fretit&kanit

frettiorminipossu

Hei, vaan karvapallojen ystävät!! Olen naisystäväni kera ottamassa askeleen karvaisen asuinkumppanin maailmaa. Lutunen saisi tietty olla. Huomion kerääjä, vaatimassa rapsuttelua ja silittelyjä! Ei olla vaan lajista vielä varmoja. Mutta kerrostalo ihmisinä olemme siihen uskoon tulleet. ette jonkin sortin piensisä eläin olisi eläimen ja meidän kannalta sopivin. esim. eri kaniini rodut, minipossut ja uusin idea fretit olisi lyömässä läpi. Olemme ihmisiä jotka eläimen hankittua pysyvät sen elossa mukana alusta loppuun, niin myötä kuin vastamäissä. Siksi ensikäden tieto suoraan omistajalta olisi ensisijaisen tärkeää!! Nyt kysynkin sinulta fretin tai frettien omistaja. Onko kyseinen laji ehdoton lauma eläin. Eli onko toinen fretti pakollinen kumppani vai riittääkö kaksi frettimäistä ihmistä luomaan tarvittavan lauman? Myöskin mietimme käykö fretti hiekkalaatikolla kuin kissat vai ulkoiletetaanko kuin koirat. Olen nimittäin nähnyt monesti fretin valjaissa kävelyllä. Ja jos tietosi skaala ulottuu myös kanien tai jopa minipossujen mailmaan..olemme todella kiitollisia kaikesta tiedon murusta!! voit myös soittaa..ps.0465601296 T:Make&krisse

4

1125

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Freteistä voi sanoa joku jolla on enemmän kokemusta.

      Kani on usein jaloissa pyörivä ihmisistä tykkäävä otus, mutta ne ei välttämättä silti tykkää silityksistä tai ainakaan ei yleensä anna nostaa syliin, vaan tulee sinne itse jos tulee. Onnellisimmillaan asuessaan vapaasti asunnossa, kuten frettikin.

      Siasta voin sanoa sen verran, että eivät yleensä ole kerrostaloeläimiä, etenkään rappuja niiden ei pitäisi kiipeillä. Pienikin sika on onnellisimmillaan kun sillä on piha jossa tonkia ja hengailla.

      Entä vaikka rotat? Hirveän huomionkipeitä pikkuotuksia.

    • typerättollot

      http://tassujentahdissa.blogspot.fi/2012/01/sopisiko-fretti-sinun-lemmikiksesi.html
      Täällä on hyvää tietoa freteistä joka teidän kannattaa ehdottomasti lukea. Fretti ei ole ehdoton laumaeläin, mutta itse ottaisin aina kaksi. Fretit harvemmin oppivat täysin sisäsiisteiksi, eli jätöksiä voi löytyä useinkin matoilta. Ja monet ulkoiluttavat frettejään valjaissa, joten oppivat siihenkin hyvin.

      Teille ehkä sopisi paremmin kaksi kania. Esim. hermeliinit ovat oikein mukavan näköisiä ja sosiaalinen kanirotu. Mutta sosiaalisuuskin riippuu ihan yksilöstä ja pentuajan käsittelystä, joten hyvältä kasvattajalta ottaminen on tärkeää.

    • Ei possua! !!!!!!!

    • FretistäMoneksi

      Moi

      Vieläkö tarvitsette apua kysymyksenne tiimoilta? Vai jo keksineet lemmikin perheeseenne? Minulla olisi antaa ajatuksia fretin suhteen, joten ole käytettävissänne tarpeen tullen =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      70
      1081
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      929
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      900
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      808
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      697
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      627
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      617
    9. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      596
    10. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      596
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      22
      590
    12. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    13. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      555
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      510
    15. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    16. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      499
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      476
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      18
      474
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe