RKP ei ole ottanut mitään kantaa

tähän pakolaistulvaan, kuten ei demaritkaan. Eli tarkoittaa sitä että he haluavat näitä rättipäitä Suomeen.

Epäisänmaallisuus näkyy siis.
1453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kanske SFP också ser de här människorna som faktiskt är i behov av asylplatser och inte enbart rättipäät,muslimer ,blivande terrorister välfärdssurfare,osv (de finns också men ALLA är inte det ).som neffena tänker.

Äänestä
  • Det skulle vara verkligt katastrof, om PS lämnar regimen och SFP tar deras plats. Varför Mariehamn tar inte unga muslim grabbar? Varför?

    Äänestä

  • Ja raiskaukset lisääntyy, katso ruotsin tilannetta. Luuletko että Suomi pystyy elättämään tätä porukkaa, sitähän tulee joka vuosi?

    Äänestä

  • muslimertillMariehamn kirjoitti:

    Det skulle vara verkligt katastrof, om PS lämnar regimen och SFP tar deras plats. Varför Mariehamn tar inte unga muslim grabbar? Varför?

    För att Migratiomsverket måste sköta om byråkratin också på Åland och de har ännu inte tagit kontakt.Åland är villigt att ta emot asylsökanden.

    Äänestä

  • öbor kirjoitti:

    För att Migratiomsverket måste sköta om byråkratin också på Åland och de har ännu inte tagit kontakt.Åland är villigt att ta emot asylsökanden.

    Kymmenenkö?

    Äänestä

Ei ole kysymsy pakolaisista (refugie) -- termi on väärä. Suomen pakolaiskiintiö v. 2015 = 800 eikä siinä ole ollut ongelmia.

n. 50 000 - 200 000 v. 2015 - 2017 . Kyse on laittomasti maahan tunkeutuneista henkilöistä. BBC käyttää termiä "people" tai "immigrants".

Suomi: siirtolaiset/ihmiset tai matu = laittomasti maahan tullut hlö, jonka status vielä epäselvä. Matujen joukossa voi olla muutamia ihan oikeita pakolaisia (refugie) mutta tuskin montaa YKn pakolaisstatuksen omaavaa.

Matut tietysti pitää lähettää kotiinsa. Schengn-sopimus ei hyvksy laitonta rajojen ylitystä esim. Ruotsista.

Äänestä
  • SDP ja RKP tahtovat ääniä. Rauhattomuus ja sekasorto hyvä. Sitten nostetaan KGB-Halo... eiku Tarja Halonen pelastamaan ja yhdistämään kansa = varmistamaan SAK/AY:n ja RKP:n saavutetut edut. Kahden kauppa.

    Äänestä

Vad borde nu SFP göra ?De sitter i oppositionen (som alla här är så nöjda över )

Äänestä

On pelkästään viisasta olla ottamatta liikaa kantaa asiaan, joka on toistaiseksi meko hallitsematon. EU:hun on pyrkimässä lähiaikoina miljoona uutta pakolaista, ja tilanne pitää otta jotenkin haltuun koko EU:n voimin. Tämä ei ole nyt RKP:n päätettävissä, niinkuin nettifenno naiivisti kuvittelee. Merkel ja Hollande ovat nyt myöntäneet, että Dublinin sopimus on vanhentunut, ja tämä on hyvä alku. Mutta nyt tilanne on niin vakava, että kaikkien EU-maiden on toimittava yhdessä.

Äänestä
  • Totta kai Haglundin pitäisi sanoa jotain tästä tilanteesta, vaikka ei ole hallituksessa. Vaikeneminen merkitsee sitä, että hän suhtautuu invaasioon positiivisesti.

    Äänestä

  • trtrtrrtrt kirjoitti:

    Totta kai Haglundin pitäisi sanoa jotain tästä tilanteesta, vaikka ei ole hallituksessa. Vaikeneminen merkitsee sitä, että hän suhtautuu invaasioon positiivisesti.

    Entä jos hä suhtautuukin invaasioon positiivisesti? Ei hän sulta ainakaan kysy neuvoa, miten pitäisi suhtautua. Kaikki eivät suhtaudu ylipäänsä asioihin samalla tavalla kuin neffe. Tätä neffen lienee kaikkein vaikeinta ymmärtää ja hyväksyä.

    Äänestä

  • dadjahkh kirjoitti:

    Entä jos hä suhtautuukin invaasioon positiivisesti? Ei hän sulta ainakaan kysy neuvoa, miten pitäisi suhtautua. Kaikki eivät suhtaudu ylipäänsä asioihin samalla tavalla kuin neffe. Tätä neffen lienee kaikkein vaikeinta ymmärtää ja hyväksyä.

    VARMASTI suhtautuu mamutulvaan positiivisesti! Surusvekojen ja heidän suomalaisten svekobulvaanien ikuinen haave on ollut vähentää suomalaisuutta Suomessa. Ja tätä suomenmielisten on kaikkein vaikeinta ymmärtää ja hyväksyä!

    Äänestä

Nettifennoa taitaa pelottaa RKP:n ja Sossujen mahdollinen vahvistuminen persujen kustannuksella... En muuten voi ymmärtää, miten olisi muka niin tärkeää, että juuri RKP ja Sossut ottaisivat kantaa asiaan.

Äänestä
  • Vain täysin epäisänmaallinen nettisveko hyväksyy, kun ei oteta kantaa eli vastuuta maan suurimmassa kriisissä sitten sotien! Saatikka tehtäisiin jotain.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyhyhyhyhyhyh kirjoitti:

tähän pakolaistulvaan, kuten ei demaritkaan. Eli tarkoittaa sitä että he haluavat näitä rättipäitä Suomeen.

Epäisänmaallisuus näkyy siis.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu