Nyt apua ja äkkiä! : )
Onko oikeesti jotain voidetta tms millä saa "näppylät" pois sheivaamisen jälkeen??
Tosi ikävää, kun ajelun jälkeen alkaa "punoitus" ja "näppylät" valtaamaan pimpan!
Kokeiltu on jos mitä.. ei vaan tunnu mikään auttavan! Ajan ainakin omasta mielestäni alapääni "ihan oikein"..
enkä kaipaa kommentteja: "hyi hitto.. en nuolis vaikka maksettais" tms.
Kaipaisin vain vinkkejä/neuvoja, jos joku on moiseen ongelmaan löytänyt hyvän avun! Kiitos jo etukäteen ja mukavaa joulua!! = )
Onko oikeesti jotain voidetta tms millä saa "näppylät" pois sheivaamisen jälkeen??
Tosi ikävää, kun ajelun jälkeen alkaa "punoitus" ja "näppylät" valtaamaan pimpan!
Kokeiltu on jos mitä.. ei vaan tunnu mikään auttavan! Ajan ainakin omasta mielestäni alapääni "ihan oikein"..
enkä kaipaa kommentteja: "hyi hitto.. en nuolis vaikka maksettais" tms.
Kaipaisin vain vinkkejä/neuvoja, jos joku on moiseen ongelmaan löytänyt hyvän avun! Kiitos jo etukäteen ja mukavaa joulua!! = )
Vastaukset 14
Vanhimmat
Moi!
Kyl mä nuolisin...
Ei vaan,käyppä kysymässä kosmetologilta sellasta voidetta jota ne käskevät käyttää kun ne ovat tehneet karvanpoistoja. Multa otettiin joskus kuumavahalla kaikki karvat pois ja sain sieltä semmosta salvaa mukaan joka vei punotuksen ja näpyt. Saattais toimia sheivauksenkin jäljiltä.
Ajeletko muuten usein alapääsi? Mä ajelen nykyään 2-3 kertaa viikossa jolloin iho tottuu sheivaukseen aika nopeesti,eikä juurikaan punota.
T_Carita
Kokeile semmoista teräverkkopartakonetta. Braun lienee ainoa merkki ellei sitten lie antanut kyseistä tekniikkaa muiden valmistajien käyttöön. Vaimo ajeli ihan kaikki karvat pimpsasta häpyhuulien sisäreunoja myöten ja eikä näppylät vaivaa. Ainoastaan sanoi, että pitää olla semmoiset pehmeät aluspöksyt jalassa, kun iho on nivusista herkkä jos karvoitus ei suojaa. Eihän tuommoinen partakonekaan varmaan 100-varma ole näppylöiden suhteen kaikille mutta halvimmat mallit ei maksa kuin muutaman kympin, että kantsii kokeilla. Siihen summaan ei varmasti kenekään maailma kaadu.
nuolisin kyllä!!
kiitos Carita ja Vinkki!! hyviä vinkkejä oli ja ihan varmasti kokeilen!!!! = )
Hyvää joulua teille!
Piristi kummasti noi teidän kommentit: "nuolisin kyllä"! ; )
Onneksi en ole tämän "vaivan" takia joutunut olemaan ilman suuseksiä - sillä se on jotain jumalattoman ihanaa!! Myös toistepäin... ; )
Jos maksat niin ihan varmasti nuolen :-) Noh, jos totta puhutaan niin ei tarvitse maksaa.
Nuolisin taatusti. EI ole mitään ihanampaa kun pillun nuoleminen. Varsinkin posliinin...
Koita miesten after-shavea.
Niin kun kirveli ajelun jälkeen, lainasin mieheni after-shavea. Tuoksu nyt ei ollut "viettelevä", mutta vähensi se kirvelyä ja selkeästi punoitusta ja näppylöitä.
Kirveli tosin pirusti, siinä vaiheessa kun pyyhki sillä !!
Luonto iskee aina takaisin. En varmaan nuolisi, hyi helvetti! Lopeta typeryydet ja anna niiden karvojen olla.
En enää ajele. Nypin pinseteillä iltaisin. Ei tuu sänkeä eikä näppyjä ja vähitellen karvojen kasvu lakkaa kokonaan. On aina silee pimppi.
Moi moi..
Juu, kyllä niit öljyjäkin on joka lähtöön, kehuvat teeöljyä ihan parhaaksi..itekin olen niitä kokeillut, mutta ei niin kauhean hyvin ole toiminut.
Nykyään pääsen hyviin tuloksiin. Ajamiseen käytän Gillette Mach 3-höylää (kyllä, olen mies) ja ultra comfort-geeliä..herkkä paikka, herkät aineet :) ..tuossa geelissä on ihoa rauhoittavia aineita..lopputulos siisti ja söpö, ei näpyn näppyä :) ..kannattaa myös antaa ihon rauhoittua hetken ajelun jälkeen..eli ei siis housuja heti jalkaan..sitäpaitsi alasti on kiva tepsutella :P
..ja vaivannäkö kannattaa kyllä, onhan se esteettisestikin kauniimman näköinen..no, makuasia tietenkin...niin, ja kosketuskin tuntuu paremmalle ..siis ainakin minusta ;)
laita ohuelti sibicorttia, se on ainakin minua auttanut :)
Sibicort on kuurina käytettävä kortisonivoide, jota EI SAA käyttää ärsyyntyneelle iholle! Se kuivattaa ja ohentaa ihoa! BEBANTHEN tai muut rasvaiset voiteet on pop!
inä haluaisin nuolla posliinisi. näpyt ei haittaa nehän ei ole mitään tautia
Oon myös kokeillu tota pinseteillä nyppimistä, tuntuu tehoovan ja kun ekan urakan saa tehtyä, ei nyppiminen vie aikaa paljoa..
Mullakin ärtyi aluksi iho hirveesti, mutta ajan myötä se tottuu ja ärtyminen loppuu. Koita Natusanin Baby oilia, se rauhottaa ihoa.