Onko renkaiden vaihtaminen mielestäsi turhaa, ennenkuin talvi taas yllättää autoilijat?
Joko nastat ropisee autosi alla?
Galluuppi
1988
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kitkat on. Uudet nastarenkaat pitää ajaa sisään n. 1000 km sulan kelin aikaan. Nastat pysyy näin paremmin kiinni.
http://yle.fi/uutiset/uudet_nastarenkaat_vaativat_sisaanajon/5436998
Ei mitään merkitystä nykypäivänä. Nastat on niin tiukasti kiinni tänä päivänä ainakin "merkkirenkaissa", että saa ihan tehdä töitä, jos niitä haluaa tiputella tienpientareelle.
Turhan pikkuset on nykypäivän nastat renkaissa. Mutta oikeassa olet siinä että kyllä ne renkaissa pysyy,ei irtoile itestään. Teiden kunnon säästämisen takia varmaan ovat huonontaneet nastarekaitakin,mutta aina ne nää uudetkin nastarenkaat kitkat voittaa. Loppuviikosta pitää vaihtaa nastarenkaat jos aamut on tätä kuin tänään. :)
Ei kaupungissa ajetaan kitkarenkailla
Ei ropise vielä,sais kyllä jo laittaa nastat alle,tänäänkin oli tie monessa kohtaa jäässä ja liukas, ainakin tuossa aamu klo:08.00 aikaan. Kitkoilla saa nakata varista,niillä ei tee tosipaikan tullen mitään. Kokemusta on niistäkin.
Ei ole turhaa. Viisas vaihtaa ajoissa. Eipä sitten aamun/illan liukkaat yllätä. Päivällä on vielä sulaa. Mutta kohta se jäätää tien päiväksikin.
Tuliterät renkaat oottaa autokatoksessa. Alle laitan minäkin tieten viikonloppuna. Jos aamut on näin kylymiä ja liukkaita kuin tänään. Sais nuo mopoilijatkin vaihtaa jo talavirenkaat,onhan niitä mopoihinkin!!! Havaitsin tänä aamuna että ois niissäkin tarpeen ;). Parempi se on aikaseen laittaa että ei tarvi sitte jossitella jos vahinko sattuu että -ois pitäny vaihtaa eilen ne nastarenkaat.
On alla jo,kun ensviikko lommaa ja lähetään reissuun.
Tänään vaihdatan talvirenkaat autoni alle. Kyllä aamulla oli sen verran liukkaita kohtia työmatkallani. Että havaitsin nastarenlaiden tarpeellisuuden.
Niin oli Niemelänkyläntie koko matkallta märkä että kyllä se oli/on aina aamulla ja illalla liukas..vaihettu on talavirenkaat ja nastoilla ne on mullakin.
Saakutin tieterroristit nastojenne kanssa. Kunnon kuski ei nastoja tarvii ja tiet ja veroeurot säästyy!
Nykyajan nastat ei tietä kuluta,sen takiahan ne niin mitättömät onkin.
Kyllä ennen nastat oli pitävät ja hyvät. Semmoset neulannupit nämä nyky nastat. Ne ei kyllä tietä kuluta nimeksikään. Mutta jospas ne kuiteski toppais paremmin kuin kitkat.
Kakkosautossa renkaat jostakin kivikaudelta, merkkikin mikä lie tuntemattomuus. Rengas on kovettunut vuosia sitten, mutta nastat on sen verran isot murikat, että ei huomaa eroa pidossa uusiin. Sama ajaako ykkösautolla uusilla merkki"nastarenkailla", vai noilla vanhoilla kovettuneilla NASTArenkailla, pito on kutakuinkin sama.
Hahahah, te tyhmät lappalaisjuntit vaihtavat nastarenkaat alle jo lokakuun alkupuolelle.
Kyllähän te todella syrjäisellä ja ankealla pohjoisella kehitysalueella asutte, siitä ei pääse yhtään minnekään. Siellä on talvirengaskausikin pidempi kuin kesäkumien käyttöaika. Voi voi teitä Aslakkeja ja tyhjää päätänne
Tämä mitään lappia vielä ole, oliskin! Haluaisin asua todella pohjoisessa, missä nössöt todellisesta elämästä syrjäytyneet hipit ei hypi silmille... Kitkat on ollut alla jo kuukauden...
Kyllä se sikäläinen köyhä syrjäseutu aivan selkeästi on Lappia. Miksipä muuten siellä on tarve vaihtaa talvirenkaat jo lokakuun alussa.
Siis selkokielellä tässä asiassa on tasan kaksi vaihtoehtoa.
Vaihtoehto 1 eli se todennäköinen: Syrjäseutunne sijaitsee Lapissa ja te olette lappalaisjuntteja
Vaihtoehto 2: Sinulla on päässäsi vikaa, etkä ymmärrä mistään mitään. Kukaan Normaali Lapin eteläpuolella asuva ihminen EI nimittäin vaihda talvirenkaita lokakuun alkupuolella. Lapin eteläpuolella lokakuu kun on aivan tavallinen syyskauden kuukausi.
Älä munapää sössötä ja ota pilleri!
Renkaat kannattaa vaihtaa aina päivää ennen lumentuloa, silloin ei yllätä talvi.