RAHASTUS käynnissä tuulivoiman äänimaailmasta !

koskenhuminaa

Tehty lukuisia tieteellisiä tutkimuksia ja ei mitään haittaa.
PÄINVASTOIN !!
Kysymys rahasta ja "korvauksista" väittämillä..!!
HYVIN on oivallettu "määrätyissä" piireissä rahastus !!
TODETTU on monissa tutkimuksissa, että on rauhoittavaa kuulla;
-Kun tuulee, metsän huminaa, sisältää PALJON matala infra ääniä..
-Kosken pauhua, meren tai järven aallokkoa, sisältää PALJON
matalia ja rauhoittavia infra ääniä.
-Kaikki rakenteet, vähänkin korkeammat aiheuttavat huminaa ja
matalataajuista infra ääntä.
-Liikenne ja kaupunkimainen ympäristö on täynnä todella
VOIMAKASTA !!
matala taajuista infra ääntä.
Kaupungissa asuu kuitenkin yhä isompi osa kansaamme..
Kukaan valittanut ja sairastunut ännistä, heh !!??
JNE
JNE
Joten ymmärrätte,
mistä on kysymys.
Saksassa, joka on Suomen kokoinen valtio on
nyt n 5000Kpl ISOJA tuulivoimaloita.
Ruotsissa asennettiin viime vuoden kolmena viimeisenä
kuukautena enemmän tuulivoimaloita, kuin Suomessa
yhteensä koskaan.
JNE
Helppoa.. on vedota ja rahastaa asialla, nyt Suomessa.

19

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Polttoainetasannolla

      KIrjoittaja on oikeilla jäljillä.
      Lopun perin jäljet johtavat siihen, että yksinomaan Ruotsissa on
      nyt n. 4000 kappaletta isoja tuulivoimaloita ja tänä vuonna 2015,
      niitä tulee runsaasti lisää.
      Ruotsihan tuo meille sähköt pääosin ja huoltaa energiamme.
      Suomessa n 500Kpl.
      Nyt on jo todettu, että kun on tämä Nordpool, eli yhteispohjoismaiset
      energia markkinat ja pörssisähkö.
      Kun tuulee, on sähkön hinta negatiivinen.
      Eli ei maksa mitään, vaan päinvastoin.
      Tämä tietysti huolettaa, kun Suomeen aiotaan rakentaa ydinvoimaa JA
      suunnitteilla sähkön hinnaksi aivan utopistisia lukemia.
      Ympärillämme asiat muuttuvat ja nimenomaan ratkaisut
      ja isolla kädellä nopeasti.
      Tullivoiman polttoainekustannukset TASAN nolla.
      Siinä pohtimista.

      • tohtori-r

        Ei voi muuta sanoa kuin että olet sinä raukka sekaisin.


    • saakertoajostietää

      no jos olisikin niin voisit silti kertoa miksi noita myllyjä rakennetaan esm ruotsiin?

      kerroppa se nyt niin päästään eteenpäin tässä rubikinkuutiossa.

    • Rahastusvättämiä

      Omassa kodissanne on runsaasti laitteita, jotka aiheuttavat "infra"..?? heh !!
      ääntä.
      Jääkaappi ja pakastin hurisee, vuorokaudet ympäri.
      Ilmastointi laitteet, huippuimuri oli sitten OK talo tai kerrostalo,
      se hurisee melkoisesti, vuorokauden ympäri.
      Ilmalämpöpumppu, vesi ilmalämpöpumppu tai maalämpö,
      ne hurisevat vuorokaudet läpeensä !
      jne
      jne
      Väittämät tuulivoimassa on täysin keksittyjä ja tarkoituksessa on vain ja
      ainoastaan;
      rahastus !

    • Rekkakuski69

      Meikäläinen on rekkakuski ja ajan 24/7 rekkaa.
      Siinä on hurinaa poikineen, kaikissa taajuuksissa.
      Tauko paikoillakin kuuluu moottoritieltä sama rauhoittava hurina.
      Äänen puolesta yksi äänekkäimmistä ammateista.
      Ei mitään valittamista.
      Maailmassa on melkoinen määrä rekkakuskeja, autokuskeja..
      Hyvin elävät kuskit ja ei valittamista.
      Valittajat ja huijarit on erikseen.. !

    • Paperimies74

      Paperikoneen äärellä olen työstänyt jo kolmatta vuosikymmentä
      kolmivuorotyössä.
      Joka äänialaa löytyy, kuten kotonakin..
      Paikkakunnallemme tuli tuulivoimaloita ja tiedossa oli jo valmiiksi,
      ketkä valittavat.
      Kaikki.. 2 kpl valitti, muut asukaat ovat enemmän kuin tyytyväisiä.

      • duunaritonpohjasakkaa

        Voin vakuuttaa, että se ei ole huvittavaa.

        Maailmalla on hyvin paljon tutkimuksia esim. äänten vaikutuksesta kehoon ja aineenvaihduntaan.

        Huvittavaa voisi olla kun sinä delaat sydänkohtaukseen ja ainoa selitys olisi infra-äänten aiheuttama muutos sydän-lihakseen.

        Yksi huomio on, että mikä sopii ja käy sinulle ei välttämättä ole hyväksi muille ja niin voisit huomioida myös muut etkä pakottaa heitä oman vajaan ymmärryksesi orjiksi.


    • Hesankundi

      Luin tätä juttua ja katsoin ajankohtaisen kakkosen jutun tuulivoiman ääniongelmista.
      Asun keskellä Hesaa ja bussit kulkee ja taksit..
      Yötäpäivää jatkuva äänimaailma, kaikilla Hesan asukkailla.
      Olipahan taas YLEN ohjelmaa..
      Huvittavaa oli.

      • kantapäätallaaja

        Ja toinen läpeensä tyytyväinen besserwisser-idiootti eli mitä "minä suvaitsen ja pidän hyvänä on myös muiden hyväksyttävä Taivaasta annettuna totuutena".

        Siis menehän hetkeksi itseesi ja mieti asiat uudelleen.

        Tää taitaa olla näitä nylkkejä, joilla on pakonomainen tarve yrittää saada asunnon ovi vedettyä karmin toiselle puolen keskellä yötä vaikka rauhallisemminkin sen voi sulkea.

        Yksi huvittava asia näissä teini-vuokralaisissa on, että muutama bisse saa ne hyppimään kämpissään useamman tunnin ajan vaikka bissenkin voisi nauttia ihan vain sohvalla maaten ja sammua niille sijoilleen.

        Pahinta tekee kun jollain hörhöllä on vitusti asiaa keskellä yötä ja se pitää kailottaa huutaen typeryyttä painottaen.


    • ympäristöntakia

      Infaäänit aiheuttavat ammattitauteja esim. voimalaitoksissa työskenteleville, laivojen konehuoneissa, lentäjille ym. Ammattitaudit ovat työsuojeluviranomaisten rekisteröimiä.

      Sähkömagneettinenkin säteyly oli aluksi täysin tuntematon ja kun se haivaittiin sitä pidettiin harmittomana kunnes sen vaarallisuus tiedostettiin.

      Tuulivoimaloitten infraäänet voidaan mitata ja niiden aiheuttamat oireet ovat samankaltaisia kuin ammateissa rekisteröityjen infraäänilähteiden.

      Suurten tuulivoimaloiden vaikutuksia on tutkittu aivan liian vähän, jotta asiasta olisi täyttä varmuutta. Tämän takia viranomaisten täytyy noudattaa suurimman riskin periaatetta.

      • kylnevaanvaikuttaa

        Ja taas kirjoittajalta unohtui se tosiasia, että ihmiset ovat yksilöitä ja erilaisten häiriiölähteiden vaikutukset ovat erilaisia yksilöstä riippuen (herkkyys, elämän tilanne, vireystila jne...) - mitä joku ei edes huomaa voi olla jollekin toiselle yhtä helvettiä.

        Yleensä ihmiset eivät valita ympäristön häiriötekijöistä, koska eivät esim. halua olla vaivaksi, eivät halua leimautua hulluksi, tietävät valittamisen olevan turhaa byrokraattisen vastustuksen takia jne.. ja näin joko sinnittelevät parhaimman mukaan tai pyrkivät muuttamaan pois jonnekin muualle.

        Rekkamiehelle vielä - muistan hyvin erään tapauksen kun erään kuskin oli pakko parkkeerata rekkansa makuuhuoneeni ikkunan alle ja jättää auto tyhjäkäynnille koko yöksi. Nukkuminen makuuhuoneessa oli mahdotonta hyvin matalien äänien takia - jopa korvatulpista huolimatta äänet olivat häiritseviä. Siirryin 5 metriä olohuoneen puolelle ja äänet vaimenivat huomattavasti ja pystyin nukkumaan sohvalla toki korvatulpat edelleen korvissa. Kyse oli ns." seisovista aalloista", jotka jostain syystä keskittyivät juuri sänkyni kohdalle - jokainen audio-hihisti tietää mistä puhun.

