Tänään 9.10. oli tv 3:n studio 55 ohjelmassa Kimmo Kiljunen keskustelemassa kirjoittamastaan kirjasta: Eläkeläisten taitettu itsetunto. Siinä kerrottiin kansalaisaloitteesta jolla pyritään muuttamaan eläkeindeksi pelkästään palkkatason muutoksista riippuvaksi. Eläkerahastoissa on n. 190 miljardia euroa ja eläkkeitä maksetaan vuodessa n. 20 miljardia. Rahastot lisääntyvät jatkuvasti paljon enemmän kuin maksetut eläkkeet. Meidän rahat sijoitetaan ulkomaille ja meille jaetaan siitä vain murusia.
Nyt jokainen allekirjoittamaan tämä kansalaisaloite. Se löytyy netistä KANSALAISALOITE. Sisään kirjautuminen tehdään pankkitunnuksilla tai henkilökortin tunnuksilla. TOIMEKSI !!
Eläkkeiden taitettu indeksi pois
63
301
Vastaukset
Katsoin myös ohjelman, enkä voi käsittää että eläkerahat on sijoitettu ulkomaille ikäänkuin odottamaan että ne häviävät kuin tuhka tuuleen! Miksi ei edes osaa voitaisi käyttää toimenpiteisiin millä luotaisiin lisää työpaikkoja. Verorahoillahan eläkekassoja kasvatetaan.
Jos ei rahoja saada nyt Suomeen kun maa niitä todella tarvitsee niin voi alkaa epäillä että hallitukselta löytyy muitakin selityksiä kuin että "Suomi on liian pieni maa" tuollaisen rahamäärän, edes osittaiseen, reaalikäyttöön. Maan kilpailukyky
ei leikkauksilla kasva.
Allekirjoittakaa kansalaisaloite!- Säästeliäs
Älkää allekirjoittako
Toivottavasti Kimmo Kiljunen laatii SDP tulevan puolueohjelman :" Kaikille yhteinen ja yhtäläinen oikeus kollektiiviseen typeryyteen" Taitettu indeksi on toistaiseksi ainoa Kaynesiläinen talouspoliittinen teko joka on tehty Suomessa - eli laitettu hyvinä aikoina rahaa sivuun ja ehkä huonoina aikoina on mistä ottaa! Onko nyt huonot ajat? Ei minusta - joka vuosi 160 000 suomalaista käy Thaimaassa (Kiljunen heidän mukana) - Ei ole Suomessa huonoja aikoja - vielä nähtykään 2000
luvulla! Älkää allekirjoittako - älkää osallistuko kollektiiviseen typeryyteen ! - Anonyymi
Säästeliäs kirjoitti:
Älkää allekirjoittako
Toivottavasti Kimmo Kiljunen laatii SDP tulevan puolueohjelman :" Kaikille yhteinen ja yhtäläinen oikeus kollektiiviseen typeryyteen" Taitettu indeksi on toistaiseksi ainoa Kaynesiläinen talouspoliittinen teko joka on tehty Suomessa - eli laitettu hyvinä aikoina rahaa sivuun ja ehkä huonoina aikoina on mistä ottaa! Onko nyt huonot ajat? Ei minusta - joka vuosi 160 000 suomalaista käy Thaimaassa (Kiljunen heidän mukana) - Ei ole Suomessa huonoja aikoja - vielä nähtykään 2000
luvulla! Älkää allekirjoittako - älkää osallistuko kollektiiviseen typeryyteen !Voi tietämättömyyden huippua Thaimaan kävijälle.Taitettu indeksi tarkoittaa kun indeksi 2019 on 4.2 prosenttia taitettuna 1.1 prossaa hinnat ja vuokrat nousee indeksin mukaan ja puolitattu vain puolet siitä, etteikö pien eläkeläiset köyhdy tästä laskelmasta on kyllä ymmärtämättömyyden huippu , kuuntelisit Kimmo Kiljusta tai jotain muuta asiantuntijaa jättäisit oman politikointisi sinne kokoomuksen puoluekokoukseen jossa pieneläkeläiset eivät käy
Tällaiset suuret rahastot ovat iäti ihmetyttänyt tavallista ihmistä.
Mihin tatkoituksiin noita rahastoja kerätään? Noillahan palkattaisiin valtion kassa koska tahansa.
Kirjoitan minäkin nimeni!Allekirjoitukset näyttävät lisääntyvän hyvää tahtia! Toivottavasti hallitus joutuu ottamaan asian käsittelyyn ja antamaan perinpohjaisen selityksen vastahakoisuudelleen ottaa ainakin osa rahoista käyttöön lainaamisen sijaan.
Jos käyttää tavallista talonpoikaisjärkeä niin ei tavallinen kansalainenkaan mene ottamaan lainaa jos on omia säästöjä, vetoamalla korkotuloihin! Velkakorot ovat aina suuremmat.- TYPERYYTTÄ...pelottavaa
Lainaksi otetuilla rahoilla annetaan vastikkeetonta elatusta pakolaisille MILJARDILLA eurolla per vuosi, velkaa siis pakolaiset kasvattavat
joka vuosi 1 000 000 000 euroa.
- Himmelsauge
Eiköhän nekin rahat ole jo huomioitu, pitäähän velanotolla takuurahat olla, hyvät ihmiset. Niin sanoo se maalaisjärki, ainakin minulla.
Tottakai, Himmelsauge! Mutta se ei muuta sitä tosiasiaa että korkoero on silkkaa velkaa ja velka korkoineen on aina maksettava. Tavallinen pulliainen voi joutua pahimmassa tapauksessa velkajärjestelyyn jos ei elä varojensa mukaan. Miksi ei siis yritettäisi estää velan kasvua lisäämällä investointeja ja työpaikkoja, jotta taattaisiin verotulojen kasvu ja vähennettäisiin siten valtion menoja esim. sosiaalisektorilla. Yhä useammat ihmiset joutuvat turvautumaan toimeentulotukeen, joka on täysin tarpeetonta jos talouspolitiikkaa suunniteltaisiin pitemmällä tähtäimellä kuin puoli vuotta kerrallaan!
- hävetkää-itsekkäät
Nyt jo miljoona eläkeläistä, jotka voi olla eläkkeellä jopa 30 v eli yhtä kauan kuin työeläkemaksua maksaneet. Ei ne maksut riitä alkuunkaan vuosikymmenien vapaamatkustukseen. Itsekästä puhetta , kun tulevat sukupolvet maksaa samalla omaa varmaan paljon pienemmäksi jäävää eläkettään.
- minäensin
hävetkää-itsekkäät kirjoitti:
Nyt jo miljoona eläkeläistä, jotka voi olla eläkkeellä jopa 30 v eli yhtä kauan kuin työeläkemaksua maksaneet. Ei ne maksut riitä alkuunkaan vuosikymmenien vapaamatkustukseen. Itsekästä puhetta , kun tulevat sukupolvet maksaa samalla omaa varmaan paljon pienemmäksi jäävää eläkettään.
tulevat sukupolvet ei maksa kassaan mitään kun eivät tee töitäkään. Puhelinta näplätään puistonpenkillä, ei meidän niille tartte mitään kerätä, kerätköön itse!
- Ruunemann-evk
Tuo summa, n.190 miljoonaa on suuri. Saa kuvan erinomaisista sijoittajista! Tulee myös mieleen kysymys, missä rahat?
Itse olen saanut käsityksen siitä, että rahat ovat sijoitettuna ympäri maailmaa. Ovatko rahat siis pörsseissä sijoitettuna? Jos ovat, niin miksi ei niitä realisoida rahoiksi kansalaisten käyttöön?
Tässä yhteydessä on hyvä muistaa, että meidän pienet rahamme ovat pankeissa lähes 0- korolla. Pankit sijoittavat meidän säästöjemme summan kasaavat sille ainakin viiden prosentin koron, ehkä suuremmankin!- sinisirkku.ek
Eläkeyhtiöiden pääoman pitää jatkuvasti kasvaa hajautetuilla sijoituksilla maailmanlaajuisesti. Järkevää ei ole jakaa eläkkeensaajien kesken tuottoa, hyvänen aika!
Yhtiö myöntää lainaa saaden korkotuloja, seisottamassa niin suurta, alati kasvavaa pääomaa ei pidetä, jossa korkean riskin sijoituksia ei tehdä kuin osalla.
Voittohyöty on suurempi silloin, mutta menetyskään ei vaaranna kasvutavoitetta silti.
Rahastoasiantuntijat toimivat markkinoiden hermolla jopa ennakoiden ympäri vuorokauden.. - Minäkinkö
Hoida vaan omaparkuutesi jos siitä on jotain jäljellä!
- oikeutta-
Jotain rajaa nuorina eläköityneiden ahneudelle ! Kehitys elävänne 100 vuotiaiksi, kenen etu se muka on ? Eduskunta näyttää mallia, kaksi kautta niin eläke alkaa juosta. Mikään kansantalous ei kestä sitä. Olisitte säästäneet aikanaan kun töitäkin teille riitti
. Nyt olisi pantava omaisuuttamme rahoiksi hoitoanne vastaan. Käytte vaan etelässä tuhlaamasss ylisuuret eläkkeet muiden maiden hyväksi.
Kiinnitin huomiota nyt viimeksi tulleisiin kommentteihin, esim nim. "oikeutta-"
ja haluan vastata että eläkeindeksin muuttamisella on juuri päinvastainen
tarkoitus! Tämä ikäluokka joka on Suomea rakentanut on säästänyt, mutta
yhteiskunnassa on ryhmiä joille mikään ei riitä. Kenenkään ei tarvitse panna
omaisuuttaan likoon vanhusten hoidon pantiksi, jos päättäjät hoitavat asiat
oikeudenmukaisesti. Ei kenelläkään eläkeläisellä joka elää köyhyysrajalla ole
varaa matkoihin. Joten ei kannata kadehtia. Jokainen tulee vanhaksi.
Suomen eläkekassa on sijoitettu eri puolille maailmaa erilaisten hallinta-
yhtiöitten hoidettavaksi. Aina ei voi olla varma kuinka niillä spekuloidaan
ja koska kupla puhkeaa. Senkin takia olisi turvallisinta saada rahat omaan
maahan valvonnan alle ja todella kasvamaan uusien työpaikkojen ja palkoista tulevien verojen avulla. Ei kannata odottaa tumput suorana, vaan nyt on
saatava maan johto toimimaan kansalaisten etua ajatellen.
Vaarana on että eläkekassan kanssa käy samalla tavalla kuin Ruotsissa,
missä yleinen eläkerahasto oli vuosikymmenien ajan huijareitten käsissä.
Siellä oli ns. eläkekassojen hallintayhtiöitä, joitten tehtävänä oli sijoittaa
varat pitkällä tähtäimellä mahdollisimman edullisesti. Skandaali toisensa
jälkeen paljasti mm valtavat palkat yhtiöitten henkilökunnalle, luxusluokan
virka-autoja ja eläkerahastot kutistuivat sen sijaan että olisivat kasvaneet.
Huijausten peittämiseksi on uusia rahastoja perustettu samalla nimelllä,
perään on vaan laitettu järjestysnumero. Valtio on kuitenkin vihdoinkin
herännyt ja koventanut tarkkailua.- Gamlastabu
Mua risoo nykyeläkeläisten ahneus, luit oikein ahneus. Minä täytän parin kk:en kuluttua 60 ja eläkeikään on aikaa rapiat 3 vuotta. Olen etuoikeutetussa asemassa lapseeni nähden, sillä minä en ole esimerkiksi maksanut penniäkään eläkemaksuja työvuosista, jotka pakersin ennen vuotta 1995. Vasta tuon ajan jälkeen työntekijöiden osuudeksi tuli n. 5% yrityksen maksaessa 20%. Lapseni tulee maksamaan koko työurallaan eläkemaksuja vähintään tuon 5% ja arvattavasti se vielä kerkeää nousemaan. Lisäksi eläkeikä tullee hänen kohdalla nousemaan 70 vuoteen.
Taitettu indeksi takaa sen, että jälkipolvillakin on mahdollista nauttia säällisestä eläkkeestä ja ettei se olisi vaan tämän ahneen sukupolven etu!- ajattelevalle
Upeaa suorapuheisuutta, kiitos.
- Abiturientti
Kannattaa lukasta Osku Pajamäen kirja " ahne sujupolvi ". Se kuvaa hyvin näitä eläkeläisiä, jotka tälläkin palstalla vinkuvat lisää fyrkkaa, vaikka heille on lapioitu edulliset, miltei ilmaiset eläkkeet velkarahalla. Tämä velka, yli 100 miljardia on sitten jätetty perintönä lapsille. Loistavaa sakkia!
- Himmelsauge
Luulenpa kun lapsemme jäävät eläkkeelle ei mikään ole enään kuten nyt laskeskelette. Se että varat on sijoitettu ulkomaisiin kohteisiin, ne on kuulema niin suuria summia ettei voi kotimaahan jättää, on mielestäni
erittäin riskaabelia hommaa, en luota ollenkaan. Oikeasti niitä ei enää ole. Joten turha niistä riidellä.
Näin sanoo maalaisjärkeni.
Ei olisi ekakerta kun sijoitukset olisivat lentäneet taivaantuuliin. - tiatoo
Eläkkeitä maksetaan 27 miljardia vuodessa. Rahastoissa on 183 miljardia. Jos indeksi olisi sidottu vain palkkatasoon, maksettaisiin eläkkeitä reilu 300 miljoonaa nykyistä enemmän vuodessa. Se on vajaat 2 % rahastoidusta määrästä.
- Himmelsauge
On se kiva kun sä tiedät. Toivottavasti sun tietosi on oikeat.
Mä olen aina kunnioittanut ihmisiä jotka tietää.
