vanha hävitetään?

    Sipilä ei selvästi näyttäisi tietävän, ketkä ovat NWO-aatteen miehiä? Jos tuntee sen oman finanssi- ja business-taustan, miten hyvä voi sitten tietää banksestereiden poliittiset lähettiläät?

    Äänestä

  • Suuryritykset haluavat tahkota rahaa ja tehdä sen rahan tarvittaessa sinunkin selkänahastasi. Tällä hetkellä EU-pakotteiden myötä Venäjän kauppa on erittäin säänneltyä ja Suomen sijainti on Euroopan syrjäisessä osassa. Vaikka täällä olisi Euroopan parhaimmat perseennuolijat, niin luulisitko suuryritysten tulevan tänne huijattavaksi vain sen takia, että täällä saa niin hyvää perseennuolentaa.

    Äänestä

Maksu persusäätiöön? Mutta jos ihmiset pystyisi ajattelemaan omaa nokkaansa pitemmälle, ei hallaahoja olisi olemassakaan.
Hallaaho on kuin hirvikärpänen, viheliäinen otus tavan ihmisen iholla!

Äänestä
  • Jopa kokoomusta äänestävät proffat ja lääkärit voivat olla eri mieltä siitä, ajaako maa pienten rakennusfirjojen, yökerhoyrittäjien, vuokratyövoimafirmojen etuja tuomalla tänne yhteiskunnan organisoitavaksi kymmeniä tuhansia tapauksia, joita ei ehditä millään byrokratialla edes selvittää.

    Veikkaanpa, ettei kokoomusta kannattava lukenut porukka ole tästä vuokrafirma-, yökerhoyrittäjien yms. henkilökuntarekrytointisuuntauksesta samaa mieltä. Tuodaan muutaman euron lisä tulotasoon ja yhteiskunta elättää kaikki. Sama vaiva maksaa suomalaisille vaikka asunnot tai edes tarjota kakkosasunto edullisesti noiden kohdetyöpaikkojen lähialueilta. Sitä kokoomus ei ole koskaan edes yrittänyt, milloin räjähtää käsiin alipalkattujen, paperittomien yms. työntekijöiden olemassa olo tällä menolla?

    Äänestä

  • gtrwLgDyi kirjoitti:

    Jopa kokoomusta äänestävät proffat ja lääkärit voivat olla eri mieltä siitä, ajaako maa pienten rakennusfirjojen, yökerhoyrittäjien, vuokratyövoimafirmojen etuja tuomalla tänne yhteiskunnan organisoitavaksi kymmeniä tuhansia tapauksia, joita ei ehditä millään byrokratialla edes selvittää.

    Veikkaanpa, ettei kokoomusta kannattava lukenut porukka ole tästä vuokrafirma-, yökerhoyrittäjien yms. henkilökuntarekrytointisuuntauksesta samaa mieltä. Tuodaan muutaman euron lisä tulotasoon ja yhteiskunta elättää kaikki. Sama vaiva maksaa suomalaisille vaikka asunnot tai edes tarjota kakkosasunto edullisesti noiden kohdetyöpaikkojen lähialueilta. Sitä kokoomus ei ole koskaan edes yrittänyt, milloin räjähtää käsiin alipalkattujen, paperittomien yms. työntekijöiden olemassa olo tällä menolla?

    "Roskafirmat" lähtevät

    Äänestä

Ruotsi asettaa Suomen pahaan tilanteeseen.
Siirtolaisten vyöry tulee Suomelle äärettömän kalliiksi, tuhoaako se hyvinvointivaltion järjettömyydessään.

Ilta-Lehdessä on päivitelty miten kansanedustajien Etelä-Amerikan vierailu maksaa 64 000 euroa. Lehti ei rummuta sitä miten 120 siirtolaisen siirto Irakiin maksaa huomattavasti enemmän. Finnairille lennot ovat tuottavia. Lennon hinta on 1000 euroa/matkustaja. 120 SIIRTOLAISEN PALAUTTAMISEEN TARVITAAN LÄHES 200 TURVAMIESTÄ.
Laskekaa paljon sen lennon hinta on 1000 euroa x 320 = 320 000 euroa.

Onnetonta on se että heidän jääminen Suomeen maksaa jo huomattavasti enemmän. Vuosikustannus on 1 600 000 euroa.

Lennot siis kannattaa tehdä mutta silti 50 000 siirtolaisen palauttamisen hintaa ei nyt tuoda julki. Arvio 50 miljoonasta eurosta on hyvin lähellä.

Sipilä siis tuotti negatiivisen talousvaikutuksen joka on paljon suurempi uhka Suomelle mitä on yleisesti kuvattu.

Äänestä

  • "Laskekaa paljon sen lennon hinta on 1000 euroa x 320 = 320 000 euroa.

