USA:n iskut Lähi-Idässä

Kun venäläiset koneet käväisivät Turkin ilmatilassa, Nato nosti siitä kovan metelin, vaikka tapaus ei aiheuttanut mitään vahinkoa kenellekään. Kukaan ei kuollut tai loukkaantunut. Samalla Nato on ummistanut silmänsä johtavan Natomaan, USA:n, sotatoimista siviilejä vastaan.

Lokakuun 3 päivänä USA:n ilmaiskussa sairaalaan Afganistanissa, kuoli 22 henkilöä. Tämä ei ole kuitenkaan ainoa kerta, kun USA:n koneet ovat iskeneet siviilikohteisiin.
- 1991 USA:n johtaman liittoutuman koneet iskivät lasten elintarviketehtaaseen Irakissa.
- 1998 USA:n koneet tekivät hyökkäyksen lääketehtaaseen Sudanissa. Lääkkeiden puutteet takia kymmenet tuhannet ihmiset kuolivat malariaan, tuberculosiin tai muihin tauteihin.
- 1999 USA:n koneet tekivät iskun junaan Serbiassa. 14 siviiliä kuoli.
- 1999 Isku Serbian Television ja Radion rakennukseen. 16 TV:n työntekijää kuoli.
- 1999 Isku Kiinan Belgradin suurlähetystöön. 3 lähetystön virkailijaa kuoli ja yli 20 loukkaantui.
- 2001 Isku Punaisen Ristin rakennuksiin Kabulissa.
- 2001 Isku al-Jazeer TV-yhtiön toimistoon Kabulissa.
- 2003 Isku ál-Jazeer TV-yhtiön toimistoon Bagdadissa
- 2003 Isku "Palestina" hotelliin Bagdadissa. Samana päivänä USA:n panssarivaunu ampui ammuksen hotellin 15 kerrokseen. Iskussa kuoli Reutersin toimittaja ja espanjalaisen Telecinco-kanavan kuvaaja.

1

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viimeisen vuorokauden aikana, venäläiset koneet ovat jälleen tehneet täsmäiskun Syyriassa olevaan Isis-taistelijoiden komentokeskukseen. Missähän viipyvät tulokset länsimaiden koneiden iskuista Isisin kohteisiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      248
      45373
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11250
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10892
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9721
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6521
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2249
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1677
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1530
    Aihe