Keliakiatutkimus - pelkään etten pysty siihen

pelottaa

siis kammottaa jo pelkkä ajatus siitä, että kurkusta tungetaan alas jotain letkua. Miten ihmeessä kukaan pystyy sellaiseen tukehtumatta oksennukseensa tai siihen letkuun tai jotain muuta tällaista. Tai vähintään saan jonkun paniikkikohtauksen ja ikuisen henkisen trauman.

3

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hospis

      Hei! Mahdatko jo olla käynyt tutkimuksessa? Mutta nielu puudutetaan ja pyynnöstä saat rauhoittavaa lääkitystä (kannattaa soittaa etukäteen). Kerro rohkeasti henkilökunnalle peloistasi, et ole ainoa

    • letkuvaanalas

      Ei kyllä ole valtavan kaamea toimenpide. Et huomakkaan kun letku on jo mahassasi. Ei sitä tarvitse alata nielemään koska lääkäri työntää sen ihan itse kurkustasi alas. Kestää muutamia minuutteja ja ajatteleppa ennen toimenpidettä ja toimenpiteen aikana sellaisia tapauksia ja toimenpiteitä mitkä ovat paljon kaameempia! Esim. syöpäpotilaita minkälaisia kivuliaita ja uuvuttavia hoitoja ja hetkiä he joutuvat kokemaan päivittäin. Helpoimmista toimenpiteistä on mahan tähystys. Minulle tehty 2 kertaa eikä kammoa jäänyt. Mieluummin letku suun kautta kuin peräpään kautta. Ja ajatteleppa keuhkojen kuvausta ja koepalojen ottamista? Tämä pikkujuttu. Eikä sieltä mitään oksennusta tule! Että näillä neuvoilla eteenpäin! Ja jos olet aikuinen ni ei luulisi että tämmösestä asiasta voi jäädä ikuinen trauma koska vaikeimpiakin asioita voi elämässäsi tulla eteen!

    • Yksneljästäsairaudesta

      Samaa mieltä,ei tuntunut juuri missään ja suht nopeasti on ohitse.Eihän tää mikään paha ole,miettii miten karmeita ihmisille tehdään.En siis halua vähätellä,mutta voi auttaa kun ajattelee.Mulla löyty näraästystä tutkittaessa,suolinukkavaurio oli paha.Keliakian kyllä saa nykyään luotettavasti verikokeillakin ja nyt kun keliakiakorvauskin poistu,niin jos et millään siihen kykene,otata ainakin ne.Ja saat pyydettäessä rauhoittavan,jos haluat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1100
    3. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      932
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      930
    7. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      867
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      857
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      107
      831
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe