Huvikumpu oli Suomen paras hovimestari

Talkoolainen

Aikanaan 1983-1995 välillä Siilinjärven Huvikummulla vierailivat kaikki Suomen parhaat rock-ja tanssiyhtyeet. Eppu Normaali oli ykkösnimi, sitten Popeda, Yö, Zero Nine, Neuman, Juice ja Grand Slam, Topi Sorsakoski, Agents jne. Tanssi- ja huvikansaa parhaimmillaan paikalla n. 2000 ja tunnelmat katossa. Kaiholla näitä tapahtumia muistelee. Tiedän taustat, kun olin toimitsijana paikalla liki jokainen perjantai lähes kahdeksan vuotta. Nyt rakennus, liki 1600m2, on TarinaGolfin välinevarastona - harmi. Oli hetki, jolloin huvien vetovoima kävi aallonpohjassa. Terv. Siilinjärven Hiihtoseuran vastuuhenkilö(SiiHs omisti paikan).

6

1650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Talkoolainen

      Edelliseen otsikkoon pääsi pujahtamaan virhe: ei hovimestari vaan huvimesta.

    • Haaveissavain1

      Voi kun olisi itse päässyt käymään kyseisessä paikassa, paljon hyvää kyllä olen kuullut :)

    • slkfjsdklfjksljdl

      Mitäpä tuollaista keskellä syrjäistä metsää sijainnutta lahoa latoa muistelemaan...

      • jäpäkki

        Eihän se missään syrjäisessä metsässä sijainnut vaan ihan keskustan kupeessa.


    • menneetlavatanssit

      Oisittepa kokenneet aikoinaan myös pohjois-karjalassa oleen enon vallisärkän,oli se iso juttu, purkivat pois kesällä.

      Maisemat oli kulkaa tuolla kuin kolilla olisi ollut.valtaisan kauniilla paikalla,hyvin vanha rakennus jossa taiteilijat saattoivat jopa yöpyä,ei toki enään viimeisimpinä vuosina varmaan taso riittänyt mutta oli porukka ja paljon kun hyvät esiintyjät oli keikalla.

      Laitan muutaman linkin menneistä ajoista jos joku teistä lukijoista vaikka kävikin sielä niin enään on vain parkki paikka,ja niin suuri kun se oli että 1000 henkeä lavalla muut rakennukset päälle.

      Samaa surua podemme täällä,viimeisin jonka muistan itse kun Erkki Junkkarinen esiintyi ja vuosi oli 1998-1999

      Lavalla esiintyi myös eräänä vuonna 1989 -1990 eput ja kikka samana iltana, tuolloin oli valtava määrä ihmisiä,1000-2000 tarkkaa lukua en uskaalla ilmoittaa mutta paljon oli.

      Tanssilavoja ja näitä suuria aikamme huvikeskuksia ei tule enään keskelle metsiä ja järvien viereen,se aika on historiallista,katsokaapa kuvia ......

      https://www.facebook.com/vallisarkka


      Vallisärkän artistikaartiin voidaan lisätä myös maamme nimekkäimmät laulusolistit. kuten Reijo Taipale, Kari Tapio ja Tapani Kansa. Keronen muistaa, miten Dingon esiintymistä tuli Vallisärkälle odottamaan aidan taakse nuorisoa jo kahta päivä ennen konserttia.

      http://yle.fi/uutiset/enon_vallisarkka_on_nahnyt_koko_tanssikulttuurin__nyt_lava_ja_muut_rakennukset_puretaan_kayttamattomina_video/7532537


      Entisiä tanssipaikkoja alla olevasta linkistä.

      http://tanssi.net/fi/vanhat.html

    • Anonyymi00006

      juu,,on tullut käytyä huvikummussa v87---- ja useamman kerran ,,hienoja hetkiä !!!!!!!!!! popeda ,,eput, ymymym

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe