Länsimaiden painajainen näyttää toteutuneen. Taistelut Ukrainassa ovat tyystin loppuneet. Mistä nyt voisi syyttää Venäjää, jotta Venäjän vastaisille pakotteille saisi perusteluja? Jostain se varmasti keksii keinon, kuinka taistelut saataisiin taas aloitettua.
Länsimailla uusi ongelma
3
59
Vastaukset
- Krasduk
Oletko vähän yksinkertainen vai muuten vaan tyhmätrolli?
Sakari muisteleppas mistä ne pakotteet tuli?- raaolista
Suomelle ne tuli, kun haluttiin työntää kieli Obaman perseeseen ja tuhata Venäjän vietimme!
"Sakari muisteleppas mistä ne pakotteet tuli?"
Kaikki alkoi siitä, kun Ukrainan laillisesti vaaleilla valittu presidentti syrjäytettiin länsimaiden tukemalla vallankaappauksella. Kun Ukrainan venäjämieliset eivät voineet tällaista vallansiirtoa hyväksyä, syntyi taistelu heidän ja Ukrainan hallituksen välillä. Kyse on Ukrainan sisäisestä kiistoista, eikä Venäjä ole siihen millään tavoin syyllinen. Länsimaat kuitenkin ovat levittäneet väitteitä, että Venäjällä olisi joukkoja Itä-Ukrainassa, vaikka paikalla olevat ETYJ-tarkkailijat eivät ole voineet esittää siitä mitään todisteita. Näiden olemattomien venäläisten joukkojen takia länsimaat saivat kuitenkin hyvän tekosyyn asettaa Venäjälle pakotteita.
Krimin liittyminen Venäjään puolestaan tapahtui täysin laillisesti, sen jälkeen kun kansanäänestyksessä ylivoimainen enemmistö krimiläisistä oli sitä kannattanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869