Sudet Maskun alueella

Camilla2

Rakensimme 20 v sitten omakotitalon Maskuun. Lapset kulkivat kouluun kävellen ja oikaisten metsien läpi, ei tarvittu eikä pyydetty koulukuljetuksia. Nyt sudet kulkevat samoilla seuduilla, ei enää lapset, eikä vanhemmatkaan halua ulkoilla kotien lähistöillä. Millä oikeudella jotkut ryhmät ovat saaneet oikeuden rajoittaa ihmisten vapaata liikkumista luonnossa? Päättäjät hoi!
Maskun kunnan päättäjät; mikäli asiaan ei ole nähtävissä muutosta, muutamme pois Maskusta alueelle jossa voimme vapaasti taas ulkoilla pelkäämättä suden kohtaamista! Meitä Maskuun muuttajia on petetty, on mainostettu lapsiystävällistä kuntaa, ulkoilu- ja luontoystävällistä seutua! Mutta se tarkoittaakin susiystävällistä, ihmiset muuttakoon poispoispois! Odotatteko, että Turkulaiset hoitavat asian, kun sudet saavuttavat sen ajan myötä? Silloin on myöhäistä, maksamme silloin jo veromme Turkuun tai Naantaliin! Masku tyhjenee, voimme myydä asuntomme esim. maahanmuuttajille/turvapaikanhakijoille.
Asunnon paikan valinnassa määräävä tekijä on sijainti, sudet lähistöllä ei houkuta!!!
Euroopassa nauretaan suomalaisten tyhmyydelle näissäkin asioissa! Olen tavannut ja keskustellut!

12

2549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sepesusihukkanen

      Ei täällä mitään susia ole -montako muka olet itse nähnyt .. tai tiedätkö edes ketään joka olisi ihan oikeasti nähnyt Maskussa susia? Taidat olla pelkkä provopelle!

      • näin_on_usko_pois

        Subjektiivinen pelko ja riski vaikuttaa asumisviihtyvyyteen.
        Susi-riski on aika pieni, ja pelko tuntuu olevan siihen nähden suhteettoman suuri.

        Näenkin Maskua kohtaan tulleet valitukset johtuvan yleisestä tyytymättömyydestä Maskua kohtaa. Kunnan asiat on menneet pieleen jo useamman vuoden. Asuinalueet on huonosti hoidettu, vesijohdoista tulee ulosteita, koulut on homeessa, uimaranta on suljettu, päättäjät on idiootteja, opetus allle keskitason, terveyskeskus on tehoton jne.
        Veroja on kyllä korotettu huomattavasti.


      • MahdollinenMuuttaja
        näin_on_usko_pois kirjoitti:

        Subjektiivinen pelko ja riski vaikuttaa asumisviihtyvyyteen.
        Susi-riski on aika pieni, ja pelko tuntuu olevan siihen nähden suhteettoman suuri.

        Näenkin Maskua kohtaan tulleet valitukset johtuvan yleisestä tyytymättömyydestä Maskua kohtaa. Kunnan asiat on menneet pieleen jo useamman vuoden. Asuinalueet on huonosti hoidettu, vesijohdoista tulee ulosteita, koulut on homeessa, uimaranta on suljettu, päättäjät on idiootteja, opetus allle keskitason, terveyskeskus on tehoton jne.
        Veroja on kyllä korotettu huomattavasti.

        Siis tuleeko siellä puhdasvesijohdoista ulosteita? Onko kaikki koulut homeessa? Mikä opetuksessa tarkalleen ottaen on vikana?


    • sussiunakkoon

      maskussahan kaikki ovat susia toisilleen.

    • Maskunomamies

      Luuletko että susi asia on muuttunut 20vuodessa? Maksussa aina ollut susia ja varmasti aina tulee olemaan, jopa silloin kun lapsesi oikaisi metsän läpi!

    • ruskolainen

      Kommettisi on erinomainen, mutta jos valiset paikan talollesi susialueen, niin yllätys yllätys seillä saattaa olla susia.

      "Asunnon paikan valinnassa määräävä tekijä on sijainti, sudet lähistöllä ei houkuta!!!#

    • Alkuasukas.kunnassa

      Muuta ihmeessä pois jos sudet pelottavat.Olen asunut Maskussa 64 vuotta enkä ole koskaan sutta pelännyt,mutta kuntaan muuttaneita "uudisasukkaita"kylläkin.Varastavat ja tekevät ilkivaltaa ..

    • tiinaliis

      Voi luoja, eiköhän se viina tapa enemmän ja ennemmin kuin sudet.

    • anastasia112

      Todiste niistä susista tai niitä ei ole. Niinpä. Camilla voisi muuttaa vaikka huitsin nevadaan niin ei tarvitse pelätä sutta.

    • Sipsi

      Maskun humikkalassa näin suden

    • LestiLeevi

      "Meitä Maskuun muuttajia on petetty, on mainostettu lapsiystävällistä kuntaa, ulkoilu- ja luontoystävällistä seutua! Mutta se tarkoittaakin susiystävällistä, ihmiset muuttakoon poispoispois!"
      Oikein, mutta älkää vaan muuttako Paraisille, siellä on ihmissusia. Mitä korkeampi asema kuntapolitiikassa, sitä pahempi raatelija.
      PS. lapsiystävälliseksi mainostettu kunta haluaa lapsiperheitä asukkaikseen, koska sellaiset maksavat parhaiten veroja.

    • Anonyymi

      "Näenkin Maskua kohtaan tulleet valitukset johtuvan yleisestä tyytymättömyydestä Maskua kohtaa. Kunnan asiat on menneet pieleen jo useamman vuoden. Asuinalueet on huonosti hoidettu, vesijohdoista tulee ulosteita, koulut on homeessa, uimaranta on suljettu, päättäjät on idiootteja, opetus allle keskitason, terveyskeskus on tehoton jne.
      Veroja on kyllä korotettu huomattavasti."

      Edella mainittu pitää paikkansa. Unohdettu listalta vielä todella surkean surkea päivähoito.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6428
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      5974
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2893
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2348
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2018
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1158
    Aihe