Ruutiaseista taas ilmakoihin jne

ampuja

Onko muita jotka ovat aloittaneet ilmakolla, sitten siirtyneet ruutiaseeseen ja lopulta takas pelkästään ilmakoihin jne?

Itse sain ekan ilmakiväärin 9v, se oli Gamo ja oli tarkka ja tehokas, sekä mulle silloin liian painavakin. Ammuin sillä mitä nyt harrastin ja ostin ilmapistoolinkin. Ilmapistooli olikin mukavempi, ja tietenkin haastavampi.

Ilma-ammunta oli helppoa, koska sai takapihalla ampua.

Hain sitten luvat .22 pistooliin ja siinä ongelmaksi muodostui se että aina joutui lähteä ampumaradalle. Ei siinä ongelmaa ole niille joille ampuminen ja aseet on se ainoa harrastus, itse en ole niin intohimoinen harrastaja missään lajissa. Itse koin sen lähtemisen työpäivän päätteeksi hankalaksi ja ilmakot helpommaksi, niillä kun saa ns mökilläkin ampua ilman että naapurit valittaa.

Nyt ostin taas pitkästä aikaa ilma-aseet. HW45, joka on muuten pirun tarkka 5.5mm pistooli ja hupiaseeksi Swiss Armin Uzin. Toki Ilmakoitakin on jo, mutta noi hauskimmat.

Tämä on vain yksi harrastus ja siksi vaihdoin ruutiaseista nyt takas, koska tajusin ettei niillä ruutiaseilla sen ihmeemmn harrasteta ellei kyseessä ole sitten todella vakava harrastus ja kivääreillä. Toi mun nykyinen HW45 muuten pystyy lähes samaan kun .22..siis tarkkuudessa. Tietämättömille tiedoksi, siitä on tehty myös .22LR

6

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ompa harrastus

    • MyykääAjoissa

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015102420553106_uu.shtml

      Toimit viisaasti, koska kansalaiset halutaan riisua lupaa vaativista ampuma-aseista.
      Kun tämä eu lakidirektiivi tulee voimaan, niin suuri määrä aseita tulee täysin arvottomiksi, eikä asetta saa myytyä, koska aseesta tulee laiton.
      Aseliikkeitä tulee menemään konkurssiin, koska suurin osa aseliikkeen aseita on näitä eu:n kieltämiä aseita.
      Tuhansien eurojen aseet tulevat arvottomiksi, koska ne päätyvät romuksi ja sulattamoon.
      Jos omistaa tällaisia aseita, niin ne kannattaa myydä pois mahdollisimman pian, kun niistä vielä jotain saa.
      Kun tämä eu direktiivi tulee voimaan, niin sen jälkeen 10 000 euron aseen hinta on 0€. koska kukaan ei osta laitonta asetta.
      Suomen ministeriö ei kannata tätä eu direktiiviä, mutta katsokaapa vaan, niin direktiivi menee läpi, kun kaikki muutkin direktiivit aina menee läpi mitkä suomea koskee ja suomen päättäjillä on lisäksi tapana vielä tiukentaa eu:n direktiivejä ja ottaa lisädirektiivejä, vaikka ei ole pakko.
      Onhan suomi eu:n mallioppilasmaa ja tottelee eu:ta joka asiassa.
      Kannattaa siis hankkiutua eroon kaikista tuliaseista, koska ne kuitenkin tullaan jossain vaiheessa kieltämään.

      Nuhteettomat aseiden omistajia rangaistaan näiden kouluampujien ja terroristien tekojen takia.
      Eikö alkoholikin pitäisi poistaa ja kieltää alkoholin myynti, koska alkoholi on syyllinen satoihin liikennekuolemiin ja tuhansia ihmisiä kuolee alkoholin vaikutuksesta.

      Eu:ta tulossa huomattavia tiukennuksia ampuma-aseisiin.
      "EU kieltämässä jopa kaikki itselataavat aseet? "Suuria vaikeuksia metsästäjille"
      "Ennakkotietojen mukaan komission suunnittelemat muutokset merkitsisivät suuria vaikeuksia muun muassa metsästäjille. Kieltolistalle saattavat päätyä kaikki itselataavat aseet.
      Rynnäkkökivääreitä ja konepistooleja muistuttavat itselataavat aseet siirretään nykyisen tuliasedirektiivin A-luokkaan, mikä tarkoittaa, etteivät yksityishenkilöt käytännössä saa niihin lupia, Hirttiö kertoo.

      • huuhaajuttuja tollaset.

        Aselakeja ollaan järkeistämässä. Esim aseen vaihtaminen vastaavaan parempaan tulee olemaan pelkkä netissä tehtävä ilmoitusasia. Vanhan aseen voi kaivaa maahan tai antaa kaverille pientä korvausta vastaan ilman alv(!)


    • bbiubcr

      No eipä ainakaan metsästyksessä ole tuota tullut tehtyä :) mutta tarkkuusammunnassa aloitin ensin ilma- ase sitten .22 ja sitten 9mm ja sieltä palasin ilma-aseeseen, kyllä kaikkein paras ampua tarkkuutta on nimenomaan ilma-ase, ruuti-aseita ei edes pitäisi myöntääkään tarkkuusammunnan nojalla, siis nyt kyse käsi-aseista, kiväärit erikseen, eli jos haluaa ampua käsiaseella tarkkuusammuntaa niin paras siihen on ilmapistooli, ainoastaan johonkin toimintalajeihin soveltuu ruutiase ja sotilasammuntoihin mutta pääasiassa tauluun ammuttaessa paikoiltaan riittää ilma-ase ja se soveltuu siihen kaikkein parhaiten. Näin on näreet ja tämän saisi ottaa huomioon myös viranomaiset jotka aseille myöntää ostolupia.

      • sulla on nuppi sekasin pahasti.


    • puolari

      Suomi saattaisi äänestä tälläisen järjettömyyden puolesta, mutta onneksi EU :ssa on muita järkeviä jäseniä. Esim. itä-euroopan maat eivät lähde mukaan tähän järjettömyyteen. Venäjän pelko pistää asoita vähän eri järjestykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3731
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2661
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2499
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      1988
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1767
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1551
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1532
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1338
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1275
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1261
    Aihe