Miten hoidetaan win 10 virustorjunta? Aikaisemmin win 7 oli Avast ja toimi hyvin. Defender päivittää milloin päivittää! Riittääkö se vastaamaan Avastia tai muita virusohjelmia? Entä palomuuri?
Win 10 virustorjunta
9
250
Vastaukset
- DirtyOperatingSystem
Palomuuri ja Defender ovat valmiina W 10:ssä, Defenderin päivityksiä tulee useinkin, ei vaan taida kertoa niistä erikseen.
Minulla on lisäksi Malwarebytes joka tulee ajettua slloin tällöin. - Defender.puutteellinen
Defenderiä on jonkin verran moitittu ainakin englanninkielisissä tietokonelehdissä epäluotettavaksi. Ehdotan, että otat Avastin tai jonkin muun ilmaisohjelman käyttöön. Itselläni on ollut AVG vuodesta 2004, enkä sitä vaihda. Defender kytkeytyy pois toiminnasta automaattisesti, kun otat käyttöön jonkin muun virustorjunnan.
Windowsin oma palomuuri riittää hyvin. MalwareBytes lisänä on hyvä ajatus.Minä taas pidän Windows 10:ssä tuollaisia huuhaaohjelmia riskinä kun voivat sotkea Windowsin kun se päivittyy nykyään jatkuvasti ja rajustikin. Esim. Microsoft on jo poistamassa ohjauspaneelia esimerkiksi ja muuta vastaavaa rajua.
- ei_huuhaa
M-Kar kirjoitti:
Minä taas pidän Windows 10:ssä tuollaisia huuhaaohjelmia riskinä kun voivat sotkea Windowsin kun se päivittyy nykyään jatkuvasti ja rajustikin. Esim. Microsoft on jo poistamassa ohjauspaneelia esimerkiksi ja muuta vastaavaa rajua.
No mitä sinä itse käytät virustorjuntaan?
- oppiaikäkaikk
1 kuukauden kokemus toimii virusturva ja palomuuri hyvin. Ei taida ilmoittaa päivityksiä itse katson ne, mikä on tilanne on tullut päivityksiä.
- hyväon
defenter on sama kuin essentials se mulla ollut käytössä.
- lisäys
Ennen kuin win 10 asensin.
- valitse_paras
"Defender päivittää milloin päivittää! Riittääkö se vastaamaan Avastia tai muita virusohjelmia?"
No tuollahan noita virusetsintäohjelmia on vertailtu:
http://www.av-comparatives.org/
toinen paikka:
https://www.av-test.org/en/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1693319Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732141Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii482048- 411951
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 45864