Lyhennetään työaikaa

VapaastiKäytettävissä

Mietin tuossa semmoista juttua, että voitaisiinko kaikkien työaikaa lyhentää tunnilla? Tämä tietenkin niin, että samassa suhteessa myös palkka pienenee. Nämä tunnit jotka työnantaja "säästää", voitaisiin palkata uusi työntekijä. Näin saataisiin työpaikkoja lisää, työntekijät jaksaisivat paremmin ja vähemmän tarvitsisi maksaa työttömyyskorvauksia yms. avustuksia. Tämä homma pelaisi ainakin isommissa firmoissa ja kaupungeissa ja valtion hommissa.

Mittee ootta mieltä?

6

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eicenttiäkään

      seos 10,5 miljardin avustus pääoma peseeseen saman han se pääkanisteri nyt alkasa leikkaamaan

    • laskeparemmin

      Mikäli jokaisessa kahdeksan 8. hengen työpaikassa siirryttäisiin seitsemän 7. tuntiseen päivään sillä syntyisi yksi 1 työpaikka lisää niihin työpaikkoihin. Kuusitoista 16 paikkaisiin tulisi kaksi 2 työpaikkaa. 32 paikkaisiin neljä 4 työntekijää lisää jne. Kukaan ei kuitenkaan putoaisi työttömyyden vertaiseen ahdinkoon tuon yhden tunnin päiväpalkan menetyksen takia.

      • hehe, oikein laskit, mutta eise yrittäjä virtuaalisiasi työntekijöitäsi palkaa,vaan joudut tekemään 8h työt 7h, ajatus hyvä, toteutus ei toimi


      • Säälittää

        Nuinhan siinä kävisi. Meillä yksi työntekijä halusi tehdä 6h päiviä kun lapset on pieniä. Meillä kotihoidossa kiertävät työlistat ja niinpä tämä nuori äiti vetää kahdeksan tunnin työt kuudessa. Joskus ei kerkee ihan ja menee ylitöiksi. Silloin lapset odottaa päiväkodissa ja hoitajat katsovat kellosta tarkan hakuajan.


    • LapioLaskinLentokone

      Työaikaa ei tarvitse lyhentää jos kaikki työttömät palkataan minimipalkalla Valtion ylläpitämään henkilöstöpalveluun ja teetetään heillä jotain hyödyllistä työtä. Mikäli yksityiset työnantajat haluavat ostaa työvoimaa myydään sitä sitten heille TES:n hinnoilla.

      • hehhee, työnantajille 360500 tyottomästä on tulijoita, ei niitten tarvihe kerjätä ja Tes istä sovitaan nykyään paikallisesti, eli huutokauppahinta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5030
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4552
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      121
      4472
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      288
      1582
    5. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1298
    6. 81
      1291
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      68
      1245
    8. 305
      988
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      930
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      810
    Aihe