Kerro mielipiteesi yritysideastamme!

hyvääyrittämällä

Hei!
Olemme kaksi nuorta naista pääkaupunkiseudulta. Toinen meistä työskentelee jo tällä hetkellä terveydenhuoltoalalla ja toinen asiakaspalvelutyössä. Kaipaisimme mielipiteitänne/ajatuksianne yritysideastamme, jonka saimme taannoin pohdittuamme yksinäisten vanhusten elinoloja...

Viettäessämme aamupäivää yhdessä käyden uimahallilla ryhmäliikunnassa sekä kokeilemassa vesijuoksua, törmäsimme muutamiin vanhuksiin, jotka olivat tulleet yhdessä vesijuoksemaan. He vaikuttivat todella iloisilta saadessan harrastaa yhdessä, mutta keskustelun käännyttyä loppupäivän ohjelmaan, tunnelma muuttui hiukan surulliseksi kunkin ilmaistessa, että eipä loppupäiväksi taida olla muuta ohjelmaa kuin nukkumista ja syömistä. Keskuselusta aisti, että he olisivat mielellään puuhailleet vielä muutakin päivän aikana, mutta sen järjestäminen tuntui olevan liian hankalaa....
Tästä syntyikin idea, jonka avulla me pystyisimme vaikuttamaan positiivisesti nimenomaan vielä kotona-asuvien, hyvän toimintakyvyn omaavien, mutta mahdollisesti yksinäisten vanhusten arkeen. Haluaisimme perustaa yrityksen, jossa vanhukset pääsisivät ryhmässä tekemään yhdessä asioita koko päivän ajan säännöllisesti. Ideana on, että kokoontuisimme esimerkiksi kerran viikossa saman ryhmän kanssa tehden heille mieluisia asioita, sekä arjen askareita, esimerkiksi ruuan laittoa ym. Lisäksi säännöllisesti toteutettaisiin erilaisia retkiä yhdessä sovittuihin paikkoihin.

Kaipaammekin siis vinkkejä siihen miten edetä asian kanssa fiksusti?
Miten voisimme saada yrityksestä kannattavan?
Millaisten kanavien kautta yksinäisiin vanhuksiin olisi parasta saada kontaktia?
Mitä ajatuksia/ideoita tämä liikeidea herättää teissä?

Toivomme rakentavia ja avoimia vastauksia!

6

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iltapäivähoitoa

      Ajatus on vähän samaan tapaan kuin ekaluokkalaisten iltapäiväkerhot.
      Tuolle olisi varmaan kysyntää, varmaan eläkeläiset kaipaavat tällaista.
      Pitää löytää vaan paikka, missä kokoontua. Retkipaikkoja varmaan löytyy yllin kyllin.
      Paikka pitää tietenkin olla sellainen, että siellä pystyy tekemään ne toiminnot, joita on ajateltu tehtäväksi. Tarvitaan esimerkiksi keittiö, liikuntasali, luentosali jne.

      Eräs vaihtoehto olisi saada aikaan sopimus hoivakotien kanssa. Siis ne paikat, joissa ihmiset asuvat. Monissa paikoissa ei ole järjestettynä mitään "ylimääräisiä" palveluja, ei muuta kuin asuminen ja ruokailu. Näistä voisi löytyä jopa tilat toimintoja varten. Hoivakodeissa on puutetta henkilöistä, jotka voisivat järjestää asukkaille jotain ohjelmaa, ulkoilua, viriketoimintaa, kuntoilua, askartelua, retkiä jne. Usein niitä järjestävät vapaaehtoiset, kuten vaikkapa seurakuntien diakonityö, mutta puutetta näistä on.
      Tuota ideaa voisi alkaa toteuttamaan pienimuotoisena ilman mitään enempiä investointeja. Voisi jo alkuun hakea toiminnalle arvonlisäverottomuuden, kuten on monilla siivous- ja kotiapufirmoilla. Nehän tuottavat sosiaalisia palveluja.

      Vaikkapa kuusi hoivakotia yhtä vetäjää kohden, niin viikko olisi täynnä. No, saattaa olla hieman liikaa.

    • Tsemppiähommaan

      Kai teidän pitäisi pistää yritys pystyyn, hankkia tilat ja tehdä kunnan kans ehkä sopimus päivätoiminnan järjestämisestä vanhuksille. Varmasti tarvetta olis, monessa kunnassa taitaa olla pitkät jonot vanhusten päivätoimintaankin.

    • Kiva idea, mutta menisikö vapaaehtoisuuden piikkiin. Vaikea kuvitella mistä saisitte palkan. Rahoitusta voisi hakea erilaisilta järjestöiltä ym. Kaupunki/kunta tms. voisi antaa tilat käyttöön.... ehkä. Vanhukset tuskin pystyvät/haluavat maksaa kaiken kattavia kuluja.

      • joskiinnostaa

        Minä en nyt tuohon osaa sanoa mutta tuli mieleeni että yx paikka olisi ihanteellinen vanhustenhoitoon,
        se oli muistaakseni taloussanomissa, tyhjillään oleva hotelli joka on ollut myynnissä monta vuotta,
        yx omistajista, 88 vuotias mies on pitänyt sitä kunnossa kaikki tyhjät vuodet, hän työskentelee siellä pitkää päivää ja sanoi että kaikki on kunnossa, jopa osa sängyistä on petattu valmiiksi.

        Hotellissa on 24 huonetta ja se on keiteleen rannalla, iso ruokasalikin
        on, mies asuu siellä yksin,ja haluaisi jo eläkkeelle.

        Siinä myynnissä oli jotain vaikeuksia perillisten riitojen vuoksi, mutta eikö ne selvinne koska talohan rapistuu ellei sitä käytetä,
        ehkä sen voisi vuokrata, ottakaa selvää, minä mietin heti kun tuon jutun luin että siinä olisi paikka jossa vanhukset viihtyisi


      • katsokuvat

        http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1444970320898.html

        ”MYYTÄVÄNÄ hotelli!”

        Teksti seisoo ulkoapäin hieman ränsistyneen rakennuksen pääovessa. Vaalea, puuverhoiltu talo on seissyt paikallaan hiekkatien varrella vuodesta 1987.

        Kyseessä on vuonna 2009 toimintansa lopettanut Hotelli Särkkä. Mistään korpihotellista ei ole kyse, sillä vilkkaalle nelostielle on vain kilometri, Äänekosken keskustaankin viisi.

        Upealla paikalla Keiteleen rannalla sijaitseva hotelli on ollut viime vuodet yhden ihmisen koti, sellaiseksi valtava, liki 2000-neliöinen. Ainoa asukas on talonmies.

        Erikoista asiassa on se, että talkkarilla on ikää 88 vuotta. Eikä hän saa työstään palkkaa.

        – Pitäis jo eläkkeelle päästä, Antti Honkonen sanoo toiveikkaasti.


      • jahyvähoiva

        Kunpa olisi rahaa niin ostaisin/vuokraisin tuon paikan ja loisin sinne pienen paratiisin hoivapaikaksi niille jotka ei sairaalahoitoa tarvitse.

        Eikö kunnat nykyisin osta hoivapalveluja yksityisiltä ja maksa niistä melkoisesti, ainakin nuorisokoti paikasta maksetaan jopa 500 euroa vuorokaudessa, halvempiakin on, mutta satku vähintään maksetaan,
        kai sairaitten hoidosta samaa luokkaa.

        Tuommoiseen paikkaan löytyisi varmaan ihan itse maksaviakin asukkeja joilla ei rahapulaa ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1236
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1111
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1003
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      98
      833
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      308
      792
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      704
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      626
    8. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      609
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe