Ohjauspaneeli katoaa.... MS-linjaus

UI-sekasotku

4

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • optiosanktio1

      Eikös se ole kuluttajan kannalta parasta että nykyistä (W10) käyttöjärjestelmää kehitellään ja muutetaan tarvittaessa kuin että jokaiseen suurempaan muutokseen joutuisi ostamaan taas uuden käyttöjärjestelmän.

      Ohjauspaneelista ei tavalliselle "taatelintallaajalle" mihin joukkoon itsekin lukeudun.. kait..;) ole nykyisessä W10 juurikaan käyttötarvetta, se kuitenkin löytyy tarvittaessa työpöytäsovelluksista ja kun se jatkossa ilmeisesti tulee poistumaan ja tarvittavat asiat löytyvät jatkossa yhdestä paikasta niin minusta asian OK.

      • Toimiva_vai_rampautettu

        Kunhan sieltä "yhdestä paikasta" sitten löytyy oikeasti KAIKKI tarvittavat asetukset, siitä ei ole mitään takeita koska Microsoftilla tuntuu olevan halua rajoittaa käyttäjien mahdollisuuksia muokata Windowsin asetuksia ja toimintaa mieleisekseen. Sinänsä ihan fiksua että kaikki asetukset ovat yhdessä paikassa, oli se paikka sitten "ohjauspaneli" tai "asetusvalikko", kunhan sieltä löytyy KAIKKI tarvittavat asetukset joita käyttäjät haluavat. Ja kannattaa huomioida että vaikka e itse juurikaan muokkaa asetuksia niin huomattava osa käyttäjistä haluaa muokata järjetelmän toiminnan ja asetukset mieleisikseen, myös "keskivertokäyttäjistä" huomattava osa.


      • Toimiva_vai_rampautettu kirjoitti:

        Kunhan sieltä "yhdestä paikasta" sitten löytyy oikeasti KAIKKI tarvittavat asetukset, siitä ei ole mitään takeita koska Microsoftilla tuntuu olevan halua rajoittaa käyttäjien mahdollisuuksia muokata Windowsin asetuksia ja toimintaa mieleisekseen. Sinänsä ihan fiksua että kaikki asetukset ovat yhdessä paikassa, oli se paikka sitten "ohjauspaneli" tai "asetusvalikko", kunhan sieltä löytyy KAIKKI tarvittavat asetukset joita käyttäjät haluavat. Ja kannattaa huomioida että vaikka e itse juurikaan muokkaa asetuksia niin huomattava osa käyttäjistä haluaa muokata järjetelmän toiminnan ja asetukset mieleisikseen, myös "keskivertokäyttäjistä" huomattava osa.

        Olen tähän mennessä suositellut, että Windows 10 pidetään oletusasetuksilla ja asetusmuutokset tehdään sen uuden asetusohjelman kautta eikä ohjauspaneelista.

        "Microsoftilla tuntuu olevan halua rajoittaa käyttäjien mahdollisuuksia muokata Windowsin asetuksia ja toimintaa mieleisekseen."

        Tässä on nimittäin vahvat perustelut, sillä ohjauspaneelissa on valtavasti kaikenlaisia säätöjä ja nippeleitä millä sitä Windowsia voi säätää. Windows 10 taas päivittyy jatkuvasti ja menee mahdottomaksi testata kaikkia mahdollisia säätövirityksiä. Menee se Windows muuten rikki päivityksissä kun on kaikkia säätövirityksiä siellä.

        "Ja kannattaa huomioida että vaikka e itse juurikaan muokkaa asetuksia niin huomattava osa käyttäjistä haluaa muokata järjetelmän toiminnan ja asetukset mieleisikseen"

        Microsoftin tutkimuksen mukaan, 90% menee lähes täysin oletuksilla ja käyttää vakio-ohjelmia, jos suinkin mahdollista.

        Windowsia ei ole oikein muokattavaksi ja säädettäväksi miten sattuu. Voisi sanoa että näin ollut jo Windows 8:sta lähtien. On lähinnä sellaisia käyttäjästä johtuvia ongelmia sitten se kun on säädetty rikki.

        Sellaiseen muokkaamiseen on sitten olemassa vaikka Debian jos haluaa muokata kaiken mieleiseksi.


    • EIJUMALAUTA

      Käsittämätötä että asetukset pitää tehdä pääteessä, kuin vahoissa linuxissa.
      Jos mikä on tää kaamea takapakki, osa asetuksista katoaisi kokonaan ja osa hajautettaisiin pitkin poikin windosin nurkkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      457
      6532
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      180
      3882
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      109
      2521
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2030
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      133
      1405
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1305
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1144
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1095
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1059
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe