Moro
Toiminimeni tuottaa nettisivustoa, johon olen itse tähän asti tehnyt sisällön. Nyt tilanne on sellainen, että aikani toiminimen tiimoilta menee enemmänkin muissa hommissa ja olenkin haalinut useita innokkaita sisällöntuottajia sivustolle.
Kysymys kuuluu; miten toimin jos maksan 20-100e korvauksia artikkeleiden kirjoittajille? Ei kai jokaista tarvitse "palkata" tms. Meneekö ne jonkin tyyppisinä korvauksina? Vai miten tuo kannattaisi helpoiten hoitaa?
Toiminimeni tuottaa nettisivustoa, johon olen itse tähän asti tehnyt sisällön. Nyt tilanne on sellainen, että aikani toiminimen tiimoilta menee enemmänkin muissa hommissa ja olenkin haalinut useita innokkaita sisällöntuottajia sivustolle.
Kysymys kuuluu; miten toimin jos maksan 20-100e korvauksia artikkeleiden kirjoittajille? Ei kai jokaista tarvitse "palkata" tms. Meneekö ne jonkin tyyppisinä korvauksina? Vai miten tuo kannattaisi helpoiten hoitaa?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pysy pois bisnesmaailmasta, ellet tiedä, miten asiat yrityselämässä hoidetaan.
Pysy hyvä mies niissä muissa hommissa:
Jos artikkelin kirjoittaja on yrittäjä, lähettää hän sinulle laskun ja sinä maksat sen. Jos hän on tavis, maksat palkkion ja pidätät 50% veroa.
Miten olet onnistunut pitämään selvät asiat pois tiedostoistasi?
Kiitos vastauksestasi, se oli ihan perseestä.
Osaisiko joku muu antaa HYVÄÄ vinkkiä?
Nuo kirjoittajat ovat siis pääsääntöisesti yksityishenkilöitä, eivät yrittäjiä.
Kyllä tässä tapauksessa on kysymyksessä työkorvaus EI palkka. Työkorvauksesta ei tarvitse maksaa niitä työnantajan sos.turvamaksuja, mutta ennakonpidätys on niistäkin toimitettava, jos tekijä ei kuulu ennakonperintärekisteriin. Voit tarkistaa sen www.ytj.fi. Kerroit, että pääasiassa yksityishenkilöitä, joten pyydät heiltä verokortin ja suoritat työkorvauksesta ennakonpidätyksen ko. henkilön verokortin perusteella. Mikäli henkilö, jolle maksat työkorvausta on työtön, hän toimittaa sinulle päätoimen verokortin ja muussa työssä olevat toimittavat sinulle sivutoimen verokortin. Päätoimen verokortin toimittaneille maksamasi korvaus vaikuttaa työttömyyspäivärahaan (jos korvaus tarpeeksi suuri). Muista vaatia alkuperäistä verokorttia, ei kopiota ja merkitse verokorttiin maksamasi työkorvaus.
Kyllä työtönkin lähettää sivutulon verokortin jos saa työttömyyskorvausta. Olen saanut työkorvausta ja ansiosidonnaista yhtäaikaa, joten sillä perusteella se näin menee koska ainakin minulta liitto otti pääveroprosentin ja työnantaja sivutulo% mukaan. Verokortin voi myös hakea erikseen sekä päivärahaa että työkorvauksia varten. Korvaus vaikuttaa päivärahaan aina, olipa kuinka pieni tai suuri tahansa. Päivärahasta vähennetään puolet. Näin ainakin minun kohdallani toimittiin.
Noista työkorvauksista sinun pitää täyttää viimeistään vuoden vaihteessa verotoimistoon sama lappu kuin muidenkin työnantajien ja laittaa siinä rasti oikeaan kohtaan. Käy verotoimistossa kysymässä neuvoja niin saat oikeaa tietoa.
Menee vähän asian sivusta, mutta tuossa päivärahasta vähennetään puolet lausetta vähän tarkennan, ei siis suinkaan ihan niin. Vaan näin, jos saan työkorvausta 100 euroa brutto, niin päivärahasta lähtee 50 euroa brutto pois.
Jotain tämän tyyppistä olin ajatellutkin, kiitoksia vastauksista.
Työkorvauksen ja palkan ero on aika hiuksenhieno. On palkkaa, jos työtä tehdään sinun välineilläsi, ja valvot työtä. Palkaksi menee myös, jos ko henkilöllä ei ole muita työnantajia. Työkorvausta taas jos henkilöllä on omat välineet, ja saa itse päättää esim työtavoistaan (vrt. esim remontti, jossa tilaat vain "asenna parketti"). Ota yhteys verotoimisttoon, ettei mene pieleen.
Täytyy varmistella vielä verottajalta.
Ko. henkilöt tekevät juttuja omilla välineillä itsenäisesti ja sitten tarjoavat niitä minulle. Minä sitten maksan palkkion julkaistavista jutuista. Tämä ois ajatus.
tietääkö kukaan miten pitäisi hoitaa eläkemaksut kun saan työkorvausta??
Jos palkan/työkorvauksen maksaja ei suorita eläkemaksuja, on sun itse hoidettava ne YELin muodossa.
Miten 4 kk:n hommasta voi maksaa yelliä jos ei kuulu ennakonperintärekisteriin? Tulotaso ei nouse lähellekään yellin vaatimaa! Joku muu konsti on varmaan...
sinun ei tarvitse niistä maksaa eläkemaksuja ollenkaan jos ne jäävät vuodessa tietyn rajan alle ja jostain maksetaan sinulle eläkemaksuja (olet esim toisaalla palkkasuhteessa josta kertyy eläkettä).
Siis YEL-tulo olisi niin pieni ettei siitä tarvitse ko maksuja suorittaa, muistaakseni raja on jotain 5000e verotettavaa tuloa vuodessa että on YEL-velvollinen. Ja siis jostain muualta kertyy jo eläkettä.
Oliko tarpeeksi sekavaa=)?
olen minäkin sen suurin piirtein ymmärtänyt. Mutta nyt tekisin sen 4 kk:n työn ja sen tähden olen noin 5 kk pois muusta työstä, loppuvuodesta olis tarkoitus alkaa aikuisopiskelijaksi..
Olen tehnyt eläissäni paljon pätkätöitä, joten haluisin hoitaa eläkemaksuni. Ehkä pitää ottaa joku vapaaehtoinen eläkevakuutus..? Täytynee kysyä Eterasta.