Katos kun MÄ en tiedä, voinko olla Sinun tietosi varassa, nukkuisin yöni kuin pikkuinen lapsonen:) - varma.mikä.varma
Aivan, yksityisenkin pienet rahat on sijoitettu ympäri maailmaa kannattaviin ja vakaisiin kohteisiin. Pankkineuvojat ovat jokaisen käytettävissä sekä verkossa, ja tapaamisissa.
Tietämättömyyttäkö ette osaa luottaa eläkerahaston hoitajien taitoon? Hajautettu sijoitus on aina varmempi koron tuottaja.
- aloite
Työeläkeindeksin palauttaminen palkkatasoindeksiksi - kansalaisaloite.
tiatoo = oikeassa. - sattuu-ja-tapahtuu-
Se oli Lipposen kutale joka keksi taitetun indeksin eläkkeisiin,,
- Anonyymi
Niin ja valtionvarain ministeri oli Sauli Niinistö, että sylttytehtaalla tavataan ja pien eläkeläiseet jotka sodan jälkeen on eläkemaksut maksanut elävät nyt alle köyhyys rajan. Työehtosopimuksissa neuvoteltiin palkat ja eläkemaksut ei ollut työnantajan rahaa vaan sovittua eläkemaksua Siiitä rahasta sijoitettiin 36 miljardia eläkeyhtiö varannoksi joka vuonna 2020 on 211 miljardia ja vieläkään emme saa indeksin mukaista korvausta ostovoimamme on 2013 tasolla eli 7 vuotta odotettu suotta
- Vaarimies
Kimmo Kiljunen äänesti eduskunnassa aina taitettu indeksin puolesta kuten koko zsd-eduskuntaryhmä.
Muisti taitaa pätkiä.- IsoPaavo-käski
Kiljunen sanoi itse ko. ohjelmassa äänestäneensä leikkauksen puolesta. Puolue määräsi ja sitä on paras totella jos haluaa uran jatkuvan.
Pian 8000 allekirjoitusta, hyvä hyvä!
- herätkää
Jos 1,4 miljoonasta eläkeläisestä ei edes 50 000 kannata tätä niin valitukset eläkkeistä voi lopettaa.
- allekirjoittanut
Katsoin juuri että 14026 on allekirjoittanut. Aika hyvin runsaassa kuukaudessa, mutta hyvä kun muistutit että nimiä tulisi lisää!
- missä-keräyslista-on
Missä on lista johon voi kirjoittaa nimensä,
pankaa selvästi näkösälle, kirjoitan heti nimeni,
- sekviidkymvill
eläkeläisiä paljon, jotka ei voi osallistua netin kautta joten joku muu tapa nimien keräilyyn sais paljon ääniä...
- paatu
Kyllä ärsyttää meidän joidenkin suunnaton ahneus, mikään ei piisaa, Hyvät olot on ja rahaa millä mällätä, niin aina vain pitäisi enemmän ja enemmän saada, hyi!
Ennenkuin puhutaan taitetun indeksin poistamisesta, pitäisi ymmärtää mihin maailma on menossa. Sen vuoksi on hyvä, että turvataan seuraavienkin sukupolvien eläkkeet, tosin he pääsevät sitä nauttimaan lähes 70-kymppisinä.
Entäs nämä eläkeläiset, jotka Etelä-Euroopan maihin siirtyvät asumaan ja hyvää eläkettään siellä kuluttamaan.
Portugalin ja Espanjan kanssa pitäisi saada heti laki, että siellä olvat suomalaiset eläkeläiset heidän pitäisi Suomeen veronsa maksaa!!
Tosi kelju temppu lähteä veropakolaiseksi kun on hyvän eläkkeen Suomesta saanut
kuka mitenkin pummatuksi! - 0604
Samaa mieltä, kuin edellinen!
Tämä on sukupolvien välinen valintatilanne, mitä enemmän nykyisten eläkeläisten etuja parannetaan, sitä enemmän nuoremmat sukupolvet maksavat sen muutoksen. - takapuoli
paatu kirjoitti:
Kyllä ärsyttää meidän joidenkin suunnaton ahneus, mikään ei piisaa, Hyvät olot on ja rahaa millä mällätä, niin aina vain pitäisi enemmän ja enemmän saada, hyi!
Ennenkuin puhutaan taitetun indeksin poistamisesta, pitäisi ymmärtää mihin maailma on menossa. Sen vuoksi on hyvä, että turvataan seuraavienkin sukupolvien eläkkeet, tosin he pääsevät sitä nauttimaan lähes 70-kymppisinä.
Entäs nämä eläkeläiset, jotka Etelä-Euroopan maihin siirtyvät asumaan ja hyvää eläkettään siellä kuluttamaan.
Portugalin ja Espanjan kanssa pitäisi saada heti laki, että siellä olvat suomalaiset eläkeläiset heidän pitäisi Suomeen veronsa maksaa!!