        Korvatulpissa on eräs ärsyttävä ominaisuus eli hiljaisuudessa oman kehon tuottamat äänet voivat tulla häiritseviksi eli veren virtaus suonistossa aiheuttaa kohinaa, jonka kuulee kun ulkoiset häiriöt on suodatettu pois.

        Ihmisille olisi hyvä joskus vetää itsensä äärimmilleen valvomalla yli väsymyksen, jolloin oikeastaan kaikki aisti-havainnot "terävöityvät" ja muuttuvat jopa häiritseviksi tai käydä edes kävelyllä aamu-yön tunteina kuullaakseen kaupungin rakennusten ilmastointi- ja jäähdytyslaitteiden tuottaman äänisaasteen. Itse huomasin tämän konkreettisesti ollessani väijynä kierroksella eräässä teollisuuskiinteistössä kun alueelle kohdistui laajempi sähkökatko ja kaikki sähkölaitteet sammuivat - hiljaisuuden oikeastaan "kuuli" - sen verran voimakas muutos oli aiempaan verrattuna. Ja mikä parasta - se tuntui myös kehossa - olo oli heti rentoutuneempi ja itse asiassa se teki elämästä taas siedettävämpää, mutta eihän se kauaa kestänyt kun meno oli puoli tuntia myöhemmin taas samaa kakofoniaa ja stressitaso ennallaan.

        Kiteytettynä - ärsykkeet vaikuttavat eri ihmisiin eri tavoin, ihmisen vireystila vaikuttaa ulkoisen häiriön tuntemukseen voimakkaasti, yleensä ihmiset eivät ole hulluja vaan tavallisia tallaajia vaikka kokevatkin tietyt häiriötekijät voimakkaasti niin kehossaan kuin psyykkeessään.


    • Aarnionmuovilelu

      Ei kukaan muu rahasta tuulimyllyillä kuin virheet ja heidän veroparasiitti-frendit.

      Tehotonta energian tuotantoa meri-kotkia tappaen ja rannikko-kiinteistöjä omistavia kiusaten muka kestävää kehitystä edistäen kun taas edes voimaloiden siivet eivät kestä energiantuotantoa vaan aiheuttavat vaara-tilanteita murtuen persepystyssä marjoja ja sieniä poimiville.

      Virheet ovat hurahtaneet tekniikan palvojiksi vaikka J.J.Kasvi ei edes tiennyt mitä tehdä rikkomansa kaupungin omistaman läppärin suhteen vaan piilotti sen useammaksi vuodeksi kalsareidensa alle odottamaan parempia aikoja.

      Ja siten tämä virhe kehtasi ihmetellä Epsoon sekoilua työsuhde-kannettaviensa hävikin kanssa - kaikkihan nää virheet pitävät kaupungin omaisuutta omanaan ja varsinkin hallinnon jäsenet kuten aikoinaan opin eli "hyväntekeväisyys-järjestö" ja Epsoon Asuntojen isännöinti laittoivat lihoiksi uusimalla kunnallisten asuntojen muutaman vuoden ikäiset liedet ja jää/pakastin-kaapit vieden ne "kehitys-apuna" Viroon ja ostamalla uudet tilalle. Ja tämä Euroopan rahaston maksamana ämmien vetäessä välistä oman siivunsa - onhan kyse sentään "kristillisestä hyväntekeväsyydestä".

    • jyymjyymjyymjyymjyymjyym

      Ajelkaas autolla tuollaisen megavatti luokan tuulivoimalan läheisyyteen ja jääkää illaksi istumaan autoon kun aurinko laskee ja muut äänet rauhoittuvat. Tuulimylly pitää sellaita mielenkiintoinsta jyym, jyym, jyym, jyym-ääntä. Åäni ei ole tosiaankaan kova, mutta se tunkeutuu tajuntaan ja koko kehoon. Ääni on erittäin matala. Tasainen jatkuva jymähdys alkaa jossain vaiheessa rasittaa.

      Ääntä ei voi verrata kaupungin taustameluun, sillä taustamelu on epäsäännöllistä. Ison tuulivoimalan roottori pyörii kellon tarkuudella tunnista toiseen, vuorokaudesta viikkoon, viikosta kuukausiin....vuosikausin.

      jyym, jyym, jyym, jyym, jyym, jyym...

      Miksi asialle ei ole etsitty teknistä ratkaisua, sillä sen aiheuttaa roottorin siiven ohivirtaus mastoputken kohdalla. Tuulivoimateollisuudelle tästä syntyisi lisäkustannuksia, jotka tekisivät tuulivoimasta entistä kannattamattomampaa.

    • vastarannanukko

      Ei tässä rahasteta tuulivoimaa vaan pikemminkin tuulivoimayhtiöt yrittävät rahastaa välittämättä ihmisten terveydestä.
      Tutkimuksia haittavaikutuksista vähätellään niin yritysten kuin viranomaistenkin taholta. Yritykset haluavat voittoa ja viranomaiset saavat ohjeistusta poliitikoilta, sillä muutoin ei noudateta eu:n ympäristöpolitiikkaa.

      Maailma pelastuu, mutta ihmisten terveys uhrataan.

    • Noitavainohuuhaata

      JUU..?
      Entisaikaan oli noitavainot.
      Noitavainolla saatiin naapurin maat haltuun kun väitettiin noidaksi jne
      Ihmisen luonto.
      Näissä kunnissa missä tuulivoimaa.
      Muutama on valittanut ja 99,8% on täysin tyytyväisiä eikä häiritse.
      Nämä muutamat jotka valittivat, ovat nyt noitavaino puuhamiehinä
      ääni maailmasta, joka ON TÄYTTÄ huuhaata !
      Koittavat rahastaa ja keksiä mitä tahansa..
      Taisi naapuri..? saada hyvän kaupan tuulivoimatontista ja
      sehän nyt EI sovi ja korpeaa..
      Kateus vie kalatkin vedestä !
      jne
      jne

      • punteroitte

        JUU..?

        Entisaikaan oli käärmeöljymyyjät.

        Käärmeöljykaupalla saatiin rahat huijattua tietämättömiltä kun väitettiin että parantaa kaikki taudit ja täysin vaaraton jne

        Ihmisen luonto.

        Näissä kunnissa missä tuulivoimaa.

        Muutama on käärinyt 99,8% tuoton verovaroista maksettavista tukiaisista ja on täysin tyytyväisiä.

        Onneksi ihmisten joukossa on sentään vielä niitä jotka ymmärtävät tämän tuulikusetuksen olevan TÄYTTÄ HUUHAATA 1

        Tuulikeikarit koittavat rahastaa ja keksiä mitä tahansa..

        Taisi naapuri..? saada halvalla tontin tuulivoimalaa varten ja nyt valitusten myötä ei pääsekään kuppaamaan yhteiskunnan varoja itselleen

        sehän NYT korpeaa..

        Tuulivoimahuuhaa vie pienituloisten taskuista viimeisetkin rahat

        jne

        jne

        Terveisin Puntero Puntanen


      • Ryssientouhut

        Taitaa olla lökät housussa tällä ryssän kommentoijalla.
        Nimittäin ne tänne kommentoivat tätä ja "hallinnoivat" Suomen
        kehitystä taaksepäin.
        Me Suomalaiset kyllä tiedämme maailman kehityksen suunnan ja teidän ryssien
        touhut.


      • Kustavintouhut
        Ryssientouhut kirjoitti:

        Taitaa olla lökät housussa tällä ryssän kommentoijalla.
        Nimittäin ne tänne kommentoivat tätä ja "hallinnoivat" Suomen
        kehitystä taaksepäin.
        Me Suomalaiset kyllä tiedämme maailman kehityksen suunnan ja teidän ryssien
        touhut.

        Taitaa olla taas kiljut juotuna tällä Kustavin kommentoijalla.

        Nimittäin se tänne kommentoi ja "halajaa" Suomen

        kehitystä takaisin villin lännen tasolle.

        Me omilla aivoillamme ajattelemiseen kykenevät kyllä tiedämme tuulivoimahuuhaan tulevaisuuden ja Anteron kiljupäissään harrastamat

        touhut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      457
      3022
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      309
      2944
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      68
      2059
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1578
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      190
      1451
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1213
    7. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1202
    8. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1097
    9. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1065
    10. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      111
      970
    Aihe