Mooses kirjoitti lakinsa aineissa?

Reddington

Moses was stoned when he set Ten Commandments, researcher claims

An Israeli researcher is claiming in a study published this week the prophet may have been stoned when he set the Ten Commandments in stone.

According to Benny Shanon, a professor of cognitive psychology at the Hebrew University of Jerusalem, psychedelic drugs formed an integral part of the religious rites of Israelites in biblical times.

http://www.theguardian.com/world/2008/mar/05/religion.israelandthepalestinians

Niin. Eli se jyrbänkin ylistämä mooses (jos nyt olisi ollut oikea historiallinen henkilö) ilmeisesti kirjoitti ne lakinsa huumepäissään. Ja kun kerran näin oli tapaus, niin mitähän muuta tyyppi halluissaan kehitteli? Ettei vaan koko hepun kirjallinen tuotanto olisi kirjoiteltu niin että oli nauttinut muutakin kuin kansalaisluottamusta? Henkilökohtaisesti en ole narkkareita kovin luotettavina pitänyt, joten on hassua että jyrbä, mark5 ym. kretardit pitävät. Taas saatiin todiste siitä että raamattu todellakin on satukirja...

3

120

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Testaisivat sen akaasian nyt ensin että meneekö se edes päähän. Jutussa näytti vain arvelulta.

    • Tämä (vanha) uutinen on nyt varmaan sitä kreationistien kuuluistaa "tiede todistaa Raamatun" -osastoa. Tiede osoittaa, että akaasiapuun hallusinogeenien vaikutuksen alaisena voi tosiaankin kirjoittaa niinkin harhaista tuubaa, kuin Raamattu.

      Tosin kymmenen käskyähän ei enää päde, kun ne löytyvät sieltä Vanhasta testamentista. Ne on ajalta ennen, kuin Jahve teki parannuksen ja muuttui mustasukkaisesta, murhanhimoisesta mielipuolesta jumalasta rakastavaksi "käännä toinenkin poskesi" -jumalaksi.

      Joka tapauksessa kuka tahansa meistä pystyisi tässä ja nyt laatimaan täysin ylivertaiset kymmenen käskyä verrattuna kaikkitietävän jumalan versioon. Eikä niitä tarvita edes kymmentä. Tässä nopea esimerkki:

      1) Ole ystävällinen kaikille eläimille ja ihmisille.

      2) Kohtele jokaista ihmistä tasavertaisella kunnioituksella riippumatta hänen sukupuolestaan, uskonnostaan, seksuaalisesta suuntautumisestaan tai muista yksilöllisistä ominaisuuksistaan.

      3) Ole rehellinen.

      4) Pidä huolta luonnosta.

      Jos pystyn puolessa minuutissa laatimaan moraalisesti täysin ylivertaiset ohjeet verrattuna kaikkitietävään jumalaan, en ole oikein vakuuttunut kaikkitietävän kyvyistä. Huomatkaa, ettei listassani ole yhtä ainutta kieltoa. Toivottavaan käytökseen kannustaminen toimii paljon paremmin, kuin ei-toivottavan käytöksen kieltäminen. Harmi, ettei kaikkitietävä Jahve tiennyt tätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      130
      1186
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1051
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      788
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      50
      588
    5. 48
      572
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      521
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      493
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      28
      483
    9. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      467
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      467
    Aihe