USA:n iskut Lähi-Idässä

Kun venäläiset koneet käväisivät Turkin ilmatilassa, Nato nosti siitä kovan metelin, vaikka tapaus ei aiheuttanut mitään vahinkoa kenellekään. Kukaan ei kuollut tai loukkaantunut. Samalla Nato on ummistanut silmänsä johtavan Natomaan, USA:n, sotatoimista siviilejä vastaan.

Lokakuun 3 päivänä USA:n ilmaiskussa sairaalaan Afganistanissa, kuoli 22 henkilöä. Tämä ei ole kuitenkaan ainoa kerta, kun USA:n koneet ovat iskeneet siviilikohteisiin.
- 1991 USA:n johtaman liittoutuman koneet iskivät lasten elintarviketehtaaseen Irakissa.
- 1998 USA:n koneet tekivät hyökkäyksen lääketehtaaseen Sudanissa. Lääkkeiden puutteet takia kymmenet tuhannet ihmiset kuolivat malariaan, tuberculosiin tai muihin tauteihin.
- 1999 USA:n koneet tekivät iskun junaan Serbiassa. 14 siviiliä kuoli.
- 1999 Isku Serbian Television ja Radion rakennukseen. 16 TV:n työntekijää kuoli.
- 1999 Isku Kiinan Belgradin suurlähetystöön. 3 lähetystön virkailijaa kuoli ja yli 20 loukkaantui.
- 2001 Isku Punaisen Ristin rakennuksiin Kabulissa.
- 2001 Isku al-Jazeer TV-yhtiön toimistoon Kabulissa.
- 2003 Isku ál-Jazeer TV-yhtiön toimistoon Bagdadissa
- 2003 Isku "Palestina" hotelliin Bagdadissa. Samana päivänä USA:n panssarivaunu ampui ammuksen hotellin 15 kerrokseen. Iskussa kuoli Reutersin toimittaja ja espanjalaisen Telecinco-kanavan kuvaaja.

1

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viimeisen vuorokauden aikana, venäläiset koneet ovat jälleen tehneet täsmäiskun Syyriassa olevaan Isis-taistelijoiden komentokeskukseen. Missähän viipyvät tulokset länsimaiden koneiden iskuista Isisin kohteisiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      244
      9264
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      4
      2775
    3. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      104
      1899
    4. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      188
      1868
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1391
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      60
      1367
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      126
      1258
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1006
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      61
      829
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      818
    Aihe