Tosi kelju temppu lähteä veropakolaiseksi kun on hyvän eläkkeen Suomesta saanut
kuka mitenkin pummatuksi!Jos Portugali ja Espanja houkuttelevat eläkeläisiä veroeduilla, niin en syyttäisi siitä eläkeläisiä. Ettehän syyttele pahemmin Virosta viinojaan hakeviakaan.
Kyllä jokainen meistä oman etunsa osaa hyödyntää.
- nimienkerääjä
Taitettu indeksi - kansalaisaloite.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1591
Muistutan, että Suomessa on 1.5 miljoonaa eläkeläistä. Heistä miljoona on yli 65-vuotiaita. Puoli miljoonaa on nuorempia, hyvinkin nuoria. Jokainen työssä käyvä maksaa työeläkevakuutusmaksua palkastaan tietyn % ja työnantaja oman %. Työeläke on tärkein ikäihmisten toimeentulolähde ja se on ns. jälkipalkkaa, jota on työaikana kartutettu.
Minua surettaa tuo puhe eläkeläisten ahneudesta, ei pidä yleistää. Meillä on noin 700 000 eläkeläistä, jotka elävät köyhyysrajalla tai sen alapuolella. 700-800 euron kk eläkkeellä ei olla ahneita.
Ensimmäinen työeläkkeen aikainen työpaikkani maksoi palkkaa 60,60 markkaa kk ja siitä kertyi eläkettä 3.52 markkaa / kk. Pienipalkkaisten naisten eläke ei ole hääppöinen. Taitettu indeksi vielä jarruttaa ostovoimaa. Alun perin indeksi noudatteli palkkoja 100%, mutta Lipposen aikaan tullut taitettu indeksi noudattaa palkkakehitystä vain 20% :sesti.
Jyväskylän kaupunginkirjastossa on mahdollisuus allekirjoittaa aloite paperisena. Lomakkeita ja laatikko on sisääntulo aulassa. - uskomatonta
Jos haluta tietoa miten eläkerahojamme haaskataan niin kehoitan lukemaan avoimet nettikirjat renkien kaappaus ja renkien valta löytyy sivulta www.pusa.fi. Vakuutusammattilainen Olli Pusa kertoo totuuden näistä eläkevarojen haaskaajista.
- valppautta-kansalaiset
Vaisto kertoo että eläkeyhtiöitten johtajat kähmii omaan taskuunsa miljoonia tavallisten ihmisten kustannuksella,,,
" sillä verukkeella " ku ovat m u k a sitoutuneet hyvin sijottamaan miljaardimme, hah, ( kuka uskoo )
erikoisesti huolestuttaa varma-eläkeyhtiön johdossa oleva tyyppi,
varma on suomen suurin eläkeyhtiö varallisuus on suurin,,
johdolla on hirmu älytön palkka, poonukset ja optiot,
sillä on myös jo mielipiteitä valtion yhtiöitten yksityistämisestä,
joka on selkeä viesti johtajan omasta himosta sijottaa omiaa rahaansa hyvin menetyviin yhtiöihin,
josta seuraa se että sitten hyvin tuottoisan yhtiön miljaardi tuotto menisi vain yksityisen omistajan taskuun, ( tätä emme salli )
siis jälleen veronmaksajat eläkkeitten saajat j ä s i s i näppejään nuolemaan,
varokaa,
kuunelkaa,
näitten johtajien puheita,
niillä ON aina OMA LEHMÄ ojassa,,,,,,
- näitä-aattelen-joskus-
huolestuneena,,,,,,
--
Silmä kovana seurataan eläkkeitten heikkoa kehitystä,
kehtaavat nyysiä eläkeläisiltä viimeseti pennoset enen kuolemaa,
mutta eläkeyhtiöitten johtajat senku rikastuvat,
miljaardit kummasti katoaa jonnekki,
eikä koira hauku perään,
missä valvonta,
herrallaki pitää olla herra valvomassa ettei aivan hulluja pääse tapahtumaan, Eläkerahastossa on tällä hetkellä 173 mrd euroa ja sen tuotto kasvaa huimaa
vauhtia, vaikka sinne ei tulisi euroakaan lisää.
Summa kasvaa samanlaisella vauhdilla kuin esimerkiksi maksamattomat velat, jotka joutuvat perintään. Summa, joka on alunperin ollut pieni, kasvaa valtavaksi
summaksi.
Eläkerahastosta häviää murto-osa eläkeläisille, mutta rahasto sen kun kasvaa.
Mihin sitä kasvatetaan? Ei ainakaan tuleville eläkeläisille, koska suuret ikäluokat
kuolevat kohta pois. Onko todellakin niin että rahastojen alkuperäinen tarkoitus - turvata eläkeläisten toimeentulo - on muutettu rahastoja hoitavien yhtiöitten
toimeentulon turvaamiseksi?
