Kaveri tarjoaa tasan kymppitonnilla mulle Alfa 159 3.2 V6 Q4 farmaria. Kuulemma syyläri vaihdettu ja "takajousia voi kulua". Ajettu 135 tuhatta enkä näe siinä mitään ongelmaa vaikka katselin ja kuuntelin.
Luin että jotain jakoketjujuttuja voi olla, mutta tämä ei ole hälyyttänyt eikä kone kuulosta oudolta. Toki siellä venttiilit säksättää kovasti mutta katsottuani youtubesta vastaavia videoita (https://www.youtube.com/watch?v=2lgA68T7-TM) näyttää siltä että se on normaalia.
Öljynvaihdot on tehty tosi tiheään. Viimeisimmillään jopa 3-4 tonnin välein koska omistaja on ajanut vähän. Vaalea nahkasisusta, kannattaako ottaaa??
Ajattelin ottaa kakkosautoksi.
159 V6 - otanko?
10
170
Vastaukset
- Imutahti
Kahdella suihinotolla myyn sinulle samanlaisen.
- Paolo
Hyvä auto ja erittäin hyvä nelivetojärjestelmä. Tuollaisella vedettiin Alfa Romeo -kerhon ratapäivilläkin uskomattoman kovia kierrosaikoja, vaikka auto Alfaksi melko painava onkin. Moottorihan tuossa ei enää ole Busso, eikä ääniltään ihan yhtä hieno ole, mutta tuo GM:n V6-moottori on ihan kelpo peli sekin.
- kiljusieppo
Onkohan laatu parantunut? 10vuotta sitten kaverilla oli Alfa, totesi vain, ettei sen kuulukaan olla tien päällä, vaan korjaamolla.
- Alfisti
Laatu on nykypäivänä parempi kuin saksalaisissa/tsekkiläisissä tai japseissa.
- asasdaf
10 vuotta sitten laatu oli hyvää, kai se on siitäkin parantunut
- NicolaR
Ei ne oikeasti Alfasudeja ym. lukuunottamatta ole koskaan huonoja olleet. Alfisteilla on vain tapana haukkua autonsa luotettavuutta tietynlaisille tyypeille, se on helpompaa kuin inttäminen, ja auton omistajapiireihin ei siten päädy vääränlaista porukkaa.
- jokumuuuu
Kyllä niistä valitettavasti osa on huonoja. Esimerkiksi ensimmäisistä 156 JTS Selespeedeistä lienee paalattu jo huomattavan suuri osa.
Toisaalta samanikäinen 166 JTD tai V6 voi kerätä ihan miehekkäitäkin kilometrilukemia. Harmi ettei dieseleitä juuri uutena Suomeen myyty ja Busso-koneisten muut käyttökulut ovat paljon ajavalle vähän happamat. - Hummerman
Taas kaverilla :):)
- Rahhaapittääolla
Ota!
- nodeal
Älä vaan ikinä tee sitä virhettä että ostat.Joudut katumaan pahasti.
Hukkaan menee rahat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka682442- 661417
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww801273EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111182- 79885
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19880- 53756
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta93727Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe28715- 30676