    Onnetonta on se että heidän jääminen Suomeen maksaa jo huomattavasti enemmän. Vuosikustannus on 1 600 000 euroa.

    Lennot siis kannattaa tehdä mutta silti 50 000 siirtolaisen palauttamisen hintaa ei nyt tuoda julki. Arvio 50 miljoonasta eurosta on hyvin lähellä."

    Palautus on kuitenkin tae asioiden järjestyksestä täällä. On aivan turhaa rajavalvonnan lipsuessa miettiä kuluja palautuksista, jos porukkaa ei haluta tänne ehdoilla millä tahansa, niin syytä olisi irrottauta Schengen-sopimuksesta. Palautuskulut maksaa tyhmä,naiivi porukka, joka ei tee etukäteen valmistuja ja sulje rajoja. On ihan selvää, että hyöty EU:sta alkaa olla nyt kovasti miinuspuolella. Johtopäätökset voi tehdä vaikka pakolaiskysymyksen aikana.

    Schengen, euro ja EU – korttitalo tornadossa
    15.9.2015 06:45 Henri Myllyniemi
    http://susijumala.puheenvuoro.uusisuomi.fi/202541-schengen-euro-ja-eu-–-korttitalo-tornadossa

    Leikittäiskö markkinataloutta?
    2.10.2015 17:56 Henri Myllyniemi
    http://susijumala.puheenvuoro.uusisuomi.fi/203973-leikittaisko-markkinataloutta

    Maahanmuutto ei ole uusi Nokia, vaan työttömyyskriisi
    29.9.2015 00:23 Juhani Huopainen
    http://jhuopainen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/203670-maahanmuutto-ei-ole-uusi-nokia-vaan-tyottomyyskriisi

    "Entä sitten"
    27.6.2015 21:25 Juhani Huopainen
    http://jhuopainen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/197533-enta-sitten

    "Suomen Kuvalehden toimittaja Tuomo Lappalainen kirjoitti vuonna 2012:

    Nielimme pureksimatta poliitikkojen ”EU on kuin pyörä, jota pitää polkea, ettei se kaadu” -tyyppiset latteudet kysymättä, mitä tekemistä mekaniikan laeilla on valtioiden välisissä suhteissa.

    Mikä pahinta, laiminlöimme jopa niin oleellisen asian kuin päättäjien motiivien tarkastelun. Jokin kumma sai meidät euron kohdalla uskomaan, että juuri tässä asiassa he ajattelivat pelkästään yhteistä hyvää, vaikka toisten halu patsastella ”eurooppalaisina” valtiomiehinä näkyi kilometrien päähän.

    Nolot virheet hoidetaan mediassa yleensä työntämällä pää pensaaseen."

    Äänestä

  • "Siirtolaisten vyöry tulee Suomelle äärettömän kalliiksi, tuhoaako se hyvinvointivaltion järjettömyydessään."

    Hallitus Soini mukaanluettuna tuhoaa hyvinvoinnin ilman pakolaisiakin. Soini on päällepäsmäri työehtosopimusjärjestelmän kumoamisessa.

    Äänestä

HS:
HS: Halla-aholta rajua kritiikkiä Sipilälle – ”vastuuton teko”
Tänään klo 09:48

Perussuomalaisten europarlamentaarikko povaa pääministerin talo-päätöksestä tuhoisia seurauksia Helsingin Sanomien haastattelussa.

Äänestä

Entä sitten? Halla-aho kritisoi mutta ei itse tee konkreettisesti mitään. Mikä on siis aloitusviestin pointti?

Äänestä

No mutta etkö ole huomannut että persuille on tärkeätä asista mölinä, itse asian hoidon persu jättää aina muille! Viimeksi tuo mäntylän kehuma että mamujen sosiaaliturvaa alennetaan? Johan ed hallitus teki niin ja nykyiselläkin on peräti ohjelmassa,. mutta Mäntylä on irtopisteiden keruusssa. Tekisi vaan eikä aikoisi!

Äänestä
  • Kiristetäänkö kok-kepusta? Kattilan keitto?

    Äänestä

Halla-aho on todella tärkeä poliitikko nykyään tilanteessa. Hän osaa esittää asiansa hyvin. Perusteltuja ja mietittyjä rauhallisia puheenvuoroja ja haastatteluita. Vuosia on häntä yritetty painaa alas ja haukkua. Arvostan hänen asiantuntemustaan. Toivottavasti suvakit alkavat viimein kuunnella järkeä matu invaasiossa. PS puolueena on ainoa joka pitää suomalaisten puolta yhä kovemmassa EU paineessa. Odotan kannatuksen nousevan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


zxzxzxzxzxzxz kirjoitti:

Jussi haukkuu Sipilän!
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2015100420465777_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu