fretit&kanit

frettiorminipossu

Hei, vaan karvapallojen ystävät!! Olen naisystäväni kera ottamassa askeleen karvaisen asuinkumppanin maailmaa. Lutunen saisi tietty olla. Huomion kerääjä, vaatimassa rapsuttelua ja silittelyjä! Ei olla vaan lajista vielä varmoja. Mutta kerrostalo ihmisinä olemme siihen uskoon tulleet. ette jonkin sortin piensisä eläin olisi eläimen ja meidän kannalta sopivin. esim. eri kaniini rodut, minipossut ja uusin idea fretit olisi lyömässä läpi. Olemme ihmisiä jotka eläimen hankittua pysyvät sen elossa mukana alusta loppuun, niin myötä kuin vastamäissä. Siksi ensikäden tieto suoraan omistajalta olisi ensisijaisen tärkeää!! Nyt kysynkin sinulta fretin tai frettien omistaja. Onko kyseinen laji ehdoton lauma eläin. Eli onko toinen fretti pakollinen kumppani vai riittääkö kaksi frettimäistä ihmistä luomaan tarvittavan lauman? Myöskin mietimme käykö fretti hiekkalaatikolla kuin kissat vai ulkoiletetaanko kuin koirat. Olen nimittäin nähnyt monesti fretin valjaissa kävelyllä. Ja jos tietosi skaala ulottuu myös kanien tai jopa minipossujen mailmaan..olemme todella kiitollisia kaikesta tiedon murusta!! voit myös soittaa..ps.0465601296 T:Make&krisse

4

1090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Freteistä voi sanoa joku jolla on enemmän kokemusta.

      Kani on usein jaloissa pyörivä ihmisistä tykkäävä otus, mutta ne ei välttämättä silti tykkää silityksistä tai ainakaan ei yleensä anna nostaa syliin, vaan tulee sinne itse jos tulee. Onnellisimmillaan asuessaan vapaasti asunnossa, kuten frettikin.

      Siasta voin sanoa sen verran, että eivät yleensä ole kerrostaloeläimiä, etenkään rappuja niiden ei pitäisi kiipeillä. Pienikin sika on onnellisimmillaan kun sillä on piha jossa tonkia ja hengailla.

      Entä vaikka rotat? Hirveän huomionkipeitä pikkuotuksia.

    • typerättollot

      http://tassujentahdissa.blogspot.fi/2012/01/sopisiko-fretti-sinun-lemmikiksesi.html
      Täällä on hyvää tietoa freteistä joka teidän kannattaa ehdottomasti lukea. Fretti ei ole ehdoton laumaeläin, mutta itse ottaisin aina kaksi. Fretit harvemmin oppivat täysin sisäsiisteiksi, eli jätöksiä voi löytyä useinkin matoilta. Ja monet ulkoiluttavat frettejään valjaissa, joten oppivat siihenkin hyvin.

      Teille ehkä sopisi paremmin kaksi kania. Esim. hermeliinit ovat oikein mukavan näköisiä ja sosiaalinen kanirotu. Mutta sosiaalisuuskin riippuu ihan yksilöstä ja pentuajan käsittelystä, joten hyvältä kasvattajalta ottaminen on tärkeää.

    • Ei possua! !!!!!!!

    • FretistäMoneksi

      Moi

      Vieläkö tarvitsette apua kysymyksenne tiimoilta? Vai jo keksineet lemmikin perheeseenne? Minulla olisi antaa ajatuksia fretin suhteen, joten ole käytettävissänne tarpeen tullen =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3302
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1829
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      746
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      677
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe