Sudet Maskun alueella

Camilla2

Rakensimme 20 v sitten omakotitalon Maskuun. Lapset kulkivat kouluun kävellen ja oikaisten metsien läpi, ei tarvittu eikä pyydetty koulukuljetuksia. Nyt sudet kulkevat samoilla seuduilla, ei enää lapset, eikä vanhemmatkaan halua ulkoilla kotien lähistöillä. Millä oikeudella jotkut ryhmät ovat saaneet oikeuden rajoittaa ihmisten vapaata liikkumista luonnossa? Päättäjät hoi!
Maskun kunnan päättäjät; mikäli asiaan ei ole nähtävissä muutosta, muutamme pois Maskusta alueelle jossa voimme vapaasti taas ulkoilla pelkäämättä suden kohtaamista! Meitä Maskuun muuttajia on petetty, on mainostettu lapsiystävällistä kuntaa, ulkoilu- ja luontoystävällistä seutua! Mutta se tarkoittaakin susiystävällistä, ihmiset muuttakoon poispoispois! Odotatteko, että Turkulaiset hoitavat asian, kun sudet saavuttavat sen ajan myötä? Silloin on myöhäistä, maksamme silloin jo veromme Turkuun tai Naantaliin! Masku tyhjenee, voimme myydä asuntomme esim. maahanmuuttajille/turvapaikanhakijoille.
Asunnon paikan valinnassa määräävä tekijä on sijainti, sudet lähistöllä ei houkuta!!!
Euroopassa nauretaan suomalaisten tyhmyydelle näissäkin asioissa! Olen tavannut ja keskustellut!

12

2605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sepesusihukkanen

      Ei täällä mitään susia ole -montako muka olet itse nähnyt .. tai tiedätkö edes ketään joka olisi ihan oikeasti nähnyt Maskussa susia? Taidat olla pelkkä provopelle!

      • näin_on_usko_pois

        Subjektiivinen pelko ja riski vaikuttaa asumisviihtyvyyteen.
        Susi-riski on aika pieni, ja pelko tuntuu olevan siihen nähden suhteettoman suuri.

        Näenkin Maskua kohtaan tulleet valitukset johtuvan yleisestä tyytymättömyydestä Maskua kohtaa. Kunnan asiat on menneet pieleen jo useamman vuoden. Asuinalueet on huonosti hoidettu, vesijohdoista tulee ulosteita, koulut on homeessa, uimaranta on suljettu, päättäjät on idiootteja, opetus allle keskitason, terveyskeskus on tehoton jne.
        Veroja on kyllä korotettu huomattavasti.


      • MahdollinenMuuttaja
        näin_on_usko_pois kirjoitti:

        Subjektiivinen pelko ja riski vaikuttaa asumisviihtyvyyteen.
        Susi-riski on aika pieni, ja pelko tuntuu olevan siihen nähden suhteettoman suuri.

        Näenkin Maskua kohtaan tulleet valitukset johtuvan yleisestä tyytymättömyydestä Maskua kohtaa. Kunnan asiat on menneet pieleen jo useamman vuoden. Asuinalueet on huonosti hoidettu, vesijohdoista tulee ulosteita, koulut on homeessa, uimaranta on suljettu, päättäjät on idiootteja, opetus allle keskitason, terveyskeskus on tehoton jne.
        Veroja on kyllä korotettu huomattavasti.

        Siis tuleeko siellä puhdasvesijohdoista ulosteita? Onko kaikki koulut homeessa? Mikä opetuksessa tarkalleen ottaen on vikana?


    • sussiunakkoon

      maskussahan kaikki ovat susia toisilleen.

    • Maskunomamies

      Luuletko että susi asia on muuttunut 20vuodessa? Maksussa aina ollut susia ja varmasti aina tulee olemaan, jopa silloin kun lapsesi oikaisi metsän läpi!

    • ruskolainen

      Kommettisi on erinomainen, mutta jos valiset paikan talollesi susialueen, niin yllätys yllätys seillä saattaa olla susia.

      "Asunnon paikan valinnassa määräävä tekijä on sijainti, sudet lähistöllä ei houkuta!!!#

    • Alkuasukas.kunnassa

      Muuta ihmeessä pois jos sudet pelottavat.Olen asunut Maskussa 64 vuotta enkä ole koskaan sutta pelännyt,mutta kuntaan muuttaneita "uudisasukkaita"kylläkin.Varastavat ja tekevät ilkivaltaa ..

    • tiinaliis

      Voi luoja, eiköhän se viina tapa enemmän ja ennemmin kuin sudet.

    • anastasia112

      Todiste niistä susista tai niitä ei ole. Niinpä. Camilla voisi muuttaa vaikka huitsin nevadaan niin ei tarvitse pelätä sutta.

    • Sipsi

      Maskun humikkalassa näin suden

    • LestiLeevi

      "Meitä Maskuun muuttajia on petetty, on mainostettu lapsiystävällistä kuntaa, ulkoilu- ja luontoystävällistä seutua! Mutta se tarkoittaakin susiystävällistä, ihmiset muuttakoon poispoispois!"
      Oikein, mutta älkää vaan muuttako Paraisille, siellä on ihmissusia. Mitä korkeampi asema kuntapolitiikassa, sitä pahempi raatelija.
      PS. lapsiystävälliseksi mainostettu kunta haluaa lapsiperheitä asukkaikseen, koska sellaiset maksavat parhaiten veroja.

    • Anonyymi

      "Näenkin Maskua kohtaan tulleet valitukset johtuvan yleisestä tyytymättömyydestä Maskua kohtaa. Kunnan asiat on menneet pieleen jo useamman vuoden. Asuinalueet on huonosti hoidettu, vesijohdoista tulee ulosteita, koulut on homeessa, uimaranta on suljettu, päättäjät on idiootteja, opetus allle keskitason, terveyskeskus on tehoton jne.
      Veroja on kyllä korotettu huomattavasti."

      Edella mainittu pitää paikkansa. Unohdettu listalta vielä todella surkean surkea päivähoito.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      69
      1130
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      581
    Aihe