Onko Depersonalisaatiohäiriö psykoosi?

Koska kun sinulla on Depersonalisaatiohäiriö, niin tunnet itsesi aivan vieraaksi. Tunnet että eläisit toisella planeetalla, ja et tunnistaisi tuttuja paikkoja. Tuntuu kuin katsoisi elokuvaa itsestään.
81258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Psykoosi on subjektiivinen käsite, joten sitä on mahdoton määritellä objektiivisesti. Kertomasi kuvaa hyvin depersonalisaatiokokemusta. Lopeta serotoniinijärjestelmää sotkevan kaman vetäminen. Niillä on sellaista vaikutusta. Jos et mitään ole vetänyt niin sitten en olisi mitenkään huolissani. Psyykkinen derealisaatio menee ohi aikanaan, kun saat ongelmasi setvittyä traumasi käsiteltyä.

Äänestä

Ei ole. Depersonalisaatio kuuluu psykologisiin normaali-ilmiöihin; terve ihminen esim. säikähtäessään saattaa mennä depersonalisaatiotilaan tilapäisesti. Psykoosi taas on sairaalloinen tila.

Kuvailit depersonalisaatiota osittain väärin. Kuvauksesi alkuosa vastaa derealisaatiota, joka on erillinen ilmiö depersonalisaatioon verrattuna. Derealisaatiossa henkilö kokee ympäristönsä vieraaksi. Depersonalisaatiossa henkilö katselee itseään ulkoa käsin, siis näkee itsensä kuin olisi irtautunut ruumiistaan.

Äänestä
  • Kauanko se sitten kestää? Minulla on ollut tämä jo 4 kuukautta (On kyllä helpottunut mutta ei täysin vielä)

    Äänestä

  • Paikkaan sanomaani. Kuten nimim. olen.asiantuntija sanoi, tosiaan kuvaamasi on enemmän derealisaatiota, ei depersonalisaatiota, joskin ne voivat olla vähän toisiinsa nähden päällekäisiä ilmiöitä tilanteesta riippuen. Sekä depersonalisaatio että derealisaatio ovat täysin normaaleja ilmiöitä, mutta vastaavaa voi saada myös psykoaktiivisten aineiden käytöstä. Muun muassa serotoniniinijärjestelmää häiritsevät aineet johtavat usein elokuvamaiseen epätodentuntuiseen oloon (esim. SSRI/SNRI:t).

    Derealisaation kesto riippuu myös aiheuttavasta syystä. Jos ilmiö on täysin psyykkinen niin silloin ei ole suurempaa hätää. Siitä voi päästä ylitse aikanaan, kun saa asiansa järjestykseen ja otetta elämään. Derealisaatio on vähän kuin traumareaktio tai muutoin tapa etäännyttää itseään jostian ikävästä. Jos taas derealisaatio on alkanut huumausaineiden (mari, SSRI, amfetamiini jne.) käytöstä voi se olla merkki pahimmillaan aivovauriosta. Silloin kesto voi olla pitkä, jopa elinikä. Tärkeä on tunnistaa kummasta lähteestä on kysymys, koska apu ja ennuste ovat täysin eri näillä tapauksilla.

    Psykoosista haluan kyllä vielä mainita sen verran, että olen hyvin eri mieltä nimim. olen.asiantuntija kanssa. Niin sanotun psykoosinkin kohdalla on taas erotettava psyykkinen ja esimerkiksi myrkytyksestä syntynyt 'psykoottisuus'. Psyykkisistä syistä lähtevä reaktio on täysin normaalireaktio elämään, traumoihin, johonkin järisyttävään. Myrkytyksen myötä tuleva sekavuus on tietenkin aivan eri asia.

    Äänestä

  • gip3 kirjoitti:

    Paikkaan sanomaani. Kuten nimim. olen.asiantuntija sanoi, tosiaan kuvaamasi on enemmän derealisaatiota, ei depersonalisaatiota, joskin ne voivat olla vähän toisiinsa nähden päällekäisiä ilmiöitä tilanteesta riippuen. Sekä depersonalisaatio että derealisaatio ovat täysin normaaleja ilmiöitä, mutta vastaavaa voi saada myös psykoaktiivisten aineiden käytöstä. Muun muassa serotoniniinijärjestelmää häiritsevät aineet johtavat usein elokuvamaiseen epätodentuntuiseen oloon (esim. SSRI/SNRI:t).

    Derealisaation kesto riippuu myös aiheuttavasta syystä. Jos ilmiö on täysin psyykkinen niin silloin ei ole suurempaa hätää. Siitä voi päästä ylitse aikanaan, kun saa asiansa järjestykseen ja otetta elämään. Derealisaatio on vähän kuin traumareaktio tai muutoin tapa etäännyttää itseään jostian ikävästä. Jos taas derealisaatio on alkanut huumausaineiden (mari, SSRI, amfetamiini jne.) käytöstä voi se olla merkki pahimmillaan aivovauriosta. Silloin kesto voi olla pitkä, jopa elinikä. Tärkeä on tunnistaa kummasta lähteestä on kysymys, koska apu ja ennuste ovat täysin eri näillä tapauksilla.

    Psykoosista haluan kyllä vielä mainita sen verran, että olen hyvin eri mieltä nimim. olen.asiantuntija kanssa. Niin sanotun psykoosinkin kohdalla on taas erotettava psyykkinen ja esimerkiksi myrkytyksestä syntynyt 'psykoottisuus'. Psyykkisistä syistä lähtevä reaktio on täysin normaalireaktio elämään, traumoihin, johonkin järisyttävään. Myrkytyksen myötä tuleva sekavuus on tietenkin aivan eri asia.

    Jos minua on pahoinpidelty niin voiko se olla elinikäinen?

    Äänestä

depersonalisaatio on yleinen neuroleptien haittavaikutus jonka
psykiatrit sanovat sairauden oireeksi mikä ei pidä paikkaansa

Äänestä

Kun sain tämän ekan kerran, niin kyllä todellakin luulin sitä psykoosiksi koska kaikki näytti kuin katoisi dolly zoomin läpi.

Äänestä

Käykää ostamassa L-teaniinia jos depersonalisaatio/derealisaatio-oireita. 2kk joka päivä kun syö 1-2 tablettia käyttämättä päihdyttäviä päihteitä lähtee nuo oireet täysin tai ainakin lähestulkoon!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wertuers kirjoitti:

Koska kun sinulla on Depersonalisaatiohäiriö, niin tunnet itsesi aivan vieraaksi. Tunnet että eläisit toisella planeetalla, ja et tunnistaisi tuttuja paikkoja. Tuntuu kuin katsoisi elokuvaa itsestään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu