Päijänne-Saimaa kanava

EU myönsi kyseiselle kanavahankkeelle rutkasti rahoitusta, mutta nyt sitten Suomen viisaat päättäjät keksivät käyttää rahat ihan muihin tarkoituksiin ja jättää kanavahankeen ainakin toistaiseksi.Minun mielestäni rahat tulisi käyttää siihen tarkoitukseen mihin ne on myönnettykin, tai sitten rahoitus tulisi perua.Olisipa vaan ollut mahtavat vesireitit, että näin.
91291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

. huomio. Olisi tuossa varmaan eduskuntakyselyn paikka. Jos yksityistaho tekisi yllä mainitulla tavalla niin paljonkohan saisi tuomiota ???

Äänestä
  • Yhdyn edelliseen puhujaan. :) Näinhän se on. Itselläni olisi tuohon kanavan alkuun ollut "merimatkaa" vain parikymmentä mailia.

    Äänestä

Ei EU mitään hanketta kokonaan rahoita. Jäsenvaltiolla on päävastuu rahoituksesta. Kivahan sitä olisi veneillä kanavia pitkin, mutta jos tieverkosto on siinä kunnossa kuin tämän päivän Suomessa on asianlaita, kaikki liikenevät väylärahat on käytettävä tieverkkoon. Jos valtio olisi myynyt Soneran osakkeet huippuhintaan jollekin eläkerahastolle, meillä voisi olla ylimääräistä jopa kanavien kaiveluun. Kiitos Erkki Tuomiojan ei myynyt, joten unohdetaan.

Äänestä
  • Jos rahoitus on tarkoitettu tien/junaradan nopeuden nostoon niin mikäpäs siinä, nyt on kyseessä kuitenkin kanavaan tarkoitetut rahat.

    Äänestä

  • Harppa kirjoitti:

    Jos rahoitus on tarkoitettu tien/junaradan nopeuden nostoon niin mikäpäs siinä, nyt on kyseessä kuitenkin kanavaan tarkoitetut rahat.

    Jokuhan voisi tehdä kanavan ja myydä siihen sitten käyttöoikeuksia huviveneilijöille.

    Jos lasketaan vaikka kustannuksiksi EU:n jälkeen 500 M€, kuoletusajaksi 20 vuotta ja käyttökerroiksi 200 kesässä, ei läpiajo maksaisi montakaan kymmentä tuhatta euroa.

    Äänestä

  • aos kirjoitti:

    Jokuhan voisi tehdä kanavan ja myydä siihen sitten käyttöoikeuksia huviveneilijöille.

    Jos lasketaan vaikka kustannuksiksi EU:n jälkeen 500 M€, kuoletusajaksi 20 vuotta ja käyttökerroiksi 200 kesässä, ei läpiajo maksaisi montakaan kymmentä tuhatta euroa.

    Ihanan kallista. Mutta elämä on.

    Äänestä

Yhtään *EU:N TUOLLE HANKKEELLE MYÖNTÄMÄÄ EUROA* ei ole käytetty mihinkään muuhun tarkoitukseen.

Äänestä

Siirretään sitten vaikka maatalous tuet kanavahankkeeseen koska maatalous on tuhoon tuomittu suomessa muutenkin.

Äänestä

Koska kanavahanke on minua henkilökohtaisesti kiinnostanut ja useamman vuoden, haluan tuoda omat mieltymykseni ja tietoni keskusteluna areenalle.
1. Saimaan kanava nykyisellään on vanhentunut.
Suomi maksaa Venäjälle melko paljon (hinta salainen) vuokraa ko kanva-alueesta. Tämän lisäksi Suomella on velvollisuuksia; hoitaa kanavan vuokraaluetta niin maalla kuin itse kanavaa. (tähän menee paljon euroja, hinta on salainen) Suomi hoitaa kaikki kanavan sulut, niiden teknisen toiminnan ja tarvittavan miehityksen. Suomi osallistuu myös Viipurin alueella kanavalle johtavan väylän hoitoon (hinta salainen). Viime vuosina suomi on osallistunut myös talvella kanavalle johtavan väylän murtamisesta. (hinta salainen).
2. Venäjä ; Perii kanavaa käyttävilt'ä suomalaisilta kauppa aluksilta ns kanavamaksun. Hinta on suuri. Venäjä perii kanavaa käyttäviltä suomalaisilta huvialuksilta ns kanavamaksun joka oli v 2004 m. 30-35 €. Se koostuu mm l ns olemattomsita luotsimaksuista, luotsien kuljetusmaksuista ja muista kuluista. Suomelle tulee n 15-20 €, joten koko kanavamaksu on n. 50€ per sivu. Niin kuka kanavaa hoitikaan...!
3. Kanavan käyttäjät: Suurin käyttäjäryhmä on venäläiset puualukset. Kannattaa selvittää aluksien suhde. Mitu menetelmällä väitän että 70 % aluksista on venäläisiä. Me siis maksamme venäläisten alusten maksuja kilpailtaessa alusten kesken kanavalla tapahtuvista kuljetuksista. !!!!! Kysykää laivureilta!!!! Onko tämä oikeaa kilpailua ????
Koska Venäjä on nostamassa erilaisia maksuja kanavaliikenteesä olisi suomen kannsalta viisasta miettiä missä on meidän teollisuus ja sen tarvitsemat vesitse kuljetettavat raaka-aineet ja valmiit tuotteet. Vastaus on Keski- Suomi
ja Saimaan alue. Saimaan alueelle pääsemme myös Kymijoen ja Päijänteen kautta. Kaikki Kymen kanavaan tehdyt investoinnit jäisivät suomalaisten hyödyksi.
Myös laaja huviveneily olisi mahdollista kun Venäjän tulli ja rajamuodollisuudet eivät olisi sotkemassa ko asiaa. Veneilijät Euroopasta ja suomesta haluavat Suomen järville, ei Viipuriin tai Saimaan kanavalle.Tämä on faktaa. Kanantan vesitökuljetuskia ja niiden kehittämistä.
Tiesitkö että yksi hinaaja vie noin viisistaa-tuhat (500-1000) rekkakuormaa. Vesistökulejtusta ei ole tuettu eikä kehitetty valtion toimesta viiteenkymmeneen vuoteen. Vertaa Saksa ja Ranska jonne suomen teollisuuden tuotteista viedään suurin osa ???????? ja siellä edelleen kanavia myöten laivoilla kulutusalueille.????
Merkki: Saksan kanavilla liikennöivöt laivat ovat likimain samoja jotka meidän satamisita kuormia hakevat !!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harppa kirjoitti:

EU myönsi kyseiselle kanavahankkeelle rutkasti rahoitusta, mutta nyt sitten Suomen viisaat päättäjät keksivät käyttää rahat ihan muihin tarkoituksiin ja jättää kanavahankeen ainakin toistaiseksi.Minun mielestäni rahat tulisi käyttää siihen tarkoitukseen mihin ne on myönnettykin, tai sitten rahoitus tulisi perua.Olisipa vaan ollut mahtavat vesireitit, että näin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu