Soneraan ei kannata luottaa.

faktamies4

Jooh tilasin 15.9 Soneralta laajakaistan ja toimituspäiväksi luvattiin 6.10 (3 viikon päähän). Noh tänään koko päivän tuijottanut modeemia et josko ADSL valo syttyis, mutta ei.

Kävin asiakaspalveluchatissa, missä "Lauri" hoki vaan "kyllä se vielä tänään alkaa toimia". Taas tyhjiä lupauksia.

Soitin vielä puhelimella asiakaspalveluun, missä tyyppi sanoi, että ei näe koneelta mitään tietoja asennuksesta ja että toimituksessa varmaan häikkää (no shit sherlock). Käski soittaa aamulla uudestaan. Taas silkkaa ajan ja rahan tuhlausta.

Haistakaa p*ska koko pulju. Olisi pitänyt ottaa vain tuttu ja turvallinen Anvia, vaikka se kallis onkin.

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinminullekävi

      Minulle kävi niin että sovittiin soneran kanssa toimitusaika ja kyseisenä päivänä asentaja tuli paikalle, viipyi jonkin aikaa ja totesi että ei saa liittymää toimimaan ja tulee seuraavana päivänä uudelleen.

      Sitten tuli heti seuraavana aamuna kaksi asentajaa jotka viipyivät melko pitkään mutta saivat yhteyden toimimaan. Syytä kysyin niin oli kaapeleissa merkinnät kuulemma sekaisin jolloin joutuivat etsimään oikeita johtimia.

      Luulin että tästä tulee lisämaksu mutta ei tullut se meni soneran piikkiin. Olisin toki odottanut että liittymä olisi kytketty juuri kyseisenä päivänä mutta koska homma hoidettiin heti seuraavana aamuna niin en jaksanut kuitenkaan valittaa asiasta.

      Jos se olisi kestänyt useita päiviä tai olisi tullut lisämaksua niin siinä tapauksessa olisin varmasti valittanut.

    • Eisoneraaikinä

      Peruuta nopeesti, jos vielä voit.
      Todella surkea tuo soneran adsl, netflixin ym voi lopettaa samantien, kun eivät toimi. Aiemmin saunalahdella ei mitään ongelmaa, vaikka hitaampi liittymä. Kun asiakaspalveluun soittaa, niin aina sama juttu " kotona piuhoissa vikaa" tai " ei kuulukkaan toimia wifillä"?? Nykyään vaan kun kaikki laitteet on langattomia.
      Jollei sonera olisi ainoa liittymä joka tarjoaa tupla-simiä, niin vaihtuisi kaikki kännykkäliittymätkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      101
      1600
    2. 210
      1487
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      990
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      969
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      54
      777
    6. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      745
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      702
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      695
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      54
      692
    10. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      40
      686
    Aihe