Itse olen ulkopuolinen näissä asioissa, koska eläkkeeni tulee toisesta maasta,
mutta joudun kuitenkin maksamaan siitä Suomessakin veroa. Minua vaan
häiritsee suomalaisten kanssasisariani ja -veljiäni koskeva epäoikeudenmukaisuus, jolle ei tunnuta pystyvän tekemään mitään.
Toivottavasti tämä Kiljusen kansanaloite on pian eduskunnan käsittelyssä.
Allekirjoituksia näkyy olevan jo yli 50000.- Hösseliksi
Elävakuutusyhtiön varannot ovat 183 miljardia, ja lissä kertyy sijoitustoimintaan. Kyllä nyt pitäisi lähteä mielenosoitukseen ja ryhtyä toimiin kuin Kiljusen kansan- aloite tulee eduskunnassa käsiyttelyyn. Käsittelyn aikana mielen osoitus, taitettu indeksi pois ja eläkkeet sille alkuaikona sovittuun järjestelmänä
- Jokeri2011
Onko eläkeläiset tosiaan niin tyhmiä etteivät kaikki allekirjoita, jos tämä mahdollisuus vaan olisi heidän kaikkien tiedossa! Tämähän lomake pitäisi jakaa kaikille eläkeläisille ja katsoa vastauksista sitten tyhmyysprosentti!
- anti.olla
Kun ei kiinnosta, meillä on päättäjät se on heidän tehtävä.
Päättäjillä on itsellään omat eläkkeet, laskuvarjot sun muut kuivilla, eikä ne välitä kysymyksistä jotka koskevat ihmisiä joilla ei enää ole päätösvaltaa.
Ainoastaan julkisuuteen tuodut epäkohdat saavat ehkä huomiota ja tuo
indeksiasia on siin suuri epäkohta että on aivan uskomatonta ettei sitä ole
jo aikapäiviä sitten korjattu!
- Kärsijä
Kun taitettu indeksi leikkasi osan eläkkestä, niin sen tarkoitus oli kartuttaa valtion kassaa. Mutta siitä hyötyivät eläkevakuutusyhtiöt, ei tarviinut maksaa vakuutetuille
eikä valtiolle vaan sijoittaa ne ulkomaille. Kuka keksi taitetun indeksin,se oli Paavo
Lipponen. Meillä osalla vanhoilla eläkeläisillä on hyvä muisti me muistamme sen
aina vaalien yhdeydessä, äänestämällä muun puolueen edustaja ehdokkaita. Nyt SDP:n puheenjohtaja puhuu eläkeläisten etujen alasajosta. Nyt on aika korjata
ns. Taitettu indeksi poistamalla pois. Ja toinen korjattava on kelan eläkkeen ottaminen uudelleen esille. Me olemme maksaneet kelalle työssä ollesamme ja nyt korotettua kela maksua. 16.2.2016 oli TV:ssä Kimmo Kiljunen ja nuori naishenkilö
keskustelemassa taitetusta indeksistä, josta tuntui että meidän maksamia varoja ei
saa jaka meille että heillekin pitäisi jäädä. Kyllä KImmo toi selkeästi esille että ne
eläkevakuutusyhtiöiden varannot riittävät jälkipolvillekin.- Syrjivää
Puhetta johtanut ikävästi keskeytti Kiljusen selostuksen kokonaan.
- PaavoLipposen_teko
Eläkeyhtiöiden varat riittäisivät oikeudenmukaisen eläkkeen maksamiseen meille vanhoille.
Mutta Puavo Lipponen päätti toisin.
Hän antoi meidän KELA-maksuillamme säästämämme rahat POMOILLE
(KELA-maksu otettiin heti jokaisen tilin päältä ensiksi pois KELALLE,
ja meille sanottiin, että säästätte sen saadaksennen sitten kansaneläkkeen, kun teistä tulee eläkeläisiä.)
Mutta kun eläkeikä koitti, sanottiin: ette saakaan sitä kansaneläkettä, mitä varten olette säästäneet, se pantiinkin virtaamaan Eläkerahastoon.
Suurta vääryyttä olemme kokeneet. - MUUTKIN_kuin_LIPPONEN
Johtoasemassa ollut Helsingin virkamies hankki itselleen kaupungin rahoilla untuvatyynyjä, suksiboksin ja merkkivaatteita
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi miehen puolentoista vuoden ehdolliseen vankeuteen törkeistä kavalluksista ja virka-aseman väärinkäyttämisestä.
KAUPUNKI 17.2.2016 16:45
Susanna Reinboth
HELSINGIN SANOMAT
129
14
Helsingin kaupungilla lastensuojelun johtotehtävissä toiminut 47-vuotias mies on tuomittu puolentoista vuoden ehdolliseen vankeusrangaistukseen muun muassa törkeistä kavalluksista ja virka-aseman väärinkäyttämisistä.
Helsingin käräjäoikeuden mukaan mies oli kavaltanut kaupungin varoja yli 20 000 euroa vuosina 2008–2012. Mies oli tehnyt kaupungin rahoilla erilaisia hankintoja, mutta tavarat tulivat hänen yksityiskäyttöönsä.
Kyllä nuo eläkerahat pitäisi saada tänne Suomeen hyödyntämään Suomen taloutta.
Ajatellaanpa sellaista skenaariota, että tulee ennennäkemätön pörssilasku,
eikä rahalla ei ole mitään arvoa. Uhkana maailman laajuinen taantuma, sillä
onhan voitontavoittelullakin jokin katto. Sellainen mahalasku voi olla lähempänä kuin me tiedetäänkään. Sitä vaan yritetään siirtää kaikin keinoin vielä hieman tuonnemmaksi.
Mitä hyödyttää silloin 173 miljardia, jotka eivät ole minkään arvoisia?
Niistä rahoista on eniten hyötyä nyt heti. Suomessa tarvitaan paljon
investointeja julkisellakin sektorilla ja niin saataisiin myös työpaikkoja.
Niillä rahoilla voitaisiin myös parantaa suomalaisten eläkeläisten elämää.
(En puhu omasta puolestani, koska minulla on ruotsalainen eläke.)
Ruotsin entinen pääministeri on sanonut ruotsalaisen eläkejärjestelmän muuttamisesta, joka on sidottu bruttokansantuottoon, nousee ja laskee
maan talouskehityksen myötä: "Sinä päivänä kun ruotsalaiset ymmärtävät, mitä olemme tehneet heidän eläkkeilleen, tulee vallankumous".
Ja Ruotsissa kiehuu.- köyhimys
Parempi ettei ole nyt eläkerahat tässä matuvyöryn keskellä käytettävissä . Nehän menisi niiden paapomiseen joka sentti. Sitten sanaa levitettäisiin maailmalla että Suomessa parhaat olot, sinne vaan kaikki rynnimään. Parempi kun ollaan köyhiä, ollaan köyhiä aina oltu ja tullaan olemaan. Mikäs ihme profeetta on tänne Ruotsista tullut sönköttämään, miten Suomen eläkkeet pitäisi sjoittaa ?? Suomen sosiaaliturvaa nautit ja tehnyt työt Ruotsiin, sepä hienoa. Maksaako Ruotsi sinun sairauskulusi ym ?
köyhimys kirjoitti:
Parempi ettei ole nyt eläkerahat tässä matuvyöryn keskellä käytettävissä . Nehän menisi niiden paapomiseen joka sentti. Sitten sanaa levitettäisiin maailmalla että Suomessa parhaat olot, sinne vaan kaikki rynnimään. Parempi kun ollaan köyhiä, ollaan köyhiä aina oltu ja tullaan olemaan. Mikäs ihme profeetta on tänne Ruotsista tullut sönköttämään, miten Suomen eläkkeet pitäisi sjoittaa ?? Suomen sosiaaliturvaa nautit ja tehnyt työt Ruotsiin, sepä hienoa. Maksaako Ruotsi sinun sairauskulusi ym ?
Etkö ole itse seurannut kuinka Suomen eläkkeet on sijoitettu?
Siitähän tuo kansalaisaloite on tehty ja tulee hallituksen käsittelyyn.
Tämä "profeetta Ruotsista" seuraa vaan mielenkiinnolla onko uudessa
hallituksessa laskutaitoisia ihmisiä.
Mitä Suomen sosiaaliturvaan tulee niin maksan Suomen valtiolle
siitä turvasta. Maksan jopa TV-lupaveron ja suomalaisista tuloista 60 %,
joten ei kannata kadehtia.
50 vuotta sitten ei Suomessa ollut työttömiä tilastoissa. Työttömät menivät Ruotsiin tai vieläkin kauemmaksi.
- miten.kuten
Eläkevarat on sijoitettu tuottamaan mitenkä muuten ja hyvin ovat tuottaneet tähän asti.
Edelliseen ! Oli muuten hyvä että Ruotsi otti valtavan määrän suomalaisia elintaso pakolaisia köyhästä Urkki Suomesta ja miksei voi palata kotimaahansa.
Entä nyt tulevat pakolaiset, toivotaan etteivät ole elintasopakolaisia voi olla tarvitsemme työperäistä pakolaisuutta lähitulevassa - Kattleija
Hyvä olisi että sijoitukset olisivat tuottoisia ja niillä pystyttäisi korvaamaan eläkemaksujen vähentynyt tuotto, sillä suunta on muuttunut: eläkkeisiin kuluu enemmän rahaa kuin eläkemaksut tuottavat. Eläkejärjestelmä on yhä enemmän sijoitustuottojen varassa, sillä maksujen nosto ei ketään miellytä.
Työllisyyden lisääntyminen auttaisi tähän. Eläkeiän siirtyminen myöhemmäksi loiventaa maksujen korotusta.- maksaamikäkuulu
Rahaa on maksaa reilu eläke. Halu vain puuttuu?kumma, kun nykynuoret vastustaa leikuri poistoa...?
- Anonyymi
maksaamikäkuulu kirjoitti:
Rahaa on maksaa reilu eläke. Halu vain puuttuu?kumma, kun nykynuoret vastustaa leikuri poistoa...?
Työeläke perustuu saatuihin ansioihin. Tietenkin nykynuoret vastustaa leikkurin poistoa,
se voisi hitusen nostaa nykyeläkkeitä ja olisi pois nuorten tulevista eläkkeistä.
Meidän maksamat eläkerahat on aikoja sitten käytetty,
nyt työssä käyvät keräävät eläkemaksuillaan rahaa meidän nykyeläkkeittemme maksuun.
- Tyytyväineneläkkeensaaja
Nyt kun yhteiskuntasopimus on loppusuoralla, niin maittaakohan nykyeläkeläisille taitettu indeksi. Työntekijöiden työtuntimäärä nousee, lomarahoista leikataan ja nollasopimukset tulevat useaksi vuodeksi. Lisäksi työntekijän eläkemaksu osuus noussee lähelle 7% ja sosiaaliturvamaksukin nousee.
Nyt eläkeläisten pitäisi olla ihan hiljaa ja olla tosi tyytyväinen asemaansa.
Mutta eiköhän toi kitinä jatku!!! - Laskuri
Tänään aamulla 12.3.2016 TV:ssä oli SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne , joka oli huolissaa eläkeläisiin kohdistuvista toimentulon vaikuttavista alennuksiata. Toimeentulo aleni kun Paavo Lipposen sdp:n hallitus teki taitelun indeksin. Jonka vaikutuksena eläkeläisten toimeentulo on 20 vuoden ajan. Poitamista vastustavia
on paljon, minun eläkeen pitäisi olla noin 780 euroa/kk korkeampi, eli ostovoimani on alentunut 780 eurolla kuukaudessa.
Taitettu indeksi pitiolla voimassa siihen asti kun maantalous kääntyy kasvuun, onko sen alamäki jatkunut 20 vuotta, kun sitä ei ole poistettu, enrinen työministerikin
vastustin sen poistamista. Nyt Kimmo Kiljusen ym. tekemä aloitten mukaan hallitus
poistaisi "Taitetun indeksin". Toivottvasti eläkeläiset ottaisivat selvää asioista ennen
seuraavia vaaleja ketä kannattaa äänestää?- Anonyymi
Kiljunen on laskenut, että keskimääräisen eläkkeen ostovoima on 15-20 vuodessa
pienentyntyt noin 200-250 euroa kuukaudessa.
(En tiedä kenen laskelmiin on luottamista)
- Anonyymi
Kiander on demari olen saanut häneltä lahjuksen, antoi minulle stipendin kerran joten siitä 8 pistettä osaa selvästi lukea taloutta numeroista varoittaa
Kiljuvan rouva on diplomaatti ja perhe saanut kaiken demareilta, Kiljunen on tehnyt lippukirjan maiden lipuista kun verorahoilla kierrellyt kaikkialla Haavisyoa enemmän ja saattaa voitta rekki yuomio jan ja kulkenut mm. Kontulan kanssa kuten ymmärrätte missä merkeissä
Myönteistä luki eläkejärjestelmän hyvin ja opiskeli voidakseen huijata eläkeläisiä tuo nyt alipalkattuja kehitysapumatuja maahan sossuun - Anonyymi
Kiljunen on kerännyt kolme kertaa riittävästi nimiä kansalaisadressiin,
eikä asiaa ole otettu käsittelyyn, asia ei ole edennyt mihinkään, eikä tule etenemään koskaan.- Anonyymi
Anteeksi, tämä tulee olemaan se kolmas kerta.
Kaksi kertaa on Kiljunen jo kerännyt nimiä.
- Anonyymi
Se, että saadaan tarpeeksi nimiä kansalaisaloitteseen ei tarkoita
että se otetaan käsittelyyn edes.
Kahta edellistäkään taitettua indeksiä koskevaa ei otettu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?971968- 881380
- 1101153
- 761047
- 1201038
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57893- 47811
- 36792
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48761- 33713