Niin olen jostakin lukenut, enkä siksi ole herukkapuskille antanut tuhkaa.
Tuossa vaan kun luin noita kirjoituksia ja joku sanoi antaneensa tuhkaa ja kalkkia kovasti ko. pensaille, niin onkohan se järkevää, ellei maa jostain kumman syystä, ole aivan yltiöhapan.
Miten se asia menee parhaalla tavalla?
Mustaherukka pitää happamasta maasta
15herukkapuskaa
2
434
Vastaukset
- VaatiiKalkkia
Lievästi happamasta kyllä, mutta yleisesti herukat vaatii peruskalkitusta niin että maan happamuus eli ph on noin 6. Yleisesti maaperä on puutarhakasveille liian hapan ja peruskaltus on hyvä uusia 2-4 vuoden välein.
- EiPidäHappamastaMaasta
Mustaherukka ei pidä happamasta maasta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2244329Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii702787Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942453- 472373
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431667Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5561419Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961344- 571340
- 781339
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251206