Ruotsinkieli saatava turvapaikanhakijoille

Tässä unohdetaan taas ruotsinkieli. Turvapaikanhakijoille on turvattava kaksikielisyyden mahdollisuus tai mieluiten pakollisuus.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kaikille mamuille pitää opettaa ruotsi ensimmäiseksi kieleksi.

Äänestä

Olisihan se sikäli fiksua, että ruotsitetut mamut muuttaisivat Ruotsiin heti, kun se on mahdollista!

Niin kostaisimme Ruotsille, kun se tarkoituksellisesti ohjaa mamujaan Suomeen.

Äänestä

De som kommer till Finland nu är ofta högutbildade och kloka människor. Vi kan gott överlåta valet av språk åt dem själva. De behöver ingen tsaristisk förmyndarmentalitet

Äänestä

Kun kirjoitat sarkasmia, niin muista pistää hymiö tekstin perään. Muuten joku yksinkertainen voi ottaa vitsisi tosissaan. ;-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


arvidochgunnar kirjoitti:

Tässä unohdetaan taas ruotsinkieli. Turvapaikanhakijoille on turvattava kaksikielisyyden mahdollisuus tai mieluiten pakollisuus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu