Hei, vaan karvapallojen ystävät!! Olen naisystäväni kera ottamassa askeleen karvaisen asuinkumppanin maailmaa. Lutunen saisi tietty olla. Huomion kerääjä, vaatimassa rapsuttelua ja silittelyjä! Ei olla vaan lajista vielä varmoja. Mutta kerrostalo ihmisinä olemme siihen uskoon tulleet. ette jonkin sortin piensisä eläin olisi eläimen ja meidän kannalta sopivin. esim. eri kaniini rodut, minipossut ja uusin idea fretit olisi lyömässä läpi. Olemme ihmisiä jotka eläimen hankittua pysyvät sen elossa mukana alusta loppuun, niin myötä kuin vastamäissä. Siksi ensikäden tieto suoraan omistajalta olisi ensisijaisen tärkeää!! Nyt kysynkin sinulta fretin tai frettien omistaja. Onko kyseinen laji ehdoton lauma eläin. Eli onko toinen fretti pakollinen kumppani vai riittääkö kaksi frettimäistä ihmistä luomaan tarvittavan lauman? Myöskin mietimme käykö fretti hiekkalaatikolla kuin kissat vai ulkoiletetaanko kuin koirat. Olen nimittäin nähnyt monesti fretin valjaissa kävelyllä. Ja jos tietosi skaala ulottuu myös kanien tai jopa minipossujen mailmaan..olemme todella kiitollisia kaikesta tiedon murusta!! voit myös soittaa..ps.0465601296 T:Make&krisse
Vastaukset 4
- Sedä
Freteistä voi sanoa joku jolla on enemmän kokemusta.
Kani on usein jaloissa pyörivä ihmisistä tykkäävä otus, mutta ne ei välttämättä silti tykkää silityksistä tai ainakaan ei yleensä anna nostaa syliin, vaan tulee sinne itse jos tulee. Onnellisimmillaan asuessaan vapaasti asunnossa, kuten frettikin.
Siasta voin sanoa sen verran, että eivät yleensä ole kerrostaloeläimiä, etenkään rappuja niiden ei pitäisi kiipeillä. Pienikin sika on onnellisimmillaan kun sillä on piha jossa tonkia ja hengailla.
Entä vaikka rotat? Hirveän huomionkipeitä pikkuotuksia. - typerättollot
http://tassujentahdissa.blogspot.fi/2012/01/sopisiko-fretti-sinun-lemmikiksesi.html
Täällä on hyvää tietoa freteistä joka teidän kannattaa ehdottomasti lukea. Fretti ei ole ehdoton laumaeläin, mutta itse ottaisin aina kaksi. Fretit harvemmin oppivat täysin sisäsiisteiksi, eli jätöksiä voi löytyä useinkin matoilta. Ja monet ulkoiluttavat frettejään valjaissa, joten oppivat siihenkin hyvin.
Teille ehkä sopisi paremmin kaksi kania. Esim. hermeliinit ovat oikein mukavan näköisiä ja sosiaalinen kanirotu. Mutta sosiaalisuuskin riippuu ihan yksilöstä ja pentuajan käsittelystä, joten hyvältä kasvattajalta ottaminen on tärkeää. Ei possua! !!!!!!!
- FretistäMoneksi
Moi
Vieläkö tarvitsette apua kysymyksenne tiimoilta? Vai jo keksineet lemmikin perheeseenne? Minulla olisi antaa ajatuksia fretin suhteen, joten ole käytettävissänne tarpeen tullen =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651539
Mahdoton tilanne
Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova100990Välillä tulee haikeus
Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.78904Tunteilla leikkiminen
Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?111843- 43776
- 110684
Mä olin ihan peloissani sun lähellä
Huomasitko? En uskaltanut edes katsoa sua. Näin sivu silmällä sun vinon hymyn. Oliko hyvä vai paha juttu kun tulit lähel22594Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla
Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä397582- 52574
On ikävä sinua ihana
En jaksa syvempiä tuntoja enää kirjoittaa. Kaipaan sinun läsnäoloa ja läheisyyttä nainen. Hyvää yötä.28563