Maahanmuuttajien ruokailu

aweasw

Heippa, onko tietoa mitä ruokia pakolaisille tehdään Ruovedellä, hoitaako ruuan tekemisen kunta vai joku muu taho ? kelpaako samat ruuat kuin kantaväestölle vai joudutaanko tekemään ihan omat sapuskat ?

5

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitäistietää

      Todennäköisesti samaa ruokaa kuin kantaväestölle mutta ilman sianlihaa.

      • Paljonkoitsesyöt

        Ei minulla ainakaan ole varaa laittaa päivän syömisiin 12,5 - 15 euroa. Ja tuo on vasta alin ilmoitettu taso jolla "pakolaisia" syötetään.

        Todellinen hintataso lienee lähempänä 20 euroa, sillä riisit piti vaihtaa kalliimpiin ja listalle piti lisätä muita kalliimpia aineksia sekä mausteita.

        Vertailussa on huomioitava myös että hinnat ovat suurkeittiön hankintahintoja. Minä ostan kaupasta kaiken paljon kalliimmalla eli saan vähemmän ja huonompaa. Omilla rahoillani.


    • GH00P0

      En tiedä mitä on ruokana, mutta Alkosta hakivat ruokajuomat.

    • JaMarjojaMettästä

      Kuivattua halailihaa tilataan ulkomailta eikä maksa paljon.

    • Köyhälleoliskallista

      Vituttais jos olis köyhä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5565
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1593
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1167
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe