Tiedon keräämisestä rikoksentekotarkoituksella (vahingonteko, luvaton käyttö, vakoilu, salassapitorikos, aseman/väärinkäyttö) tai hyötymistarkoituksella tulisi olla seurauksena tutkintapyyntö poliisille ja työpaikalla palvelussuhteen päättyminen.
Mitä odotellaan - rekisterin väärinkäyttö
tietosuojasta
22230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Motiivin haluaisin tietää...
Kelpaako vielä viini A-P, olitko helposti lahjottava?
Kaikki on vain epäilystä niin kauan kuin ei tiedä kuka. Jos sinä tiedät kuka ja mitä mikset itse tee ilmoitusta.
Koska pääasia on, että heillä on hauskaa. Vinkkailevat vain silmää toisilleen.
Erittäin vahingollista yritykselle kun tulee julkisuuteen. Sormien läpi katsottu liian pitkään.
Julkisuutta lupaan minäkin...
Minä en lupaa julkisuutta, mutta rikollisen touhut menee röyhkeämmäksi kun niihin ei puututa. Ajan myötä se johtaa selvittelyihin.
Mitä tekee ikäväpalstalla?
Iltapäivälehti olisi kieltämättä makeempi.
Täällä stalkataan.
Mies, joka vainoaa ja ahdistelee naisia, että joutuvat muuttamaan osoite ja puhelintiedot salaiseksi, muuttamaan paikkakuntaa, pääsee rekisteriin jossa nämä tiedot kaikki paljon muuta tietoa on saatavilla.
Mitä asialle voisi tehdä?
Vinkkaa jo mikä yritys on kyseessä ? :)
Varmaan poliisi. Tai muu valtion virasto.
Yrityksen omavalvonnassa nämä asiat tulisi selvittää, jos epäilys on. Ei tarvita rikosilmoitusta. Miksi tässä tapauksessa ei selvitetä, vielä jos rikollista taustaa ennestään-
Henkilö- ym. tietojen luvatonta tarkistamista on selvitetty virastoissa ennenkin:
http://www.savonsanomat.fi/savo/henkilotietoja-urkittu-kaikista-rekistereista/1849677
Eri rekistereistä saa pyytämällä omat tietonsa, mutta ennenkaikkea myös tiedon siitä kuka niitä tietoja on katsonut milloinkin. Se on maine mennyttä ja yleensä työpaikkakin, jos urkkii tarpeettomasti. Tiedon levittäminen on sitten jo taas isompi rikos. Tietojen muuttamiset jne. Se että tonkii jonkun tietoja ylipäätään, kertoo urkkijan päässä olevan jotain pahasti vialla. Ei voi käsittää.
Vahingon-ja kiusantekijät pitää laittaa vastuuseen! Kiusantekijät lisäksi hyvin kauas lapsista.
Eipä olekkaan enää vahingon tai kiusantekoa, vaan rikos. Seurauksena voi olla ehdollinen vankeustuomio ja kymppitonnien sakot.
Hei. Kävikö raivo yli ymmärryksen?
Kalikka..?
Jos se on todistettavissa, niin kysymys on oikea.
Jokainen klikkaus tallentuu rekisteriin.
Siltä näyttää.