http://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/09/04/onko-sahkopostitse-tehty-kauppa-aina-etamyyntia
Hämeessä asuva hifisti osti kalliin kaiutinjärjestelmän. Kaupat tehtiin sähköpostitse Helsingin myymälän kanssa. Kivijalkakaupassa asiakas ei käynyt. Hän halusi palauttaa laitteen vedoten etämyynnin palautusoikeuteen. Yritys ei tähän suostunut.
Yritys väitti asiakkaan ostaneen tuotteen myymälästä, koska hän kirjoitti myymälän eikä verkkokaupan sähköpostiosoitteeseen.
Viranomaisen mukaan ratkaisevaa on se, onko tuotteen ostossa käytetty lain tarkoittamaa etämyyntijärjestelmää.
– Sellainen on kyseessä, jos yritys on varautunut vastaanottamaan tuotteiden tilauksia jollakin etäviestimellä, esimerkiksi sähköpostitse tai puhelimella. Myös muu kuin perinteisestä verkkokaupasta ostaminen voi siis olla etämyyntiä, Kilpailu- ja kuluttajaviraston lakimies Katri Väänänen sanoo.
Myös muu kuin perinteisestä verkkokaupasta ostaminen voi olla etämyyntiä.
Tuotteen toimitustavalla ei ole merkitystä. Vaikka toimitustavaksi sovittaisiin nouto myymälästä, kyseessä on etämyynti, jos itse sopimus on tehty etänä.
Etämyynnin määritelmästä on väännetty kättä vuosien varrella. Kilpailu- ja kuluttajavirasto on koonnut kuluttajaoikeuden linjauksia yhteen.
– Jos yksittäinen tapaus on epäselvä, asian voi hyvin viedä kuluttajariitalautakunnan käsiteltäväksi, lakimies Väänänen vinkkaa.
huutokaupa kuluttajansuoja
stophuijauksille
0
82
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö27510136K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2215838Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1705346PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *824979Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot153266Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe52642- 2122519
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.142362Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3762146- 282124