Että suomalainen on rehellinen?

Valehtelevat.juu

Ja katin kakkaluukku.
Niin tuttavapiireissä kuin palstoillakin ehkä 1 - 3 ihmistä kymmenestä tunnustaa, että hän käyttää facebookia tai vaikkapa tilaatko/luetko Seiska lehteä? Non en tietenkään, enhän minä mutta tilaaja tiedot ja irtonumeromyynti kertoo jotain muuta.
Tosiasiahan on, että melkein 2,5 miljoonaa suomalaista käyttää facebookia, eli karkeasti ottaen puolet, viisi kymmenestä, viisikymmentä sadasta...

10

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kylmätotuus

      En ymmärtänyt aloituksesi ydintä ensinkään!
      Selitä hiukan enemmin, mitä tarkoitit suomalaisten rehellisyydellä?!

      Minä en ole mukana "naamakirjassa", en lue Seiskaa enkä iltapäivälehtiäkään.
      Olenko siis epärehellinen tämän kirjoitettuani?!

      Onko kirjoitukseni mielestäsi silkkaa valhetta?

      Tiedoksesi, ettei minua kiinnosta pätkääkään julkkisten elämät.
      "Naamakirjan" korvaa puhelin.

      • Minullakin on puhelimessa naamakirja :). Täydentää muttei korvaa.
        Rehellisesti suomalaisena pitää nyt joutua savottaan viekä niin kauan kuin kynnelle kykenee.


    • enootiennytkään

      Huiiiiii, onko facebookin käyttäminen niin iso synti, että sen takia pitää valehdella. Tai seiskan lukeminen.

    • 1eero

      Aloitus vähän outo, onko suomalainen rehellinen, onko itselleen rehellinen suhteessa minkä kuvan antaa jos antaa valheellisen kuvan on ollut epärehellinen itseään kohtaan, oliko tarkoituksellista ? Vaiko tarkoitus kiilottaa omakuvaa muitten silmissä.
      Pöh, empä jää miettimään elän tavallista elämää tavallisesti yrittäen olla itselleni rehellinen.

    • IhmeYleistys

      Voit vähentää tuosta face-luvustasi yritykset, yhteisöt, tapahtumat ja ne joilla on enemmän kuin yksi profiili, taitaa luku silloin puolittua.
      7-lehden levikkiluvuissa on myös ne lehdet mitkä he lähettävät ilmaisnäytteinä, joskus aikanaan vainosivat minuakin ja lähettelivät ilmaisjaksojaan suoraan roskikseeni. Irtonumeromyntiin sisältyvät myös lehdet jotka palautetaan myymättöminä. Tuttavapiiristäni tiedäny hden jolle seiska tulee, hän oikein odottaa ilmestymispäivää, tuskin valehtelisi ettei sitä lue.

      Käytän facea, minulla on kolme profiilia, siviili, työ ja harrastus, seiskaa en ole koskaan tilannut, joskus kampaajalla selannut.

      • mä-lehden-luin

        joskus kampaajalla selannut....niin minäkin

        Ajattelin ihan samaa, että kuinkahan monta parturikampaamoa on Suomessa? Jokaiseen niistä ainakin on 7-lehti tilattu, koska jokainen sen lukee juuri siellä,
        mikäli on uskominen siihen suomalaiseen rehellisyyteen.

        Aikamoinen väittämä muuten tuo rehellisyys. DDD


    • Taidan olla oikea emävalehtelija.
      Facebookissa pyörähtelen melkein päivittäin, tosin viime aikoina jotenkin laiskanlaisesti olen omia juttujani sinne väsäillyt. Nappaa kuva ja voit näin kertoa elämän menostasi tutuillesi, se on minusta mukavaa. Harvoin linkitän, joskus kunnallispolitiikka antaa hyviä linkittämisen aiheita.
      Seiskan luen aina kampaajalla, seiska on sielläkin aina luetuimman näköinen hiirenkorvalehti. Seiskan jutut melkein saa selville kun silmäilee otsikot kaupan kassajonossa. Irtonumeroita en ostele, niin paljon juorut eivät kiinnosta.

    • niinpäjoopa

      En lue lehtiä kampaajalla, koska silmälasit ovat pöydällä ja en näe kuin kuvat tai isommat otsikot. Enemmän aikaa menee keskustellessa maailman asioista. Käyn sellaisella kampaajalla jossa on aina yksi asiakas kerrallaan.

      Facea katson ehkä kerran viikossa, jos silloinkaan.

    • niih

      Millaisia vastauksia tämäntyyppisiin kysymyksiin odotetaan tai halutaan
      - kaikki ei olla miekkoja heiluttavia samuraita, samaroita tai tamaroita
      - mitä merktystä sillä millä sivustoilla käy ja kelle siitä tiliveelvollinen
      tai jos toteaa itsensä kehityksen kelkasta pudonneeksi, alakulo tuttu tunne,
      - uuvahtaneeksikn välillä , väsähtää.
      Valtion toimet talouksien supistamisista varojen niukentamiseks vanhuksilta pois - pistää aiemmat hankkeet ja suunnitelmat päreiksi
      - jaksaako kukaan edes miettiä tai suunnitella mitään uutta
      - jos rahaa ei ole tai tule mstään vaikkapa.
      Tyhjäpäisyyttä ja tyhjän päällä olemista, niukkuuden jakamista. Kaikki hommat ei silleen kestävän kehityksen asialla ole, bisnesmaailma vaatii uudistumista ja varoja myös, mihinkään entiseen ja menneeseen ei paluuta ole -
      mikä olis realismia vastauksena otsikon kysymkseen?

    • Nix face
      Nix seven
      Plux parturi
      Plux TM
      Plux VM
      Plux nätti tyttö-parturi
      Nix nude
      Plux kurvi lux

      H.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      237
      1558
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1306
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      20
      1297
    4. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      6
      1187
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      978
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      940
    7. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      905
    8. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      880
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      871
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      844
    Aihe